В Средновековието алхимията е била начин да се превръщат неблагородни метали в благородни и да се преобразуват камъни от обикновени в скъпоценни. Днес алхимици няма, но американският дизайнер Аарон Пориц е точно такъв, щом става въпрос за керамика.

Когато споменем за огнена керамика вероятно повечето хора си представят начина, по който съдовете се изпичат. Техниките, които Аарон използва обаче са с цел декориране. Обгарянето по метода раку и изгарянето в яма създава уникални шарки, които не могат да бъдат постигнати по никакъв начин.
Аарон Пориц има око за текстура и шарки и не се страхува да експериментира. При неговите техники за декорация на керамични съдове той смесва произволни химикали, които да реагират помежду си и ги поставя в различни среди. При техниката раку съдовете биват предварително гланцирани с химикали, а след това са поставени в контейнер, поддържащ температура около 9800С. Така повърхността на керамиката се окислява, а получените багри са несравними. Обработката в безкислородна среда се използва също и при съдове, които са музейни експонати.
Вторият любим начин на Пориц е изгарянето в яма. Това е стара техника, която е използвана за изпичане на съдове. Аарон обаче решава да я модернизира. Той издълбава дупка, която облицова с камък или тухла. Освен съдовете в тази яма той слага дървесина и химикали, които да реагират. Направената пещ се затваря с дървен капак и елементите вътре са подложени на пълна деструкция. Крайният резултат е извън контрола на Пориц, а всеки съд се получава с различна шарка.
Аарон Пориц завършва колежа по изкуствата в Калифорния, след това прекарва две години при Adjmi Architects, учейки се. Започва работа по много проекти в Еквадор, а след това отива при свой приятел в Никарагуа. Там той се запознава с бивш доброволец от Корпуса на мира, който преработва повалените от урагана “Феликс” дървета, а след това изнася дървения материал. Това му дава вдъхновение и така създава първата си колекция от мебели, която е представена в New York Times. Дизайнерът е посочен от списание Forbes в листата „30 под 30“. Проектите на Аарон са мултидисциплинарни, тъй като той сам минава през целия процес на изработка. Обича да работи с естествени материали и използва нестандартни начини за декорация.
АВТОР:

Милена Галанова
Студент – специалност Журналистика в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“