
Той е човекът, който стои зад визуалната идентичност на списанието още преди първия му брой.
Именно на Вилиам Китанов дължим нестандартните имена на рубриките и своеобразните графични коментари към по-значимите материали във всеки брой, които са запазената марка на списание MD.
Един от най-изявените и продуктивни български графици, разпознаваем с афористичния си стил в стотиците лога и пощенски марки, които е създал.
Работата му в списание MD е насочена към образно и графично грамотната публика и освен естетическите си качества носи и интелектуален заряд, който добавя втори пласт към възприятието на графичното оформление.
За работата си в списанието Вилиам Китанов получи през 2017 Silver Design Award от най-голeмия конкурс за дизайн в света – A’Design Award and Competition.
Защо реши графичното оформление да изглежда по този начин?
В основата е рядката възможност да направя списанието според моите представи и без всякакви ограничения. Когато работата ти е въпрос само на лична преценка, тя е въпрос на професионална съвест. А графичното оформление е плод на пристрастието ми към логодизайна. Реших, че ако към определени основни материали направя едни „графични знаци“, това ще придаде индивидуалност на списанието, а и ще направи работата по-интересна за мен. Защото работата върху една и съща тематика изхабява. Графиката към определен материал е базирана на конкретна идея, а тя – както и чувството за хумор, което ме накара да започна от рубриките – винаги е била водеща за мен. Убеден съм, че освен носител на информация списанието трябва да има и собствена стойност на дизайнерски продукт.
Има ли тенденции или образци, които са повлияли на графичното оформление?
Нищо конкретно, като изключим натрупания през годините опит и впечатления, от които остават подсъзнателно само онези, които са сходни с твоите лични вкусове и усещане за нещата. Не самите проекти, а начинът на мислене. Добрите образци също се забравят, но те имат значението на ориентация доколко посоката, в която си тръгнал, е добра. Творчеството, особено в тази област, е продукт и на определен период от време, така че е важно да запазиш собствената си физиономия, а и да намалиш риска от „кражба на идентичност“.
Имаше ли промени във визуалната концепция през тези петнадесет години?
В концепцията не, само някои по-дребни елементи. Но се променяше относителният дял на графиката като резултат от икономическите сътресения, фиксирали обема на списанието, който дотогава беше плаващ. Не е етично в такава ситуация да разполагам с цели страници за графиката и я ограничих до по-малки „брошки“, което отстъпваше място за част от текстовете и снимките. В последно време тя отново зае по-сериозно място в списанието.
Как създаваш графиката на списанието и има ли такава, която ще помниш винаги?
Пред хората, които говорят за работата си, предпочитам тези, за които говори работата им. И все пак… всичко започва с молива, макар че дълго време правих графиката направо в компютъра. В преобладаващия случай аз избирам кои от предложените ми дизайнери и други материали да влязат в списанието. Ако харесваш нещо, това е стимул и за твоята работа. Има и немалко компромиси, защото ако следвам стриктно собствените си критерии, списанието не би могло да се запълни. Но вярвам, че целта на това издание е не просто да информира, а и да посочва онези образци, които няма да останат само новина. След това подбирам най-добрите неща от всеки дизайнер и се опитвам да открия нещо характерно в работите му, в името или неговите инициали, за да създам графичен символ, без значение дали ще бъде като знак, простичка илюстрация или логотип. Нахвърлям и отхвърлям всякакви идеи. Но по възможност търся връзка, конкретна или формална, с дизайна. Никога не знаеш как, кога и дали изобщо ще ти хрумне идея. Чистата декоративност не е моето амплоа. Когато правиш по няколко графични страници във всеки брой, не е възможно всички да са на високо ниво. Винаги знам кое е станало истински добро и кое е просто професионален резултат. Разбира се, помня най-добрите си находки, те са значимите, останалото е било път към тях.
Източник: СПИСАНИЕ MD 3/2020