
Качествените материали осигуряват оптималния климатичен комфорт по време на сън. Какво всъщност се разбира под климатичен комфорт? По принцип понятието се свързва преди всичко с климатичната техника. Ако обаче се разгледа човешкото тяло, особено средата за сън, става ясно, че изобщо не е трудно да се намери същото определение.
За климатичните особености на обкръжаващата ни среда не е определящ само факторът температура. Съществуват множество субективни възприятия. Интересно е, че повечето хора споделят мнението, че прекомерната влажност е неприятна. Outlast Technology, пазарен лидер в материалите, регулиращи температурата около човешкото тяло в различни фази, провеждат голям брой изследвания по темата и разкриват интересни резултати.
„Вече сме провели многобройни тестове на различни видове материи за намиране на оптималния климат по време на сън”, коментира Мартин Бенц, управител на Outlast Europe GmbH. „От нас непрекъснато се изисква да доказваме как функционират нашите регулиращи климата продукти. Бързо ни стана ясно, че единствено индикаторът температура не може да се използва за решаващ фактор. Затова наред с климатичните тестове се обърнахме към други методи за измерване и стигнахме до ценни резултати, които съвсем ясно показват, че точно с активно променящи се материали се въздейства положително върху комфорта на съня.”
Трябва да е сухо
За експерт в областта на микроклимата в цяла Европа е признат Кристоф Рус, собственик на c.russ-Netconsult. А на него е ясно: „Важно условие за комфортното усещане на средата на обитаване е качеството на климата. Кога обаче имаме усещане за комфорт и в каква степен? При проведено запитване за установяване на определящите комфорта фактори, някои от анкетираните посочват топлината, други предпочитат хладната среда. Само по отношение на влажността съществува значителен консенсус – трябва да е сухо.”
Рус продължава: „Научни изследвания на корелацията на субективното усещане за комфорт и обективните данни за климата потвърждават това. Усещането за комфорт може да се определи от стойността на абсолютната влажност, а не от температурата. Изказано елементарно – ако човек се поти, това е реакция на охлаждане на организма. На него му е прекалено топло. Ако не се поти, означава че топлината на организма или е оптимална, или съществува тенденцията за изстиване.”

Климатичен комфорт не означава потене
Следователно повишената влажност е критична за комфорта. Важен ключ към климатичния комфорт е ефективният мениджмънт на влажността. По мнение на Рус, точката на добрия климат се достига тогава, когато човешкият организъм – теоретично, се намира във фазата точно преди потенето.
Това се доказва от Рус с неговата технология за измерване на околната среда, която позволява проследяването на терморегулирането около човека.
„Тази техника за измерване дава възможност да се определи в кой момент точно се стига до индивидуалната граница между комфорт и дискомфорт.”
Съществуват два начина за оптимизиране на климатичния комфорт – реактивно отвеждане на влагата, както и проактивно, при което се ограничава създаването на влага.

Капан за конвекцията
По-малко потене, т.е. по-малко влага под завивките – точно това определя комфорта по време на сън. „Ако на тялото се предостави възможност да отдава топлина, без да има нужда от транспирация, то я използва и спестява енергия”, обяснява Кристоф Рус. Точно за тази цел Outlast материалите поемат проактивно по-високата топлина и регулират влажността.
Тялото реагира чувствително на температурните промени с потене, когато става прекалено топло. Потенето е механизъм на тялото, при който се отвежда по-високата температура от организма и така се регулира вътрешната температура.
При положение, че влажността под завивките се повиши, се стига границата на дискомфорта, а паралелно се повишава и температурата с около 2°С. Причината за това е недостатъчната обмяна на въздух. Чрез движение на тялото може да се осъществи обмяната на въздух, което обаче означава прекъсване на съня.
Outlast продуктите поемат по-високата температура, така че тялото не е принудено да се поти и да търси начини да се охлади. Интересен страничен ефект – тъй като условията, предизвикващи потене, са редуцирани, технологията Outlast се оказва много хигиенична, което е голямо предимство за зоната на съня.
При Outlast технологията се използват Phase-Change материали, които поемат топлината, запазват я и после могат отново да я освободят, така че се постига оптимално управление на температурата и влажността около човешкото тяло.

Outlast материалите в повечето случаи са капсоловани, така че постоянно са обвити и защитени от полимерна обвивка. Първоначално технологията е разработена за NASA с цел предпазване на телата на астронавтите от прегряване. Микрокапсулите на Outlast се наричат Thermocules™ и съдържат вещества, подобни на парафин. Тези вещества могат да променят състоянието си. Благодарение на това свое свойство те са в състояние да регулират топлината, като я задържат или отдават и така поддържат равномерна температура около човешкото тяло.Тази технология е изключително дълготрайна при всичките си приложения. Микрокапсулите или се нанасят върху готов текстил или платове, или се вкарват директно във влакната. Капацитетът им за поемане на топлина, съхраняването и отдаването й позволяват на всеки продукт, за който е използвана технологията Outlast, перманентно да регулира температурата на кожата.
Outlast технологията не е елементарно средство, което да „регулира” влажността, тя предотвратява потенето, тъй като се активизира точно преди настъпването на тази фаза. По този начин се намалява производството на пот, климатът около тялото се балансира – човек не мръзне и не се поти.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ