
Лондонската стартъп компания Invisibility Shield Co. превърна научната фантастика в реалност, като създаде действащи и достъпни за всички желаещи щитове за невидимост. Всеки вероятно понякога си е мечтал да бъде невидим и (ако беше възможно) какво да направи, ако притежаваше тази суперсила.
Щитът използва прецизно проектиран масив от лещи, с помощта на които насочва голяма част от отразената от обекта светлина далеч от наблюдателя, изпращайки я настрани през лицевата страна на щита наляво и надясно. Тъй като лещите са ориентирани по вертикала, насочената ивица светлина, отразена от обекта, става много дифузна, когато се разпръсне хоризонтално. От друга страна, отразената от фона светлина е много по-ярка и с по-голяма площ, така че когато преминава през задната част на щита, по-голямата част от нея се пречупва както през щита, така и към наблюдателя. От гледна точка на наблюдателя тази фонова светлина се „разсейва“ хоризонтално по предната страна на щита, над зоната, където обектът обикновено се вижда.
Оптичните масиви, които компанията използва за направата на щитовете, са създадени чрез екструдиране и след това щамповане на полимер, за да се образуват листове от удължени, изпъкнали лещи, работещи успоредно. За да могат тези листове да манипулират светлината по правилния начин за създаване на функционални невидими щитове, лещите трябва да имат специфична форма и да бъдат оформени с много висока точност.
Invisibility Shield тества различни форми на лещи и техники за оптичен монтаж. Тяхното решение, което беше от съществено значение за постигането на възможно най-ниска цена на щитовете, запазва 98% от оптичните свойства на масивите и напълно елиминира необходимостта от токсични смоли, които обикновено могат да се използват в такава конструкция. Щитовете се представят най-добре на равномерен фон като зеленина, трева и стени. Фонове с хоризонтални линии също работят добре. Не очаквайте обаче да можете да се промъкнете до хора с този щит, освен ако не им се стори подозрително, че леко замъглено квадратно парче хоризонт се приближава.
Щитът за невидимост в момента се предлага на Kickstarter в два размера, малък (31.5 x 21 cm) за скриване на малки предмети и голям (95 x 65 x 25 cm). Щитът е лек и e изработен от рециклируеми морски материали. Проектът бързо набра скорост в Kickstarter и събра десетки пъти повече средства от предварително заложената цел.