
Научно-производственият център „Алис“ в Биологическия институт към ТДУ (Томски държавен университет) патентова нов метод за обработка на дървените изделия с восък за защита от деформация, влага, поражения от гъби и микроорганизми.
Самият начин за нанасяне на восъка е известен отдавна, но в днешно време в Русия се използва стара и трудоемка ръчна техника.
„Ние създадохме принципно различна технология. Тя представлява нанасяне на разтопен восък с температура не повече от 100 градуса по Целзий върху дървеното изделие, след което повърхността се обработва със струя газ при темпратура 460-560 градуса по Целзий. След този процес дори не е необходимо полиране“ – каза директорът на научно-производствения център към Биологическия институт, председател и на Управлението на организацията на пчеловъдите от Томска област Юрий Погорелов.
Пчелният восък съдържа сложни ефири, свободни маслени киселини, въглеводороди. На практика той не се окислява, затова може да съхранява свойствата си стотици и даже хиляди години.
В Европа се произвеждат дъски, покрити с восък, които после се използват в интериора и в производството на мебели, но в Русия засега не се произвежда такава продукция.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ