„Грижата за доброто име и за благоденствието на Камарата означава грижа за целия бранш.“
Г-н Господинов, председател сте на БКДМП през последните 6 години. Бихте ли направили кратък обзор на свършеното от Камарата за това време?
Г.Г.: За 6 години имахме два управителни съвета, на които аз бях председател. Първо искам да благодаря на колегите, които взеха участие в тях, за времето и усилията, които вложиха абсолютно безвъзмездно. Доста неща се направиха, набрахме много добра инерция, която за голямо съжаление рязко бе спряна от пандемията.
Усърдно работихме по поставените ни приоритети и тук ще изброя само част от нещата, които постигнахме – откри се нова специалност в ЛТУ по наше настояване и с усилената работа на хора от УС и екипа на Камарата по съставянето на учебната й програма; станахме член на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC) и мнението на нашия бранш се чува на европейско ниво; за първи път направихме фейсбук кампания, която да подпомогне професионалните училища при набирането на ученици; финансирахме над 50 обучения на различни теми, които бяха безплатни за нашите членове; разработихме изцяло нов сайт на Камарата с повече функционалности; благодарение на развитите ни международни контакти сме имали над 140 международни запитвания, които са донесли бизнес на нашите членове; направихме няколко международни мисии; организирахме няколко изложения; развихме представянето на България на изложението в Кьолн; задълбочихме доброто ни партньорство с много институции и неправителствени организации. Мога да продължа и още, но няма да ни стигне определеното ми място в списанието.
Смятам, че извървяхме доста трънлив и труден път, постигнахме много неща, но има още много какво да се желае.
А какво все пак не успяхте да свършите?
Г.Г.: Много сериозни задачи си бяхме поставили за 2020 и за 2021 г. Както вече казах, бяхме набрали доста добра инерция и планирахме през 2020 много по-мащабна байерска програма за изложенията, бяхме започнали работа по много сериозна инициатива, която поне частично да реши проблема с недостига на кадри; планирахме търговски мисии, събития и посещения; имахме амбициозни планове за инициативи с професионалните училища и работа с повече университети. Ковид кризата ни принуди да поемем в по-различна посока поради рестрикциите, с които се наложи да живеем. Хубавото е, че се оказахме достатъчно гъвкави и без особени сътресения преструктурирахме временно дейността.
Какви бяха основните проблеми, които се наложи да преодолявате по време на вашите мандати?
Г.Г.: Правилното ни позициониране пред институциите и международните партньори беше предизвикателство, с което се справихме добре. Текущи са проблемите, свързани с организирането на изложенията и поддържането и увеличаването на членската маса. Смятам, че това са основните трудности, пред които с Управителния съвет бяхме изправени.
Как оценявате състоянието на бранша в момента? Отрази ли се Ковид кризата върху бизнеса в сектора?
Г.Г.: Няма нито една сфера от нашия живот, която е останала незасегната от ковид кризата. Нашият бранш е предимно експортно ориентиран и в началото на кризата миналата година имаше доста сътресения и турбуленции. БКДМП излезе с няколко категорични настоявания до министерства и други институции и сме се борили за отваряне на транспортни коридори; включване на сектор „Дървообработване“ в мерките за подпомагане преодоляването на икономическите последствия от пандемията; разширяване на обхвата на фирмите, чиито служители ще получат обезщетение и които ще затворят по косвени причини; преразглеждане на заповедта за затваряне на търговските площи и др.
В момента браншът се съвзема, някои се преориентираха към вътрешния пазар, други си възстановиха международните партньорства. Радвам се, като виждам как фирмите си стъпват на краката.
Как виждате бъдещето на изложенията Светът на мебелите и Техномебел?
Г.Г.: Искрено се надявам, че през ноември ще можем да проведем изложенията. Процесът с ваксинирането върви с пълна сила и вярвам, че много скоро ще успеем да си извоюваме свободата обратно. При ежедневните ми разговори с фирмите виждам колко голямо желание имаме всички ние да се направи присъствено събитие, хората са зажаднели за истинския контакт, искаме да се видим с колегите си, искаме да се видим с клиентите си. Разбира се, обсъждаме и алтернативни варианти в случай, че отново през есента се наложи затваряне, но към момента гледаме на това като на план Б. План А е провеждането на присъствени изложения в Интер Експо Център.
Какви ще са основните предизвикателства пред следващото ръководство на Камарата?
Г.Г.: Няма да са малко. Истината е, че неправителствените организации, каквато е БКДМП, усетиха много сериозно „ефектите“ от пандемията. Забраняването на присъствени събития бе сериозен удар за този бранш. Малко хора си дават сметка, че ковид кризата почти изцяло завърза ръцете на екипа на Камарата и ни наложи да спрем традиционната си дейност. Трбваше много бързо да се преструктурира дейността, да се премине изцяло онлайн, да се работи по много повече проекти.
Какво бихте пожелали на следващия председател на БКДМП?
Г.Г.: Първо бих искал да пожелая успех на бъдещото ръководство на Камарата и бих им пожелал смелост и дръзновение. Камарата има 29-годишна история и трябва да се грижат за доброто й име и за благоденствието й. Защото това означава грижа за целия бранш. Използвам случая като финално изречение отново да благодаря на колегите си от Управителния съвет – Денница Каназирева; Елена Желязкова; Мариана Иванова; Стела Василева; Татяна Гигова; Митко Гатев; Недялко Христов; Павел Димов; Симеон Йорданов и Тодор Тодоров, на колегите от Контролния съвет, които следиха за изрядността на дейността ни – Маргарита Стойкова, Благой Ангелов и Марин Генов, както и на целия екип от офиса на БКДМП – Даниела Петрова, Мирослава Симеонова, Деница Костова, Росица Пешева. През годините работих и с Елица Виденова, Ивайло Тодоров, Деница Стоянова, Георги Милков. Благодаря им и на тях за това, което са дали на любимата ни браншова камара.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 3/2021