Голямото преселение на мебелните предприятия
Производството на мека мебел изисква използването на голямо количество ръчен труд и поради по-евтината работна ръка значителна част от мебелните фабрики са разположени в Далечния Изток. Напоследък европейските предприятия обмислят възможности за преместване на производството на мека мебел в Стария свят, за да могат по-бързо да задоволяват нарастващото търсене на персонализирани модели. Производителите от Азия, от своя страна, проучват възможността за закупуване на индустриални обекти в Европа.

Пазарът на мека мебел, според настоящите оценки на Центъра за индустриални изследвания в Милано (CSIL), съставлява 16% от световното потребление на всички мебелни продукти, а обемът на сектора в парично изражение се оценява на $ 74 млрд. Най-големите пазари за мека мебел днес са както преди, така и сега Китай, САЩ и Германия.
Световното потребление на мека мебел се е увеличило с 23% от 2008 до 2017 г. главно поради азиатските страни. Китай, Индия и Индонезия са най-бързоразвиващите се пазари в своя макрорегион. Китай показва среден годишен темп на нарастване на потреблението на мека мебел със 7%, заемайки стойност от 20 милиарда долара през 2017 г. Според анализаторите през 2019 г. Азия и Океания отново ще бъдат сред лидерите в темповете на растеж на потреблението на дивани и фотьойли.
Ако говорим за световното производство на мека мебел, от 2012 до 2017 г. то се е увеличило с 14%, а тази динамика е по-висока, отколкото при всички останали мебели. Основният дял – 54% от цялото производство на дивани и фотьойли – се осигурява от фабрики в Азиатско-тихоокеанския регион. Европа допринася с 21%, Северна Америка с 15%. В списъка на страните лидери в производство на дивани са Китай, САЩ, Полша, Индия, Италия и Германия. Тези шест държави покриват почти 80% от световното търсене на продукти в „мекия” сектор.
Съединените щати са най-големият пазар на мека мебел след Китай, който се оценява на 17 милиарда долара, което се равнява на 20% от общото потребление на мебели от американските граждани. След предишната криза от 2009 г. обемът на потреблението интензивно нараства и сравнително бързо преодолява предкризисното ниво.
Основният структурен феномен на северноамериканския пазар остава изключителната му откритост към вноса, който през последните години е основният двигател на растежа в цялата международна търговия с мека мебел. Ако общият световен износ на дивани и фотьойли от всички страни производители се оценява на 26 млрд. долара, тогава вносът в САЩ е $ 7 млрд. Като най-голям вносител на мека мебел Съединените щати увеличават чуждестранните покупки от 2012 до 2017 г. средно с 11% годишно. Днес над 65% от меката мебел, внасяна в Щатите, пристига от Китай. Други основни доставчици са Виетнам и Мексико.
Въпреки господстващото положение на азиатските производители в световен мащаб Старият свят също има нещо, с което да се похвали: според проучване на CSIL за 2018 г. от 50-те най-големи световни производители на мека мебел 14 са разположени на европейския континент. Фабриките за мека мебел в Европа запазват репутацията си на „водещи в дизайна и технологиите”. Качеството на европейската мебел е ценено по целия свят, а в сектора има и световноизвестни международни марки…
По материали на CSIL
Целият материал може да намерите в >>> списание ДМТ брой 4/2019.