Холандската компания PyrOil разработи непрекъснат метод за превръщане на пластмасата обратно в петрол, използвайки пиролиза.
Пиролизата е термичното разлагане на материалите чрез промяна на химичния им състав. Може да се прилага върху всякакви материали. Например пиролиза е процесът на овъгляване на дървесината. В случая с пластмасата материалът се нагрява до около 500 градуса по Целзий без присъствието на кислород. Пластмасата първоначално се втечнява, а след това се превръща в газ. Следва неговото охлаждане, при което той кондензира и се превръща в течен петрол. Процесът на превръщане на пластмасата обратно в петрол с помощта на пиролиза сам по себе си не е нов. Отдавна е известно, че този процес може да създаде чист петрол без примеси на сяра. Проблемът обаче е, че маслената течност трябва да се добива на партиди. Машините трябва да се нагреят, което отнема известно време, след това пластмасата се обръща в петрол и след това машините трябва да се охладят, преди да може да се добави нов материал и всичко да се нагрее отново. Това, от своя страна, води до умора на материала в машинните части. Следователно пиролизата не би могла да се прилага за преработката на големи обеми пластмаса в петрол.
PyrOil разработи метод за непрекъснато добавяне на нова пластмаса – без кислород и без да се налага машините да се охлаждат. По този начин производството може да е на индустриално ниво и при затворен цикъл. Процесът създава три продукта: петрол без сяра, запалим газ и пепел. Новопроизведеният петрол е подходящ за гориво и за производството на нови пластмаси. Пепелта се продава на компании за производство на асфалт и бетон. Накрая запалимият газ се използва за отопление на пиролизната инсталация и за генериране на електричество. Следователно целият процес не генерира почти никакви емисии и отпадъци.
След девет години проучвания, през 2019 г. PyrOil започва изграждането на първите си инсталации в индустриален мащаб. През следващите десет години Джон Куйперс, основателят на PyrOil, планира да изгради 1000 фабрики по целия свят.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ