ЯПОНСКИ УЧЕНИ РАЗРАБОТВАТ ПЪРВИЯ В СВЕТА ДЪРВЕН СПЪТНИК В ОПИТ ДА НАМАЛЯТ КОСМИЧЕСКИЯ БОКЛУК
Изследователи от университета в Киото, Япония разработват сателит, направен от дървесина, който би изгорял напълно в края на живота си.
Целта е да се намали количеството на изхвърлените от хората отпадъци, плаващи в космоса. Проектът се очаква да стартира през 2023 г. Сателитът LignoSat ще има черупка, изработена от дървен материал, което ще му позволи да изгори напълно, когато отново навлезе в земната атмосфера. Проектът е в сътрудничество с японската дърводобивна компания Sumitomo Forestry и има за цел да се справи с нарастващото количество остатъци от космически апарати, които се носят в орбитата на нашата планета, въпреки че вече не функционират. Наред с милионите парчета отломки, които включват повече от 34 000 по-едри парчета, както и 2 550 от 5 850 сателита на земята, които вече не работят. Докато са все още в орбита, това са опасности за преминаващите космически кораби и функциониращи спътници.
Според Такао Дой, бивш астронавт, който ръководи екипа в университета в Киото, след като отломките отново попаднат в атмосферата, могат да отделят в атмосферата малки частици глинозем, известен също като алуминиев оксид, докато изгарят.
„Ние сме много загрижени от факта, че всички спътници, които отново влизат в земната атмосфера, изгарят и създават малки частици от алуминий, които ще плават в горните слоеве на атмосферата в продължение на много години“, казва Дои. „В крайна сметка това ще се отрази на еко системата на Земята.“
Въпреки че трябва да се съберат повече данни, изследователите вярват, че натрупването на тези частици може да разруши озоновия слой около нашата планета, който отразява ултравиолетовите лъчи и ги държи далеч от земята. Правейки LignoSat от дървесина, от Sumitomo Forestry твърдят, че спътникът би изгорял напълно, без да отделя вредни вещества, създавайки „по-чиста и екологична“ алтернатива. Екипът на Дои изследва как дървесината може да бъде обработена така, че да издържа на температурни промени, радиация и слънчева светлина.
Следват тестове при екстремни условия на земята. Оттам нататък изследователите ще разработят инженерен модел на спътника и накрая – функциониращ модел на полет, който те се стремят да пуснат в експоатация през 2023 година. За разлика от алуминиевата обвивка на стандартните сателити, от Sumitomo Forestry твърдят, че дървената версия няма да блокира електронните вълни или магнитното поле на Земята, което означава, че антени или други устройства могат да се съхраняват вътре в LignoSat, а не от външната му страна. Това би позволило дизайнът на сателита да бъде върнат към обикновена кутия без странични детайли, които могат да се откъснат и да се превърнат в „орбитален космически боклук“. Екипът на LignoSat не споделя все още никаква информация за това как планира да се справи с техническото оборудване, съдържащо се в дървения спътник, след като екстериорът бъде изгорен.
Сътрудничеството между Sumitomo Forestry и Университета в Киото ще включва и по-широко проучване на приложенията на дървесината като възобновяем ресурс в космоса, например за създаване на цели обитаеми структури. Според компанията, следваща цел е да се използва натрупания опит в създаването на „ултра-здрави, устойчиви на атмосферни влияния дървени сгради“ на Земята.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ