Модата с малките къщи в последно време завзема света. Все по-често в интернет и по телевизията можем да срещнем домове, които съдържат в себе си един микросвят, a всъщност са големи колкото гардеробна. Интересен живот нали? Все пак, много неща на екран изглеждат страхотно, но в реалността не са особено примамливи за потребителя. Така хората започваме да поставяме комфорта, на който сме свикнали на преден план и не приемаме с отворени обятия иновациите.
Стават ли по-популярни миниатюрните къщи?
Предвид обстоятелства с Ковид и икономическата криза, която завзема света, миниатюрните имоти стават по-привлекателни. Имотният пазар не е особено добър в момента. Намалява предлагането на качествени жилища, а и цените се вдигат постоянно. Освен това все по-малко хора приемат да се обвържат за дълъг период с ипотека. Съвременният човек иска гъвкавост. Миниатюрните къщи предлагат повече свобода примесена с нотка номадски начин на живот и фокусиране върху минимализма. Едва ли някога ще станат масово предпочитани, но не са безизвестни. Една особена ниша от обществото би се възползвала от качествата на такъв дом.
Засилва се т.нар. “съжаление от покупка на малък имот”. поред последни изследвания от Trulia – онлайн база данни за недвижими имоти – от около 2000 анкетирани в Америка, само 9% биха желали да живеят в малко жилище, а останалите искат да заменят настоящите си с по-големи.
Така тези къщички са на път да започнат истински живот и да избягат от това да са просто красива снимка в Пинтерест.
Интересен начин на живот, но на каква цена?
Миниатюрните домове, противно на очакванията на потребителя, не струват по-малко от стандартните имоти. Всъщност е дори обратното. Изчислено е, че квадратният им метър е с цена почти двойна на един нормален имот. Това се получава, защото за разлика от големите строителни площадки те не използват ефективно ресурсите.
Плюсове и минуси на миниатюрните домове
Един от основните плюсове, които продават миниатюрните домове, е възможността собствениците да пренасят буквално целият си живот, където поискат. Така се проповядва идеята за дом, който помага на потребителя да бъде гражданин на света. Звучи прекрасно, но не е толкова лесно и красиво. Повечето градове не позволяват такива къщи да бъдат позиционирани навсякъде. Същото се отнася и за домовете на колела. Почти невъзможно е да се използва миниатюрната къща като постоянен дом – изискват се много разрешителни, които са скъпи и трудни за получаване. Тези части от закона ограничават възможностите на миниатюрните жилища и причиняват спънки за желаещите да ги закупят. В крайна сметка се оказва доста по-рентабилно за потребителя да се спре на стандартен имот, чието придобиване и използване е в пъти по-лесно.
Идеята за тези очарователни жилища едва ли ще спре да бъде възхвалявана сред потребителите. Трудно е да видиш такъв дом и да не развихриш въображението си. Не е голям процентът хора, за които този начин на живот би бил подходящ. Съвременното общество търси главно градска среда и простор в жилището си, а миниатюрните къщички не отговарят на тези критерии. Напълно разбираемо е защо хората проявяват интерес към идеята за такъв дом, но в случая – малките къщи идват с големи проблеми.
АВТОР:
Милена Галанова
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“