
По-голямата част от населението в развитите страни е добре информирана за същността и ползите от рециклирането. Хората допринасят за това с дейностите си вкъщи и в офиса и правят всичко, което зависи от тях, да изхвърлят отпадъците, които могат да се рециклират, отговорно – и сякаш това е мястото, където целият процес приключва. И все пак промяната идва и мебелната индустрия ще трябва да се примири с нови методи на работа.
Рециклирането е огромен бизнес. Прогнозите са, че пазарът на рециклирани стоки в световен мащаб ще достигне 35.2 милиарда евро до 2020 – почти два пъти стойността от 21 милиарда през 2015. Въпреки нашите най-добри намерения много малка част от съществуващите възможности за рециклиране се осъществяват. Повечето продукти все още не са направени така, че да бъдат лесно разглобени или рециклирани – голяма е вероятността обемисти мебели и матраци, например, да се озоват директно на сметището. Ето защо разходите за премахване и изхвърляне на продукти по природно несъобразен начин се поема от потребителите и данъкоплатците.
Правителствата обсъждат законодателство, което би трябвало да ни помогне да станем по-малко прахосническо общество.
Как би могла мебелната индустрия заедно с останалите производства да се приспособи и да подпомогне този нарастващ екологичен натиск?

Постигане на 100% затворен контур за отпадъци
Днес, дори когато използвани материали биват рециклирани, те по-скоро се влагат в изработването на по-малки продукти. Пластмасова бутилка, например, може да бъде преработена в опаковъчни материали, които след това се изхвърлят на сметището. Така че дори и когато има рециклиране, то само забавя неизбежното.
Истински зелена инициатива би била действие към изграждане на система за 100% затворен контур за рециклиране на отпадъци, където един продукт се трансформира в първоначалната си форма. Пластмасовата бутилка ще бъде превърната в пластмасова бутилка или рамката на легло в друга рамка на легло. Затвореният контур на процеса на рециклиране ще гарантира, че ще извлечем максимална полза от който и да е материал, намалявайки количеството отпадъци, които стигат до депото.

И макар че през следващите 20 години ще успеем да постигнем 100% затворен контур за рециклиране на отпадъци, първо трябва да променим начина, по който разглеждаме използваните материали – да ги приемаме не като отпадъци, а като полезни суровини, които могат да бъдат използвани отново и рециклирани.
Постигането на 100% затворен контур на рециклиране се основава на това производителите да купуват рециклирани материали, които да използват за изработването на нови продукти, както и да създават продукти, които лесно да се разглобяват на съставните им части.

Икономика на разглобяване на части
Прогнозата е, че до 10 години всички производители, включително и производителите на мебели, ще поемат разширената отговорност на производителя (РОП) за продуктите, които произвеждат. Това означава, че ще плащат такси, които представляват реалната цена за депото на отпадъците и щетите за околната среда от производството на суровини. Цените на продуктите ще включват разходите за опазване на околната среда, натрупани в процеса на производство, с цел да се насърчат по-устойчиви производствени практики, да се намалят отпадъците и да се гарантира дълъг живот на продукта.
За да се намалят разходите, производителите ще разглобяват използваните продукти на съставните им части, които ще се използват като суровини отново за производството на нови продукти. Когато се включат и таксите за разширена отговорност на производителя, тези суровини, получени в резултат на разглобяване, ще струват колкото или по-малко от оригиналните суровини.

Предполага се, че до 20 години ще бъде въведен индекс на затворения контур на рециклиране (ЗКР), който ще бъде посочван върху всеки продукт и ще показва както устойчивостта на производствения процес, така и паричната стойност на опаковката след рециклиране. Така, както съдържанието на съставките в храните, ЗКР индексът ще влияе върху решенията за покупка на потребителите.
Представете си, че отивате в магазин за мебели, за да си купите ново легло и матрак. Успявате да ограничите избора си до две опции, и двете еднакво привлекателни. Първият вариант има голям червен печат до индекса на затворения контур на рециклиране, който показва, че са използвани оригинални материали и не могат лесно да бъдат рециклирани. Вторият вариант има голям зелен знак върху индекса, показвайки, че са използвани 100% материали от затворен контур и може напълно да бъде рециклиран. Кой от двата варианта ще предпочетете?

А сега си представете, че първият вариант струва повече, защото в цената са включени такси за разширена отговорност на производителя. Дори и да не ви е грижа за околната среда, вие определено ще купите по-евтиния продукт, нали?
Етикетът с индекс на затворения контур на рециклиране ще ви помогне да вземете решение на базата на това какво може да бъде разглобено на компоненти и какво не може, както и да разпознаете стоки, които поддържат индустрията, базирана на разглобяване на компоненти.

Технологични иновации
В момента се разработват няколко нови технологии, които ще помогнат на онези индустрии и потребители, които рециклират, на индустрията, която разглобява продуктите на съставните им компоненти и на производителите, които опазват околната среда.
Първата, може би и най-важната технология, която ще видим, са рециклиращи съоръжения с висока чистота, предназначени за домовете и бизнеса. Тази технология ще помогне на потребителите да направят първата крачка към затворения контур на рециклиране и ще помогнат на идеята да се утвърди.
С наличието на повече продукти, които могат да бъдат рециклирани и при повече рециклиране в домовете и мебелните магазини индустрията, която разглобява изделията до съставните им части, ще трябва да намери ефикасен начин да управлява събирането им при поискване. Услугите, предлагани при поискване, са с по-високо качество и цена, което ги превръща в реална опция за компании като Амазон и Юбер. Ако можем да приложим същата технология и процеси към събирането на рециклирани стоки при поискване, ще направим огромна крачка към осъществяването на 100% затворен контур на рециклиране.

И накрая, напредъкът в ИТ (изкуствен интелект), машинното обучение и роботиката ще помогнат на производителите да намерят нови начини да правят продукти, така че да могат лесно да се разглобяват и да се превръщат в продукти със същата стойност.
Всичко това, взето заедно, прави лесно да си представим свят, в който всички красиви, ценни и устойчиво използвани материали – от най-малкото парче опаковка до най-големите мебели – ще бъдат 100% рециклирани.
Oще материали на тема Екология четете в СПИСАНИЕ ДМТ