
ЧЕРНОТО И БЯЛОТО КАТО ЛЕК ЗА СИВОТО ВЕЩЕСТВО
Академик, професор, доктор, създател на оригиналния личен стил „Графикатура“, преподавател, превърнал българския плакат в авторски и възпитал освободени от схематичното мислене творци. В края на всичко това стои името Иван Газдов, но всичко започва от него.
Най-голямото постижение на един художник е, когато се премахне дългият списък от титли, награди, изложби и остане само неговото име – то, само по себе си, да означава повече от всичко премахнато. Точно такова име в изкуството е Иван Газдов. Той не е участник, а съавтор на културния живот.
Дори да не бе направил и една линия, само с названието на цикъла графични рисунки „Нещо е излишно, нещо не достига“, Иван Газдов е дал най-лаконичното и точно обяснение как и колко трудно се ражда изкуството.
Неговите черно-бели графикатури са колкото поетични, толкова и лишени от сивите нюанси на компромис с времето или зрителя. Всъщност те са само черни, но оставят на усета на зрителя да ги довърши, убеждават го, че онова, което липсва, е равностоен участник – често по-важният.
Подобна задача изисква от зрителя въображение, естетическа и емоционална култура. Това не са книжки за оцветяване, поставящи знак за равенство между въображение и далтонизъм. Фигурите са усукани плавно или геометрично, разглобени с точно осъзната загуба на части, за да остане само онова, което поражда чувства, настроения и е повод за мисли.
Там, където всичко изглежда случайно, няма нищо случайно. Културата на образа при Иван Газдов и изключителното му чувство за хумор не оставят незабелязан нито един човешки дефект, но ни дават и надежда с онези миниатюри на емоционална нирвана, някъде в ъгъла на рисунката, като контрапункт на живота, който постоянно се опитва да ни прекомпозира по свой образ и подобие. И се изисква изключителна сериозност, за да внушаваш с такава несериозна лекота и виртуозна небрежност, че черното и бялото са реални естетически, но и морални категории.>>>
>>>>>> Цялата статия в СПИСАНИЕ МД 2/2021
АВТОР:

Вилиам Китанов е един от най-изявените и продуктивни български графици, разпознаваем с афористичния си стил в стотиците лога и пощенски марки, които е създал. Той стои зад визуалната идентичност на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ от първия му брой. За работата си в списанието Вилиам Китанов получава през 2017 Silver Design Award от най-голeмия конкурс за дизайн в света – A’Design Award and Competition.
