
ОТВАРЯНЕ БЕЗ ДРЪЖКИ. ТЕХНОЛОГИЧНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ИЛИ ДИЗАЙНЕРСКИ АКЦЕНТ
Продължаващата вече десетилетие модна тенденция за чисти линии на фронталните елементи на мебелите отхвърля монтажа на така предпочитаните от дизайнерите преди хромирани, месингови, керамични, дървени, кожени или от друг материал дръжки. Но все пак вратите и чекмеджетата в мебелите трябва да се отварят.
Push системите и електрическите механизми.
Вариант на отваряне без дръжки, но непредпочитан от всеки, са push системите и електрическите механизми. Те имат напълно скрит монтаж и позволяват отваряне посредством докосване или дори с дистанционно управление. Но за тези, които са любители на класическото отваряне, има и „по-занаятчийски“ начин.
Cкосяване/профилиране на канта.
Единият от вариантите е да се осигури отварянето само с участието на вратата или челото. Пример: скосяване на канта, профилиране на канта, профилиране по лицевата страна и профилиране по лицевата страна и канта. Скосяването на канта се прави най-често под ъгъл 450. Може и да не е по цялата дебелина на вратата, а само частично.
Профилирането на канта е подходящо за врати и чела от MDF или от масивна дървесина за отваряне без дръжки. То трябва да бъде ергономично съобразено с големината на пръстите, които трябва да бъдат поставени в профила. Затова минималната дебелина на вратите и челата е хубаво да бъде поне 18 mm.
Профилирането при чекмеджета се прави по хоризонталните кантове, като по-удобно е отварянето от горния кант. При вратите то може да бъде и по хоризонталния (за малки врати), и по вертикалния кант (за високи врати). Профилът може да е изработен по цялата дължина или частично. Решенията за профилиране на лицевата страна и лицевата страна и канта понякога могат да бъдат направо произведения на изкуството.
Освен прорези с различна форма и дълбочина те могат да бъдат и с различен цвят или материал по лицевата повърхност и в профилираната част. Отлично изглеждат решения, при които лицето е в цвят, а вкопаването – от масивна дървесина или обратното. Вкопаването може да бъде само в една врата или чело, но може да обхваща едновременно два елемента за отваряне.
Хващане на вратата или челото от задната страна.
Друга възможност за отваряне без дръжки е да се остави пространство за хващане на вратата или челото от задната страна. Това може да стане, като фронталният елемент се остави да надстърча над или под корпуса. Това позволява безпрепятствено хващане. Друга възможност е конструктивният елемент зад вратата или челото да бъде профилиран, най-често това е фалц.
Използването на алуминиев профил.
През последните години, особено в кухненските мебели, се използва алуминиев профил. Той се монтира между двете страници и осигурява пространство зад вратата или челото, откъдето може да осъществи отварянето. Този профил може да бъде заменен и от друга подходяща конструкция.
Представяме ви няколко идеи на решения за отваряне на вратички без традиционните дръжки.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
АВТОР:

Проф. д-р инж. Васил Живков
Преподавател в ЛТУ, катедра „Интериор и дизайн за мебели“ и в УАСГ, катедра „Интериор и дизайн за архитектурата” по ключовите дисциплини „Конструиране на мебели”, „Конструиране на елементи и съединения в мебелите”, „Недървесни материали в интериора”, „Осветление и осветителни системи в мебелите”, „Системи и механизми в мебелите и интериора” и др. Има над 140 публикации, повечето от които в чужбина. Има издаден учебник „Конструиране на мебели. Конструктивни елементи и съединения в мебелите”.

МОДНИ ТЕНДЕНЦИИ: УСЕЩАНЕ ЗА МРАМОР
Естественият мрамор е познат от хилядолетия на човека, но в съвременното индустриално производство той има както различни варианти на приложение като естествен материал, така и достатъчно други заместители или имитации, които могат да бъдат прилагани в мебелите и интериора. ОЩЕ…