Индустриалният стил e тенденция в интериорния дизайн, която заимства елементи от стари фабрики и индустриални пространства. Тази модерна и същевременно винтидж стилистика е силно повлияна от производството в началото на 20-и век, както и от викторианския стил.
В основата си индустриалният стил разчита на включването на строителни материали в интериора. Такива са откритите греди, старата дървесина, желязото, тухлите, бетонът и други.
Индустриалният интериорен дизайн е вдъхновен от фабрики, построени в края на 19-и и началото на 20-и век. Сгради, съставени от тухли, бетон, желязо и стомана, проектирани да издържат десетки години. Идеята на тези големи, безлюдни пространства е да се фокусират върху приютяването на повече персонал, който да върши повече работа. Тези масивни търговски структури са лишени от всякакви суетни детайли и орнаменти. С откритите си тухлени стени, огромните стъклени прозорци, масивните машини, износените дървени подове и практичното осветление този отличителен стил напомня, че фабриките са приоритизирали създаването най-вече на функционална среда. Впоследствие, поради глобализацията, голяма част от индустриалните сгради са изоставени заради ръста на работни места в корпоративните сектори.
От началото на 90-те години градовете стават все по-населени, което води до недостиг на жилищни сгради. Логичното решение на този проблем се крие в трансформирането на индустриалните зони в жилищни квартали чрез джентрификация. Тъй като здравите фабрики се нуждаят от ново предназначение, а хората развиват вкуса си и започват все повече да търсят промяната в различни интериорни стилове, автоматично се заражда индустриалният интериорен стил. И до днес, вече десетилетия, тези изоставени сгради се превръщат в красиви жилищни пространства.
Различното при този нов стил е, че тухлите и тръбите, които преди винаги е трябвало да бъдат скрити, вече са на показ и дори се превръщат в открояващ фактор на това ново движение. Днес дизайнерите използват индустриалния стил за жилища от висок клас. Най-голямата полза при създаването на жилища в този стил е възможността за персонализиране на външния вид чрез мебели и декор, които са напълно уникални за пространството.
Индустриалният дизайн изисква малко мебели и по-голяма площ. Пространствата трябва да имат отворен план подобно на фабриките, от които са вдъхновени. Индустриалният стил се среща най-често в градските райони и използва суровини, за да придаде на пространството именно това незавършено усещане, с което се характеризира. За засилване на индустриалното усещане най-често се използва естествена цветова палитра. В тези пространства може да се види комбинация от сиви, неутрални и студени цветове.
Умно и икономично е да се използват полирани бетонни подове, тъй като идеално се вписват в стила. Друг вариант са дървените или каменните подови настилки, чрез които се създава контраст с всички бетонни и тухлени елементи по стените и тавана.
Що се отнася до осветлението, подовите лампи са за предпочитане. Всяко осветително тяло с метални покрития се вписва точно в този стил. Осветителните тела също могат да придадат на района индустриална атмосфера, особено в кухнята. Големите отворени прозорци също помагат за внасянето на естествена светлина в пространството, което може да бъде много полезно за по-малките стаи. Специфично за този стил е използването на класическия промишлен прозорец без никакви завеси, а металната рамка откроява прозореца.
За да се потопят напълно в индустриалната тема, много собственици на къщи прибягват до кухненски остров. Тези острови обикновено са направени от регенерирана дървесина или други естествени материали. Кухненският остров също може да допринесе за отделянето на стаята и осигуряването на определена кухненска площ. Рафтовете и откритите шкафове са много популярни, когато става въпрос за индустриална кухня. Видимите горни греди, тухли и бетон са забележителни акценти в кухнята заедно с по-тъмните шкафове и стелажи.
Мебелите с индустриален дизайн са предимно големи, слабо профилирани, със силни и ясни линии. Подходящата декорация за дома са индустриални предмети като метални конструкции и части от машини и килими. Към интериора могат да се добавят големи винтидж или абстрактни картини, а масичката за кафе може да бъде заменена с голямо дървено пънче.
Интериорът в индустриален стил е популярен, защото не ви принуждава да прекалявате. Ако тухлените стени изглеждат твърде стари, тръбите и гредите са видими на тавана, стените са недовършени или подовете са бетонни и не са облицовани с плочки, не ги докосвайте. И по-грубоватият дизайн има незаменим чар.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 3/2021
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: УАБИ-САБИ: ЯПОНСКОТО ИЗКУСТВО ДА ЦЕНИШ КРАСОТАТА В НЕЙНОТО НЕСЪВЪРШЕНСТВО