„Най-важната ни цел е да съхраним хората си в този период, а после заедно ще ускорим пропуснатото.“
С Благой Ангелов сме ви срещали през 2017 година. Той е собственик и управител на мебелни фабрики „Колорадо“. Фирмата е основана през 1997 г. в Пазарджик, а дейността й е в две основни направления – проектиране и производство на корпусна и тапицирана мебел. През 2016 г. фирмата е номинирана от БКДМП за „Инвеститор на годината“. През 2021 г. г-н Ангелов е избран за четвърти път като член на Управителния съвет на Камарата, а има и един мандат като член на Контролния съвет на БКДМП. (Моля да се коригира представянето, ако има фактологически грешки!)
„Развитието е спирала, по която трябва да се изкачваш постоянно и само ако за миг спреш, гравитацията ще те дръпне бързо надолу.“
Бихте ли дали оценка за развитието на сектор „Мебелно производство“ в България през 2020-2021 г. в условията на криза!
Б.А.: Развитието на мебелния бизнес в България през годината е достойно за уважение. Нашата фирма направи инвестиции приблизително за 2 милиона лева, а доколкото съм водил разговори и с колеги, много от тях също са направили големи инвестиции напук на тези неприятни условия. Нашият сектор е много устойчив и това е доказано през годините, въпреки всички експерименти на политиците, които са прилагали върху бизнеса. Просто за да се развиваме още по-добре, не трябва на ни пречат. И за да не съм голословен, визирам първичния материал, а именно дървесината, която е в основата на всичко. Но за съжаление има много фирми, на които им е и страшно трудно и имат крещяща нужда от държавна помощ. Те се оказват в това положение не по тяхна вина, а поради много глобални промени, които те не могат да управляват и контролират.
Ако до скоро водещите проблеми в мебелния бранш бяха липсата на квалифицирана работна ръка и нелоялната конкуренция на сивата икономика, в последно време и донякъде поради продължаващата пандемия, появиха ли се и други сериозни проблеми?
Б.А.: В нашия бранш винаги е имало големи предизвикателства и проблеми, но сега вече имаме Пандемия – това сме го виждали само по филмите и то ни застигна реално. Тази ситуацияа се отрази на целия свят, а също и на нас. Промениха се кардинално всички бизнеси и потоци на материали. Проблемът с материалите е глобален, той засяга всички бизнеси, както и нашия. Много фабрики по света и България затварят врати поради недостиг на материали, а в голяма степен затова заслуга има Китай. Тези промени ни карат да гледаме по-детайлно на бизнесите си и да вземаме по-добри решения. Например, че материалите, които влизат от далечни дестинации, трябва да се пренасочат да идват от Европа, да се преразгледат договорите с доставчиците, складовите наличности и така нататък. Нашата фирма работи дългосрочно със своите доставчици, което не е маловажно и заедно плануваме за по-дълъг период напред. Това дава резултат.
Как приемате новите цени на промишления ток и по какъв начин техният трикратен скок ще се отрази върху цената на продуктите ви? Смятате ли, че ще бъдете конкурентни на външния и вътрешния пазар?
Б.А.: Що се касае за енергията, това е нещото, което ме вбесява. Нашият бизнес не е борсова стока, на която можем да променяме цената всеки ден, нашите клиенти са свикнали на дългосрочно действащи цени и сега това става невъзможно. Ние сме изправени на ринга с европейските производители, но в различни категории – ние сме в ниската, а те – в тежка. Какво очаквате да се случи? Нашето производство е много енергоемко, разликите не се поемат адекватно от нашето правителство спрямо правителствата на другите конкурентни държави и това ще доведе до какво? Фалити, намаляване на печалби и невъзможност за инвестиции. Съответно нашите конкуренти ни изпреварват и пак ще ги догонваме, но този път не знам как ще ги стигаме. От страна, която има излишъци на ток, се превърнахме в платци на най-скъпата енергия, а нашата енергия се продава на други държави, които са ни преки конкуренти, на по-ниски цени.
В България продължава да се строи с бързи темпове. Това отразява ли се благоприятно върху търсенето на обзавеждане и в частност – на вашата дейност?
Б.А.: В момента строителството в България е в голям подем, но знаете, че много хубаво не е на хубаво. Това е в резултат на инфлацията, която лично за мен е нещо изкуствено създадено, а знаем, че това не води до нищо добро. Строителството е локомотивът на индустрията, но в нормална ситуация, а в момента тя не е нормална. Има вече индикации от най-голямата икономика на Европа, че четвъртото тримесечие има спад от 3%. Въпреки че при нас за същия период има 17% ръст, това е тревожно, защото трябва да ни накара да гледаме бизнеса си по-детайлно и да не сме много емоционални. На нашата фирма и на всички останали бурното строителство носи радост, че ще имаме бизнес и занапред, но трябва да знаем, че жилищата, които се купуват в момента, са с инвестиционна цел и може да останат и необзаведени при неблагоприятна бизнес среда. Казвам го затова, че трябва да сме много внимателни и да следим отблизо бизнесклимата.
Преди няколко години вие направихте големи производствени инвестиции. Бяхте споменали също, че обръщате голямо внимание и на интелектуалните вложения. Към днешна дата кой от вашите активи смятате за най-ценен?
Б.А.: Вярно е, че направихме голяма за нас инвестиция и слава на Бога върви добре. За да вървят нещата както искаме, пак ще повторя, че най-важната инвестиция са хората, които участват във всички процеси на всички нива. Без тях нищо не може да се случи. Можем да се похвалим, че преди 2 години с огромни трудности успяхме да инициираме и дуално обучение, с което потвърждаваме нашето твърдение, че хората, и то подготвените и квалифицираните, са най-важните. Що се касае за интелектуалната собственост, мисля, че това е ДНК-то на фирмата и по това се различава една фирма от друга. През годините сме създали много продукти с помощта на български дизайнери, с които сме участвали на световни изложения и тези продукти ги оцениха много стойностни хора от световно ниво. Вече имаме и сключени договори с много чужди фирми, затова мисля, че е много важно да не останеш незабелязан.
Вие смятате, че успешен е този човек и бизнес, които се развиват. До каква степен успяхте да постигнете целите си и с какъв поглед гледате в бъдещето?
Б.А.: Аз все още смятам, че без развитие няма успех. И нещо повече – без развитие всичко е обречено. В това динамично време всеки залага на развитие, и то постоянно, защото в световен план хората стават все по-мързеливи и разчитат на социални грижи, а в бизнеса това не е доходоносно. Нашата фирма си е поставила много ясни и постижими цели – както дългосрочни, така и краткосрочни. Засега плановете ни се изпълняват на 90%, не на 100%, но сме доволни. Най-важната ни цел е да съхраним хората си в този период, а после заедно ще ускорим пропуснатото.
В заключение мога да кажа на всички онези хора, които мислят, че са постигнали всичко – това съвсем не е така и да дерзаят постоянно. Развитието е спирала, по която трябва да се изкачваш постоянно и само ако за миг спреш, гравитацията ще те дръпне бързо надолу.
Пожелавам на всички ни да се преборим мъдро и смело с тази нова ЧУМА.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Следете секция ИНТЕРВЮ за любопитни и инересни новини от света на мебелната и дървообработващата промишленост в България.