„Нека бъдем иновативни и добавяме стойност за потребителите си.“
Диана работи в ТЕД-БЕД от 2003 година, като основните позиции, през които преминава, са Директор външен пазар, Мениджър бизнес развитие, а от седем години е Главен оперативен директор. Смята този период от време за изключително динамичен, свързан с множество проекти – както търговски, така и организационни в посока развитие на компанията и непрекъснато усъвършенстване. Определя себе си като вдъхновен човек, който обича предизвикателствата и риска, търсещ истинските неща във всичко, което прави.
Диана има бакалавърска степен по маркетинг от Пловдивския университет, но не спира да учи и да се усъвършенства. В момента завършва MBA Finance в City College Sheffield Univery. От юни 2021 г. е и част от новия управителен съвет на БКДМП.
Бихте ли ни представили накратко компанията, за която работите?
Д. Х.: ТЕД-БЕД е регистрирана при първата възможност това да се случи в България – в далечната 1989 г. Предприемаческият дух не спира през годините и TЕД-БЕД постоянно инвестира и се развива. За разлика от широко разпространеното разбиране за развитие нашето не се корени само в посока приходи и рентабилност, а и в добавена стойност към обществото и създаване на стабилни работни места. Да, ние произвеждаме матраци и на продуктите ни спят милиони хора по света, но по-важното е, че им осигуряваме здравословен сън, оттам и по-добър живот. Това не е просто цел, а мисия, кауза. Оперираме на над 30 пазара и това ни дава възможност да бъдем фактор в индустрията.
Как се отразява продължаващата вече година и половина световна ковид криза на дейността на фирмата ви и какви са вашите прогнози за развитието на икономиката и в частност на вашия бизнес в следващите месеци?
Д. Х.: Динамиката на ковид кризата не ми позволява на дам еднозначен отговор на този въпрос поради силната волатилност. С гордост обаче мога да споделя, че независимо от ограниченията успяхме да въведем изключителни мерки, за да предпазим служителите си и да не прекъсваме производствените и логистичните процеси. Веригата ни на доставки премина през едно от най-трудните изпитания досега, но не се пропука. Що се отнася до външната икономическа среда, смело би било да правим прогнози, но в средносрочен план очакванията ми са за временно намалено потребление поради настъпилото масово покачване на цени на стоки и услуги.
Влиянието на ковид кризата е повсеместно, така че ролята на всяка компания в такъв момент е, освен да се адаптира текущо, да изработи и стратегия за повишаване на конкурентните си предимства, що се отнася до пазари и продукти.
Вие се включвате в ръководството на Камарата за първи път. Какво ви мотивира за вашето решение?
Д. Х.: За мен персонално номинацията да се включа като член на УС на БКДМП бе изключителен комплимент към професионалния ми опит в областта, а след като имах възможността да се запозная отблизо с дейността и всички инициативи, признанието се оказа още по-високо.
Несъмнено осъзнавам, че отговорността да си част от управленския екип, е голяма и изисква усилия, но мотивацията ми да работя с професионалисти в бранша, да споделям и имам принос, ме подтикна към решението.
Предвид международния опит на ТЕД-БЕД членството ни в управителния борд на EBIA (Европейската асоциация за продукти за спалнята), където активно участваме във формиране на позиции пред ЕК, считам, че можем да бъдем много полезни на сектора в България.
Какви ще са вашите приоритети като част от УС на БКДМП?
Д.Х.: УС на Камарата е активен по редица ключови теми и от всеки член се очаква активност във всичко, но моите приоритети, предвид опита ми, са в областта на кръговата икономика, изложенията и международната дейност.
БКДМП е сред най-активните браншови организации в България през последните 15 – 20 години. Каква смятате, че трябва да е ролята на Камарата в продължаващата пандемична обстановка, за да може най-добре да защити интересите на своите членове?
Д.Х.: Преди да се включа в управлението, нямах представа с какъв замах се работи в Камарата, определено бях изненадана от професионализма и обединението. Сега повече от всякога намесата на Камарата ще бъде ключова за отрасъла, но далеч не само за да защити интересите на членовете, а и да успее да повиши конкуретното предимство на страната в мебелния и дървопреработващия сектор. Като професионалист ми се наложи да посрещна и изпратя кризата от 2009 г. като невероятна възможност за развитие, така че работата ми ще бъде в посока търсене на възможности, а не само париране на икономическите затруднения. България има изключителни традиции в мебелното производство и е нужно да ги браним, за да уважим усилията на предшествениците ни, същевременно да осигурим пътища на настоящите компании в областта.
Един от основните проблеми на фирмите в България през последните години е липсата на квалифицирани кадри. Как според вас Камарата може да се намеси в решаването на този казус?
Д.Х.: По тази тема аз лично съм доста сензитивна. За проблема с кадрите се коментира в цялата страна в последните 2 – 3 години. Това е безспорно, но вместо да се повтаряме, е нужно браншовите организации, работодателите и образователните институции да работят заедно.
Дуалното обучение е категоричен успех в тази посока. Ние като компания вярваща и допринасяща за това, сме сред първите, взели участие в програмата. В Камарата ще работим в посока споделяне на добрите практики между членовете и се надявам, че всеобщите ни усилия ще подобрят имиджа на професиите в мебелната индустрия и повишат интереса към тях. Смятам, че можем да комуникираме и с други страни, преминали през подобни фази и да почерпим опит и от тях.
В БКДМП бихме могли да подпомогнем членовете си в посока Индустрия 4.0. Да мотивираме в посока иновации и автоматизация на производствени процеси, да проучваме и споделяме успешните примери по света в областта.
Какво бихте пожелали на вашите колеги от бранша?
Д.Х.: Преди всичко да бъдем професионалисти в това, което правим и уверено да представяме сектора на високо ниво сред държавите в Европа. Да бъдем безупречни в качество, технологии, представяне и да имаме съзнанието на общото пред частното. Предвид климатичните промени, новите екологични норми и разбира се влиянието на индустрията ни в тази посока също апелирам към отговорност и осъзнатост по цялата верига на доставки.
И не на последно място, нека бъдем иновативни и добавяме стойност за потребителите си.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Следете секция ИНТЕРВЮ за любопитни и инересни новини от света на мебелната и дървообработващата промишленост в България.