„Положителното от цялата ситуация с корона вируса е, че преосмислихме начина си на живот. Дано тези уроци ги помним за по-дълго време.“
Даниела Петрова е с магистърска степен по политология. Има няколко специализации към институт „Робърт Шуман“ по организационен мениджмънт, кризисни комуникации и политически комуникации. Няколко години отговаря за PR-а, а в последствие и за маркетинга на най-голямата онлайн медийна група „Нетинфо“ (сега част от Нова Броудкастинг Груп). Три години управлява IAB Bulgaria, част от международната организация Interactive Advertising Bureau.
Изпълнява длъжността изпълнителен директор на БКДМП от началото на 2019 г.
Екипът на Браншовата камара поддържа непрекъснат контакт със своите членове. Какви са вашите впечатления за отражението на пандемията върху бранша?
Д.П.: Пандемията и последствията от нея дойдоха изневиделица и поставиха целия свят в една безпрецедентна ситуация. Изживяхме една крайно динамична година, в която трябваше да се адаптираме към неочаквани условия и да променим нагласите и начина си на живот.
Искрено се радвам, че първоначалният шок от миналогодишния първи локдаун бе преодолян и в момента много от фирмите в бранша са стъпили на краката си. При много компании се наложиха преструктурирания, оптимизиране на производствени процеси и персонал, преосмисляне на целевите пазари, но тези фирми оцеляха. Надявам се, че много скоро този вирус ще бъде преборен, за да може след това оцеляване да дойде време за възстановяване и ръст в производството.
Как се отрази пандемията на дейността на БКДМП?
Д.П.: Не искам да съм драматична и да казвам, че се е отразила пагубно, но истината е, че част от основните ни дейности бяха изцяло възпрепятствани от пандемията. Вече втора година нямаме изложения, а през 2020 се наложи да отменим „Светът на мебелите“ само 2 седмици преди старта му. Не можем да организираме събития, конференции, присъствени обучения. Наложи се да намалим значително и персонала в Камарата.
Това, разбира се, не ни е сломило. Благодарение на активността на Управителния съвет на Камарата много бързо и адекватно променихме курса на дейностите ни спрямо ситуацията. Опитваме се да се нагодим към т.нар. „ново нормално“. В момента форматът на работа леко се измени и наблегнахме на дейности по проекти, в които активно участват много от нашите членове. Проектите ни основно са ориентирани към иновационния капацитет и конкурентоспособността в сектора, надграждане на дуалното образование и подобряване условията на труд. Направихме много уебинари с наши партньори и финансирахме онлайн обучения за членовете ни.
Вие споменахте за отмяната на изложенията. Имат ли алтернатива те във вече продължилата повече от година пандемия и какво е тяхното бъдеще?
Д.П.: Ето това е въпросът за 1 000 000 долара. Аз искрено вярвам в новите технологии и съм убедена, че те отдавна не са бъдещето, а са настоящето. Много от западноевропейските държави вече провеждат онлайн изложения, но това не означава, че е дошъл краят на традиционните присъствени изложения. Даже напротив – в момента хората повече от всякога имат нужда от тях. Всеки от нас копнее да се срещне очи в очи с партньорите и клиентите си. Живият контакт е нещо, което е незаменимо. Дори за крайния клиент е много по-добре да види продукта на живо.
Онлайн събитията и изложенията могат да са чудесен съпътстващ елемент, който дава възможност за достигане до клиенти и в най-отдалечените кътчета на света. Но сами по себе си те са недостатъчни и няма да постигнат търсените резултати.
Напълно убедена съм, че ще започнем да връщаме предишния си начин на живот и скоро ще имаме присъствени изложения, адекватни на новата ситуация.
Какви мерки предприе БКДМП, за да защити интересите на своите членове в тази тежка и объркана за всички ситуация?
Д.П.: Проведохме поредица от срещи и разговори с представители на различни институции. Участвали сме в много работни групи и обсъждания с Българска стопанска камара, които са нашите представители в тристранните срещи на правителството, работодателите и синдикатите и активно защитават интересите на бизнеса.
За една година сме се борили за отваряне на транспортни коридори; разширяване обхвата на фирмите, чиито служители ще получат обезщетение и които ще затворят по косвени причини; включване на сектор дървообработване в мерките за подпомагане преодоляването на икономическите последствия от пандемията; преразглеждане на заповедта за затваряне на търговските площи и др.
България е член на EFIC. Каква е ситуацията в европейската мебелна индустрия?
Д.П.: Поддържаме постоянна комуникация с EFIC и получаваме ежеседмично информация от другите страни членки. Ситуацията в България по нищо не се различава от тази в другите европейски държави, даже много от рестриктивните мерки на Запад при нас ги няма. Във всички страни има проблем с цените на материалите и суровините, всички страни трябва да се справят с намалени поръчки и навсякъде има проблем с кадрите.
Може ли да се каже, че за бранша все пак има и нещо положително от тази криза?
Д.П.: Това, което ние в офиса забелязваме, е, че има консолидиране и обединяване на хората в бранша. Изтъркано клише е, че на японски се използва една и съща дума за „криза“ и за „възможност“, но нас ни обнадеждават тези обединявания на усилията. Положителното от цялата ситуация е, че преосмислихме начина си на живот. Дано тези уроци ги помним за по-дълго време.
Какви са приоритетите, които си поставя БКДМП за 2021 г.?
Д.П.: Кризата ни принуди да променим много неща. Много от дейностите ни бяха спрени по средата, други бяха тотално премахнати, а на тяхно място се появиха изцяло нови.
Сега сме силно фокусирани върху подпомагане на фирмите за преодоляване на кризата и обединяването на усилията ни с други браншове и организации в тази посока. Насърчаваме всички наши членове да ни алармират, ако имат някакви проблеми или идеи, за нас това е много важно.
Продължаваме също така да работим активно по един от основните ни приоритети – образованието и липсата на кадри в сектора. Благодарна съм, че имаме прекрасни партньори в лицето на професионалните гимназии и Лесотехническия университет.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Следете секция ИНТЕРВЮ за любопитни и инересни новини от света на мебелната и дървообработващата промишленост в България.