Естествената светлина има значително въздействие върху психиката, тялото и здравето
Светлината означава качество на живот. Затова тя ни е винаги нужна. Често не съзнаваме какво огромно значение има добрата светлина от гледна точка на психологическото възприемане. Внасяме светлина в тъмнината и обясняваме как пространството да бъде оптимално осветено.
Когато тълкуваме способността за виждане, го свързваме автоматично със светлината, защото без нея сме буквално безпомощни. Това, което едва ли някой знае – 25% от консумираната в домакинствата енергия се използва за осветление.
Но значението на светлината далеч надхвърля областта на работата. С темата от години се занимават експертите по осветлението, психолозите и медиците, а в архитектурата вече се е утвърдила като отделна дисциплина.
Една от основните предпоставки за безпроблемното функциониране на човешкия организъм е естествената дневна светлина, защото тя притежава качества, които са решаващи за здравето ни. Така например светлината стимулира производството на мелатонин, който регулира ритъма на съня на човека или въздейства на производството на естрогени при жените. Дори хормонът на доброто настроение серотонин, съставът на кръвта, регулирането на водата при обмяната на веществата и синтезирането на витамините А и D са силно зависими от светлината.
Всичко това оказва въздействие върху концентрацията, възможностите и мотивацията. Отнесено към работата на служителите в едно предприятие, това се отразява на общата продуктивност.
По тази причина точно в големите офиси професионално съставената концепция на осветлението не трябва да се пропуска. Основата на добрата осветеност на работното място е осигуряването на максимално количество дневна светлина. Насочването на възможно най-много естествена светлина към вътрешността на сградата трябва да бъде задължение за архитектите. Големите прозорци предлагат такива възможности. На практика обаче съществува обща игра между естествена и изкуствена светлина.
Това ясно показва, че целта на архитекти и дизайнери за осъществяване на „доброто виждане”, независимо дали се гледа мониторът, или се осъществява друга работна дейност на бюрото, е да осигурят добра осветеност без ограничения или пречки. Основа за това е доброто планиране на точната организация на работното място и протичането на ежедневните процеси в офиса. По тази причина в процеса на планиране освен архитектите и проектантите участници трябва да бъдат и обитателите на дома или ползвателите на офис пространството, за да се постигнат оптимални резултати и да могат да се реализират интелигентни концепции, включително и използване на възможностите на системите за управление на светлината.
От гледна точка на психологията на възприемането на преден план излиза оптималното осветяване на помещенията. Това означава, че мястото за работното пространство и останалите зони трябва да са в правилното съотношение на осветеност. При решенията за цели сгради трябва да се обърне внимание на рефлектиращата светлина или падащите директно върху работното място слънчеви лъчи. Създадената хармонична среда осигурява съвсем ново усещане за светлина, което значително подобрява възприемането на околното пространство.
В основни линии се определя нивото на осветеността на наблюдавания обект. Следователно видът на осветлението трябва, от една страна, да е точно синхронизирано с естеството на конкретната работа като четене от монитор и/или хартия, от друга – трябва да се осигурят и нормални комуникации. Нормативните стойности за оптимално осветяване на работно място с дневна светлина е E=500 Lx. Тази осветеност се определя при хоризонтално, цилиндрично и вертикално осветяване, при равномерно покриване на работната площ.
Подреждането на работните места в близост до прозорците и монитори без отразяване на светлината осигуряват приятен работен климат. Също така трябва да се вземат предвид променящите се през сянка участъци и свързаната с това динамика на цвета на светлината. Не на последно място остава изборът на осветително тяло.
Така например за работни помещения с монитори се препоръчва неутрално бялата изкуствена светлина като допълнение на естествената, която ще създаде приятна атмосфера и се възприема добре. В тази връзка е подходяща и бялата дневна светлина, при което основната тенденция остава високото ниво на осветеност като приятно възприемане.
При избора на вида на осветлението за офиса се препоръчват енергийно ефективни крушки, които днес са в състояние да спестят значително количество енергия и да ограничат разходите за разлика от традиционните средства. Те са задължителни за новите сгради или при модернизация на съществуващите в съответствие със стандартите за устойчиво строителство. Само така може да се сертифицира една сграда.
При осветителните тела започва да се налага LED. Светодиодите засилиха значението си след забраната на крушките с нажежаема жичка във всяка насока. Освен това те са с голяма продължителност на живот. Приложението им е много широко, използват се дори в изложбени помещения.
След налагането на диодните лампи на пазара се появява следващата генерация OLED (органични светодиоди), при които може напълно да се пропусне осветителното тяло. За разлика от стандартното LED осветление при OLED светлината не идва от една точка, а от цели плоскости, което означава, че стени, тапети или тавани стават източници на светлина. Токът протича през ултратънкото органично покритие, по-тънко дори от човешки косъм, състоящо се полимери. Тази форма на осветление съвместно с LED осветлението ще бъде основополагаща през следващите години при съставянето на концепциите за осветяване на вътрешното пространство, което ще преобърне напълно досегашните навици.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ