Производствената база на „Кастамону България“ е разположена на впечатляващите над 250 декара площ в сърцето на Розовата долина, в китното подбалканско село Горно Сахране, на 17 км от Казанлък. Фабриката е модерна, а производството е изключително автоматизирано. Това видяха журналисти от националните медии на традиционния медиен тур, организиран от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост като част от кампанията „Мебелите на България: Традиции и иновации“.
Г-н Чаатай Пийадеджи, изпълнителен директор на „Кастамону България“, вече повече от 17 години, лично посрещна журналистите, отговори на всичките им въпроси и заедно с част от мениджърския екип разведе гостите и им представи отделните етапи в производството на ПДЧ и ламинирано ПДЧ.
През 2000 г. „Кастамону Ентегре“ купува дървообработващото предприятие с над 50 годишна история Габровница АД. Новият собственик постепенно обновява оборудването, като инвестира в ламинираща преса, линия за производство на пелети, лентова сушилня и нов електрофилтър, отговарящ на най-новите екологични изисквания и др. От откриването на предприятието в България до момента в технологични подобрения са инвестирани общо над 200 милиона лева.
„Кастамону България“ е част от турската „Кастамону Ентегре“, собсвеност на „Хаят“ Холдинг. Създадена през 1969 г., „Кастамону Ентегре“ е производител номер 1 в сектора в Турция със заводи в шест града. Извън Турция компанията има производства в България, Румъния, Босна и Херцеговина, Русия и Италия. Днес „Кастамону Ентегре“ се нарежда на пето място в света в дървообработващата индустрия и е сред трите най-големи производители в Европа. За всяка от основните продуктови групи – МДФ, ПДЧ, ламиниран паркет и панели за врати – тя е сред четирите най-големи производители в света. Компанията осигурява 6% от световното производство на ламинирани подови настилки.
„Кастамону България“ произвежда ПДЧ, ламинирано ПДЧ и дървесни пелети, но също предлага на своите партньори продукти на „Кастамону Ентегре“ като МДФ, ламиниран МДФ, панели за врати, лакиран ХДФ, МДФ плочи с гланцови и матови покрития, работни плотове Technotop, гръбчета за кухни, ламинирани подови настилки. Фирмата разполага и с изпитвателна лаборатория, в която се контролира на място качеството на готовата продукция.
„Кастамону България“ peaлизиpa около 50 процента от пpoдyĸциятa cи нa бългapcĸия пaзap, ĸaтo разполага с добре развита дистрибуторска мрежа. Извън България фирмата има клиенти в Гъpция, Kипъp, Ceвepнa Maĸeдoния, Kocoвo, Mapoĸo, Cayдитcĸa Apaбия и Изpaeл.
„Кастамону България“, следвайки глобалната политика за устойчивост, осигурява контейнери за събиране на отпадна дървесина и ги изпраща до свои клиенти. Използваната от компанията преработена дървесина за последните 5 години е над 186 хиляди тона, а от 2020 година рециклираното количество се е увеличило с около 10 процента. Фирмата е спечелила и проект по Националния план за възстановяване и устойчивост по европейската програма „Подкрепа за преход към кръгова икономика в предприятията“ за допълнително увеличаване на количеството рециклирани суровини, влагани в производството.
Най-ценното за компанията е човешкият фактор, чийто недостиг е предизвикателство и за Кастамону. Затова мотивът на компанията е да привлича и задържа на работа местното население. „Тук е домът им, а ние сме като едно голямо семейство. Πoзнaвaмe ce, пoзнaвaмe и ceмeйcтвaтa cи.“, споделя г-н Пийадеджи и разказва, че успяват да задържат хората благодарение на многото обучения за повишаване на квалификацията и социални придобивки. Млади хора фирмата се опитва да осигури, работейки в тясна връзка и с Лесотехническия университет. Днес персоналът на фирмата наброява малко над 300 човека.
Реализацията на втората фаза на инвестицията ще удвои производствения капацитет на „Кастамону България“ АД, като ще включва разработването на продукти с ниски или нулеви стойности на свободен формалдехид, минимизиране на въздействието върху околната среда чрез намаляване на образуваните емисии на парникови газове, повишаване на ресурсната и в частност енергийната ефективност, при следване на принципите на кръговата икономика и стимулиране на внедряването на ниско въглеродни, ресурсно ефективни мерки и интелигентни решения.
Въпреки че е роден, израстнал и работил 5 години в Турция и 11 години в Узбекистан, Чаатай Пийадеджи избира България за свой дом. Тук са родени и растат децата му. Той истински обича България и много харесва природата, храната и хората й.