
От много години вървят дискусиите по темата за изграждане на мрежи в кухните. Още преди началото на този век е имало идеи за онлайн получаване на информация от кухненските шкафове, които да „знаят” кога напитките или хранителните продукти свършват.
Сега вече имаме дързостта да говорим за ”интелигентни кухни”. Настрани от психологичните или филосовски разсъждения – може ли една кухня изобщо да бъде интелигентна? Или не е ли по-добре проектантът на кухните да бъде интелигентен? И естествено след това потребителят на такава кухня?
Началото на бъдещето
Ако оставим на страна маркетинговите клишета, може по-добре да кажем – кухните ще стават все по-активно свързани в мрежи, дигитализацията и тук скоро ще стигне до всяко ъгълче. Това е неоспоримо и в момента стоим в началото на очевидно дълго и интересно развитие. Тази тенденция е глобална и се отразява във всички области на живота. Дали в колата, банковите операции или жилищата – навсякъде степента на изграждане на дигитална обвързаност се увеличава и с това интензивността на комуникацията на данни.
Smart Home или Smart Kitchen, Home connect и всички системи, както и информациите, които уредите и консуматорите разменят помежду си и предоставят на крайния клиент, сервизния техник или други лица онлайн върху техните мобилни устройства ще съпътстват живота ни в бъдеще още по-интензивно. Предимство е да може по време, в отпуска или на път да можем да проверим дали балконската врата е отворена. Предимство е и да се знае, какво точно имаме в хладилника или в кухненския шкаф – съвсем без значение дали това в бъдеще ще може да се постигне с камера или чрез RFID-чип на опаковката.
Системите са налични, разбираеми са в структурата си и продължават да се развиват. Оценката за нарастващата дигитализация и обвързването в мрежи е положителна. Точно тук могат да се намерят начини за увеличаване на продажбите, от което се нуждаят всички и с очакваните или днес вече налични актуализации, добавят все повече нови търговски полета.

Обратната страна на медала
Все пак съществува и обратна страна на тенденцията – частично реална, частично предчувствана. Защото с повишаващото се и ставащо все по-широко приложение на дигитализацията се създава впечатлението, че човечеството няма да може повече да живее без тези процеси, че всичко автоматично ще става добро и по-добро. Вярата, респективно заблудата – всеки, независимо дали клиент, техник от поддръжката или производител, трябва автоматично да заложи на дигиталните мрежи, така че да бъде от страната на победителите. Независимо от всички призиви за ограничаване – всичко, действително всичко трябва да е достижимо в реално време през смартфона, таблета или компютъра, защото в противен случай се смята, че не се живее в крак с времето и че ще се загуби връзката. И идващото тотално обвързване в мрежа на всички налични информации за решаване на всички проблеми е все още работа на бъдещето. Сигурно е правилно, че информационните технологии ще ни улеснят живота и ще ни предоставят повече комфорт. Но съществуват и нововъведения, които трябва да се разгледат критично. Защото прозрачността на информацията представлява предизвикателство пред предоставящия и получаващия я, тъй като засегнатите страни сами трябва да поемат отговорността за обработката на тази информация.
Това означава, че всеки участник трябва по всяко време да получава максимално високо ниво на информация. Сигурността на данните е правно защитена, дори и в този преходен момент на дигитално обвързване често да изглежда, че липсва.
Проблемът с данните
Данните в днешно време често са толкова ценни, колкото парите. Колкото повече дигитализация има в кухнята, банята или къщата, толкова повече това познание се превръща в търговки модел. Защото тези данни, тази информация представлява търговска стока.
Там, където нещо може свободно да се търгува, възниква и криминална енергия и злоупотреби. Дори да изключим правната защита, остават достатъчно възможности, благодарение на обработката на данни, да отворим очите на крайния потребител. Предоставянето на данни, дори и защитени, може да доведе до нежелани последствия.
Задължение със странични ефекти
Ако приложим този начин на мислене върху кухнята и изключим криминалната енергия – дали в хладилника, кога и в какви количества има налични вино, салам или сандвичи, при каква стайна температура трябва да бъдат консумирани и дали след ядене се спортува, интересуват ни не само производителите на хладилници, електроуреди и хранителни стоки, а още енергийните концерни, застрахователите, рекламните агенции, търсачките и др. – пространството е отворено.
Става въпрос за доверие и надеждност на данните. Да се съхранят двете неща или да се фалшифицират е задължение на производителите на кухни. Всяко отклонение, всяко известяване за злоупотреба с данни, например в социалните медии, също е удар срещу усилията на бранша да разработи високотехнологични и дигитализирани кухни, които максимално да улеснят работата на клиентите чрез средствата на информационните технологии.
Ако трябва да се даде отговор на въпроса, поставен в заглавието – съвременната кухня трябва да бъде максимално интелигентна, колкото е възможно. Всеки производител е призован по-добре днес, отколкото утре да се представи на пазара с дигитализирана кухня. Но това, което от една страна се описва като прогресивно, от друга предизвиква странични ефекти. Следователно могат да се намерят положителни и отрицателни последствия от оценката и комуникацията с данни.
Освен това интелигентната кухня има нужда от интелигентни потребители. От една страна, за да могат всички инсталации и оптимизации изобщо да влезнат в употреба, от друга – да се използват отговорно и с добро отношение, без да се предизвикват нежелани отрицателни ефекти.
Тези предстоящи предизвикателства пред бранша могат да се решат, ако се действа отговорно и се подсили доверието на клиентите и тяхното познание да се разшири. Това означава – с малко усилия шансовете за бранша са големи, благодарение на дигитализацията да се създадат впечатляващи висококачествени и интелигентни кухни.

Източник: СПИСАНИЕ ДМТ