Линолеум – свикнали сме да стъпваме върху него. Основното му приложение е за настилка – често в училища, болници и други обществени сгради, поради своите бактерицидни свойства. Понякога погрешно го отъждествяваме с балатум, който е неговият по-евтин заместител. Разликата е, че линолеумът е направен изцяло от естествени материали – ленено масло, дървесна смола и дървесно брашно, пигменти и юта, докато балатумът съдържа и изкуствени примеси.
На малцина обаче им е хрумвало, че този добре познат материал може да има и друго приложение – например да седим върху него. Но не просто да седнем върху застлания с линолеум под, а върху мебел, изработена от него. Противно на непрестанните търсения на нови материали, дизайнерката Лина Чи, възпитаничка на Академията за дизайн в Айндховен, със своите мебели поставя съвременните въпроси на дизайна пред един вече съществуващ материал.


Колекцията, наречена „Линолеум“, съдържа пейка, ниска масичка и две табуретки, изработени от единични листи от материала. Със своя проект Чи цели да докаже, че освен стандартното си приложение като настилка, линолеумът може да бъде интерпретиран по един нов, нестандартен начин и да бъде използван за направата на мебели.
Най-голямата трудност, която дизайнерката среща, е да направи мебелите от този тънък материал достатъчно здрави, за да могат да издържат тежестта на човека. За целта тя използва техника, прилагана за заздравяване на картон – между отделните листи добавя един силно нагънат слой, който поради голямата си повърхнина, спомага за многократното повишаване на здравината на конструкцията.

Интересно за тези мебели е, че са изработени изцяло чрез нагъване . Не са използвани каквито и да е лепила или свързващи материали. За да постигне това, Чи работи в затоплена стая, като нагъва всяко парче линолеум на ръка. След като се охлади, материалът застива в желаната форма.
Със своята колекция Лина Чи се надява да вдъхнови и други нейни колеги да експериментират с нестандартни материали в областта на мебелния дизайн.
Автор:

Гергана Георгиева
Студент, специалност „Архитектура“, УАСГ. Интереси в областта на съвременната архитектура като начин за съхраняване на архитектурното наследство. Любим цитат: „ Езикът на архитектурата не е въпрос на конкретен стил. Всяка сграда е построена за конкретна употреба, на конкретно място и за конкретно общество“ – Петер Цумтор