
Маслата запазват естествения вид на масивната дървесина, като проникват в нея в дълбочина, защитават я отвътре и я съхраняват за дълго време. Какви свойства притежават тези продукти и в какви случаи е подходяща тяхната употреба? Какво трябва да се има предвид при работа с тях? На тези въпроси ще се опитаме да дадем отговори в следващите редове.
Свойства на маслата за дървесина
За разлика от лаковете на водна основа и полиуретановите покрития маслата за дървесина не образуват затворен филм на повърхността. Те проникват дълбоко в дървесината, насищат горния й слой, създават гладка дишаща повърхност и запазват естествения й вид.
Съществуват масла с различно приложение. Повечето от тях подхранват дървесината, подсилвайки нейните натурални качества. Използват се и оцветяващи масла в случаите, когато се цели да се постигне определен нюанс.
Критерии за класифициране на маслата за дървесина
Най-важният критерий, по който се класифицират маслата, е тяхното предназначение, респективно устойчивост на покритието, което създават. Има четири основни области на приложение на маслата: мебели в интериора, влажни помещения (кухня и баня), подови покрития и ползване на открито (декинги, градински мебели и др.).
Популярен критерий за разграничаване на маслата е обработваният вид дървесина – например масло за дървесина от тик, масло за швейцарски бор или масло за бангкирай. Тези продукти се различават главно по съдържанието на оцветители. В допълнение към цвета, степента на насищане е втората характеристика, която разделя маслата според вида, който създават на обработваната повърхност – прозрачна или по-плътна…>>>
Целият материал може да намерите в >>> СПИСАНИЕ ДМТ 2/2020