
Компаниите, които прилагат бизнес модела „мебели под наем“, жънат успех сред активното младо население на развитите държави в целия свят.
Маркетинговите стратегии на производителите и търговците на мебели се опитват да ускорят цикъла на актуализиране на продуктите и подхранват консуматорското поведение на масовия потребител в развитите страни. В резултат улиците в градовете на Европа и Америка са затрупани с мебели. Това е така наречената „бърза мебел“ – евтина вещ за краткотрайна употреба, която след няколко години няма да ти е жал да изхвърлиш, особено когато дойде време да се местиш в поредното жилище под наем или в свой собствен апартамент.
По аналогия с „бързата храна“ (fast food) и „бързата мода“ (fast fashion), „бързите мебели“ (fast furniture) се превърнаха в истински бич на съвременните развити пазари. През изминалата година в чужбина се надигна вълна на противопоставяне на това явление. Алтернативната схема на потребление изненадващо залага не на инвестирането във висококачествени дълготрайни продукти, а на наемане на мебели от специализирани фирми. Първоначално тази услуга е предлагана като решение за агенции по недвижими имоти, наематели на апартаменти или групи от населението с нисък доход. Сега фокусът се насочва към по-просперираща социална прослойка – активните млади потребители между 20 и 40 години.

Според настоящата статистика милениумите в САЩ се местят от място на място средно 12 пъти, преди да купят собствено жилище. В същото време компаниите, извозващи боклук, отчитат близо 10 милиона тона (!) изхвърлени мебели, които приключват живота си на сметищата всяка година. Не повече от 1% от тези продукти се рециклират.
Услугата „наем на мебели“ предлага на абонатите, при желание, и закупуване на избраните артикули, но почти всички клиенти предпочитат само да ги наемат, защото за тях това е по-разумен вариант. Бизнес моделът „мебели под наем” отговаря на всички принципи както на икономиката на споделяне, така и на устойчивото развитие: не е необходимо да се харчат огромни пари за интериора, като в същото време се свеждат до минимум щетите за планетата.
В САЩ съществуват няколко популярни големи компании, които предлагат модела „мебели под наем“. Напр. фирма Feather има две нива на абонамент: за членове на клуба и за обикновени клиенти. Опцията за членство предполага, че потребителят плаща 19 долара на месец членски внос, а годишната цена за наем на мебели му възлиза на около половината от редовната цена на дребно на продукта. По всяко време, ако има желание, клиентът може да закупи наетия продукт, като заплати сумата, намалена с вече платения наем. Веднъж годишно мебелите под наем могат да бъдат заменяни с други безплатно, както и може да се разчита на безплатна доставка и монтаж. По-честото „надграждане“ на интериора струва на потребителите 99 долара.

Най-големият търговец на стоки на дребно, IKEA, стартира преди година новата си лизингова услуга „наем на мебели“, като избра за тест държава Швейцария…
Целият материал може да намерите в >>> списание ДМТ 2/2020.