Водораслите – те могат да се увиват около краката ни по време на плуване и да издават зловоние по бреговете, като помрачават настроението на всеки плажуващ. Всички сме имали причини да недоволстваме за това. Но знаете ли, че тези скромни морски растения могат да бъдат невероятно полезен инструмент за справяне с климатичната криза?
Съществуват 12 000 вида водорасли, като 165 вида обитават Черно море. Всички знаем, че горите са белите дробове на планетата. Но всъщност най-много кислород – около 70 процента – произвеждат различните видове водорасли, морски растения и бактерии, които живеят в моретата и океаните и се наричат общо фитопланктон. Кислородът се отделя като страничен продукт при метаболизма им, както и на всички фотосинтезиращи организми. Учени са установили, че най-ефикасни в борбата с климатичните изменения са кафявите и синьо-зелените водорасли.
На повърхността тези водорасли може да не изглеждат като най-вълнуващия организъм, но когато става въпрос за справяне с климатичната криза, те имат суперсили. Те може да съхраняват парникови газове, да намаляват въглеродния отпечатък на глобалната хранителна система, да помагат на крайбрежните общности да се адаптират към въздействията на климата и дори да бъдат превърнати в щадяща климата алтернатива на пластмасата.
През последните десетилетия хората се учат да използват тяхната сила и превръщат този подводен „злодей“ в необичаен герой в надпреварата за спасяване на нашата планета.
А ето и някои от качествата, които притежават водораслите.
- Съхраняват въглерод
Произведен от изгарянето на изкопаеми горива, излишният CO2 в земната атмосфера е един от най-големите двигатели на климатичната криза. Поемайки въглерод от своята океанска среда, морските водорасли могат да играят важна роля в справянето с изменението на климата. Докато морските водорасли растат, части от тях падат и се носят към морското дъно, съхранявайки въглерод. Всъщност проучванията показват, че морските водорасли по целия свят съхраняват толкова въглерод, колкото мангровите гори, морските треви и солените блата, взети заедно.
2. Пречистват токсини
Освен способността си да абсорбират въглероден диоксид, морските водорасли също намаляват замърсяването на водата. Според Обществената организация за опазване на морето тези морски растения абсорбират излишните токсини.
3. Служат като хранителен източник с ниско съдържание на въглерод
Селското стопанство има голям принос за емисиите на парникови газове, водещи до климатичната криза. Производството на соя и говеждо месо например води до обезлесяването на Амазония, тъй като повече земя се разчиства, за да се освободи място за селскостопански земи. Ето добрата новина: отглеждането на водорасли има много нисък въглероден отпечатък. Те не се нуждаят от земя или прясна вода, нито от пестициди или торове, което избягва вредното въздействие върху екосистемите. Промяната на диетите на хората, за да се включат повече морски водорасли, помага да се избегнат храни и култури, изискващи повече ресурси и емисии, които оказват натиск върху нашите екосистеми. Освен това морските водорасли са вкусни, независимо дали се сервират като освежаваща салата или в бургер, те може да бъдат питателна добавка към нашата диета.
- Помагат на общностите да се адаптират към въздействията на климата
Повечето морски водорасли, консумирани в САЩ, се транспортират от другия край на света. Но крайбрежието на САЩ предлага огромни възможности за отглеждане на морски водорасли. В същото време поминъкът на рибарите е силно засегнат от изменението на климата. По скалистите брегове на североизточното крайбрежие на САЩ риболовът е основен източник на работни места за хиляди хора. Но заливите се затоплят три пъти по-бързо от океана като цяло, оказвайки натиск върху риболовната индустрия. Ето къде е мястото на морските водорасли. Отглеждането на морски водорасли може да допълни доходите на рибарите. Водораслите се отглеждат през зимата, докато основният риболовен сезон е през лятото, което означава, че могат да се впишат безпроблемно в графика на рибарите. След това водораслите могат да се продават на разрастващия се пазар в САЩ. Чрез доставката на водорасли на местно ниво, вместо да ги транспортират по целия свят, въглеродният им отпечатък се намалява.
- Осигуряват защита срещу урагани
Тъй като климатичната криза засилва бурите и води до по-високи морски нива, бреговете ерозират. Водораслите помагат за защита срещу ерозия. Когато поредните бури връхлетяха крайбрежния щат Мейн през януари 2024 г. например, бяха регистрирани щети от 70 милиона долара на обществената инфраструктура по крайбрежието. Учудващо, но повечето ферми за морски водорасли останаха непокътнати и имаха минимални щети. Морските водорасли са служили като естествен буфер.
- Предлагат алтернатива на пластмасата
В световен мащаб произвеждаме около 430 милиона тона пластмаса годишно, като само 9% от нея се рециклират успешно. Произведена от изкопаеми горива като нефт и газ, пластмасата има огромен въглероден отпечатък. Освен това има изключително вредно въздействие върху нашите океани. Всяка минута количеството пластмаса, навлизащо в океана, може да напълни цял самосвал. Това застрашава животни като морски костенурки и китове. Редица страни предприемат стъпки през последните години, за да се справят с проблема със замърсяването с пластмаса за еднократна употреба. Морските водорасли могат да се използват за направата на алтернативи на продукти, произведени с пластмаса, като въдици, мрежи и дори торби. Използвайки местно отглеждани водорасли, тези алтернативи имат нисък въглероден отпечатък.
7. Борба с окисляването на океана
Едно опасно въздействие от изменението на климата е окисляването на океана, което възниква, когато CO2 се абсорбира в океанските води. Това променя химичния състав на водата, за да увеличи нейната киселинност, което води до разтваряне на черупките на морските животни като омари, раци и скариди. Фермите за водорасли могат да помогнат за намаляване на местното окисляване.
8. Намаляване на въглеродните емисии чрез хранене на прасета с водорасли
Тъй като отглеждането на морски водорасли се разширява, се правят повече изследвания за ползите от тях. Нови проучвания показват, че включването на морски водорасли в диетата на прасетата намалява въглеродните емисии чрез подобряване здравето на червата на животните, което води до намалена употреба на антибиотици и подобрена преживяемост. Подобни ползи са открити, когато с водорасли се хранят риби, скариди и пилета.
- Различни приложения в индустрията
Предвид безбройните приложения на морските водорасли, както и способността им да улавят и съхраняват въглерод, много стартиращи компании по света създават ферми за водорасли. Всички те масово произвеждат водорасли за различни цели.
Sea6 Energy, базирана в Бангалор, Индия, произвежда биомаса за гориво и устойчиви суровини за индустрии, включително селскостопански храни, хранителни добавки, козметика, биопластмаси и полимери.
Само през 2021 г. при производството на мебели във Великобритания са се отделили 988 700 кубика емисии на въглероден диоксид. Пенопяната за мебели – пълнежът за дивани, която е петролен продукт, е един от основните източници на емисии в индустрията. Скандинавският стартъп Agoprene се опитва да промени тази неизгодна статистика. Организацията създава пяна за мебели, направена от морски водорасли и друга океанска биомаса, което означава, че е 100% без нефтохимикали. Пяната от морски водорасли на Agoprene е устойчива алтернатива за използване в мебели.
Loliware, стартираща компания от Северна Америка, преосмисля сламките за еднократна употреба в контекста на устойчивостта. Компанията следва процес от пет стъпки, който превръща морските водорасли в пелети, а пелетите в сламки.
В световен мащаб пластмасовите опаковки представляват 26% от общия обем на използваната пластмаса. За да намали този тип замърсяване, Sway създаде опаковки от морски водорасли. Използвайки естествените полимери, намиращи се в различни видове морски водорасли, опаковката може да имитира всички най-добри качества на пластмасата – без вреда за околната среда, казва компанията. И след като опаковката е била използвана, тя може да бъде компостирана.
Running Tide, екип от инженери, морски оператори, биолози и други, се организират, за да доставят пакети за улавяне на въглерод в дълбините на нашите океани. Улавянето и съхранението на въглероден диоксид е процес на улавяне и поглъщане на въглероден диоксид, преди той да попадне в атмосферата, което може да помогне за смекчаване на последиците от изменението на климата. Американската компания за аквакултури конструира буйове от дървесина и варовик с участието на морски водорасли, които се пускат в океана. Идеята е те да потънат на морското дъно, където ще трябва да останат в продължение на стотици години, абсорбирайки и поглъщайки въглерод.
Водораслите имат толкова много суперсили. Те не могат да решат сами кризата с изменението на климата, но са част от многото важни решения. Отглеждането на морски водорасли не само може да повиши продоволствената сигурност, но също може да осигури голямо количество от така нужния ни кислород. 132 държави по света имат условията да започнат да отглеждат аквакултури от морски водорасли край бреговете си, но само 37 в момента го правят.
Източник: списание ДМТ, брой 4/2024