Екип от изследователи от университета в Констанц, Германия, откри ново състояние на стъклото – течно.
Макар че стъклото може да изглежда като обикновен материал, научно погледнато е нещо много загадъчно. Въпреки че може да изглежда твърдо, стъклото е всичко друго, но не и конвенционална материя.
Обикновено, когато материалът преминава от течно в твърдо състояние, молекулите се подреждат, за да образуват кристален модел. В стъклото това не се случва. По-скоро молекулите замръзват на място, преди да се случи кристализация.
Използвайки моделна система, включваща суспензии от специално изработени елипсоидни колоиди, при които отделните частици могат да се движат, но не и да се въртят, изследователите от Констанц откриват ново състояние на материята – течно стъкло. Това сложно поведение не е било наблюдавано преди в стъклото. Колоидните суспензии са смеси или течности, които съдържат твърди частици, които с размери на микрометър (една милионна част от метър) или повече са по-големи от атомите или молекулите и следователно са подходящи за изследване с оптична микроскопия.
Това, което изследователите наблюдават, всъщност са два конкуриращи се стъклени прехода: редовна фазова трансформация и неравновесна фазова трансформация, взаимодействащи помежду си. Течното стъкло съществува на теория от поне двадесет години, но досега не беше доказано.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 2/2021