Пазарът на мебели в Индонезия преживява значителен растеж през последните години, движен от променящите се предпочитания на клиентите, нововъзникващите тенденции и специфичните местни обстоятелства. Клиентите все повече търсят мебели, които съчетават функционалност с естетическа привлекателност. Те ценят висококачествените материали и майсторството и са готови да платят повече за уникален и персонализиран дизайн. Освен това има нарастващо търсене на екологични и устойчиви опции за обзавеждане, тъй като потребителите стават по-осъзнати за въздействието от техните покупки върху околната среда.
Една от ключовите тенденции на пазара на мебели в Индонезия е възходът на онлайн търговията на дребно. С нарастващото използване на смартфони и достъп до интернет клиентите вече могат да разглеждат и купуват мебели от комфорта на домовете си. Това доведе до появата на онлайн мебелни магазини и пазари, които предлагат широка гама от продукти и удобни възможности за доставка. Социалните медийни платформи станаха влиятелни при оформянето на предпочитанията и стимулирането на продажбите, тъй като клиентите търсят вдъхновение и препоръки от влиятелни хора и онлайн общности. Друга тенденция на пазара е нарастващата популярност на минималистичните и скандинавските дизайни. Тези стилове се характеризират с чисти линии, простота и функционалност, които резонират с индонезийските клиенти, които търсят модерни и практични решения за мебели. Освен това има нарастващо търсене на спестяващи място мебели, тъй като градските райони стават все по-гъсто населени и жилищните пространства стават по-малки.
Развиващият се туризъм в Индонезия също стимулира мебелния пазар. Туризмът е основен компонент на индонезийската икономика и значителен източник на нейните валутни приходи. Търсенето на мебели също се увеличи поради нарастващия туризъм в различни региони на Индонезия, а създаването на хотели и курорти в Бали беше сред основните двигатели на пазара. Очаква се растящият сектор на хотелиерството поради разширяването на туризма в Индонезия да увеличи приходите на пазара на мебели поради нарастващото търсене на луксозни мебели от хотелите, създадени в страната. Потокът на чуждестранни туристи в Индонезия скочи с 364,31% до 678,5 хиляди през октомври 2022 г. в резултат от облекчаване на ограниченията покрай COVID-19 и продължава да расте. Към ноември 2023 г. броят на пристигащите чуждестранни туристи е достигнал 10,4 милиона, което е увеличение от 110,86% в сравнение със същия период на 2022 г. На фона на устойчиво възстановяване в туристическия сектор пристигащите чуждестранни туристи в Индонезия са се увеличили с 30,17% на годишна база до 917,4 хиляди през ноември 2023 г.
Богатото културно наследство на Индонезия и разнообразните занаятчийски традиции допринасят за развитието на жизнен и уникален пазар на мебели. Местните занаятчии и майстори са известни с уменията си да работят с естествени материали като дърво, ратан и бамбук, които са високо ценени както от местни, така и от чуждестранни клиенти. Това доведе до разрастване на дребни мебелни предприятия и кооперации, които насърчават традиционните занаяти и подкрепят местните общности.
Ръстът на пазара на мебели в Индонезия също се влияе от макроикономически фактори като нарастване на населението, урбанизация и нарастващи разполагаеми доходи. Тъй като населението продължава да расте, има нарастващо търсене на жилища и мебели за обзавеждане на тези нови домове. Урбанизацията също доведе до промяна в начина на живот и условията на живот, като повече хора живеят в апартаменти и по-малки пространства, което от своя страна стимулира търсенето на компактни и многофункционални мебели. Нарастващите разполагаеми доходи позволиха на повече индонезийци да инвестират в по-висококачествени и първокласни мебелни продукти. Изводът е, че пазарът на мебели в Индонезия преживява растеж поради променящите се предпочитания на клиентите, нововъзникващите тенденции и специфичните местни обстоятелства. Клиентите все повече търсят функционални и естетически привлекателни мебели и има нарастващо влияние на онлайн търговията на дребно и устойчивите опции. Популярността на минималистичния и скандинавския дизайн, както и използването на естествени материали отразява уникалното културно наследство и занаятчийските традиции в Индонезия. Растежът на пазара на мебели също се движи от макроикономически фактори като нарастване на населението, урбанизация и повишаващи се разполагаеми доходи.
През 2024 г. приходите на пазара на мебели в Индонезия се очаква да възлязат на значителните 3,15 млрд. щатски долара. Предвижда се годишният темп на растеж на този пазар да е в рамките на 2,25% в периода 2024 – 2029 г.
В Съединените щати се генерират най-високите приходи на пазара на мебели и през 2024 г. се очаква те да достигнат зашеметяващите 263 млрд. щатски долара. Вносът на мебели там е за почти 73 млрд. долара. Азиатско-Тихоокеанският регион обаче нараства бързо по размер и значение, като Китай е на второ място след Съединените щати по приходи. Китай е и водещият износител на мебели, оценени на близо 90 млрд. щатски долара.
Индонезия е сред най-бързо развиващите се производители на мебели в света и най-популярните износители на мебели, като пазарът в самата страна е силно сегментиран и конкурентен. Мебелите от тиково дърво и от ратан са много търсени на местните и международните пазари. Индонезийската мебелна промишленост е определена като приоритетен сектор за страната поради това, че е трудоемка индустрия. Правителството си постави за цел да увеличи стойността на износа на мебели от страната, което ще задвижи мебелната индустрия в Индонезия. Със силна правителствена подкрепа и положителен пазарен пейзаж се очаква индонезийските производители на мебели скоро да увеличат стойността на износа си.
По време на пандемията от ковид износът на мебелни продукти от януари до май 2020 г. се е увеличил значително с 51,3% спрямо същия период на предходната година. Това увеличение даде свеж въздух за националния износ. Износът на мебели от Индонезия за САЩ през януари – май 2020 г. е за 582,11 млн. щатски долара, което е с 51,3% повече в сравнение с периода на предходната година, когато е отчетен износ за 384,82 млн. щатски долара. Въздействието на пандемията върху поведението на потребителите и тенденциите в производството повишиха значението на дигитализацията и автоматизацията за мебелната индустрия. Кризата засили потребителското търсене на социално активни марки, които споделят техните ценности, както и на продукти, които зачитат околната среда.
Освен това Индонезия се стреми да създаде нови пазари за своите мебели и дървени изделия, тъй като един от най-големите купувачи, Европейският съюз, се подготвя да приложи ново правило, за да помогне за опазването на световните гори. Регламентът на ЕС за обезлесяването (EUDR) изисква от вносителите на стоки като палмово масло, кафе и какао да изготвят декларация за надлежна проверка, доказваща, че техните продукти не идват от обезлесена земя или не са довели до деградация на горите. Търговците и другите организации, продаващи продукти в ЕС, ще трябва да се съобразят с EUDR до края на 2024 г.
Заради новата регулация износът на мебели за страни от Европа (като Германия например) вече са преустановени. Някои индонезийски производители са се преориентирали към производството на малки стоки като дъски за рязане и дървени сервизи за ресторанти и хотели в Югоизточна Азия и се фокусират върху азиатския пазар като Хонконг и Сингапур, защото регулацията в Сингапур например не е толкова строга като тази в Европа.
Правителството на Индонезия смята, че новото правило на ЕС засяга от 15 до 17 милиона от дребните собственици на седем местни стоки като дървесина, добитък, какао, палмово масло, соя и каучук.
Мебелната и занаятчийската промишленост в страната са изправени пред предизвикателства поради отслабването на износа. През третото тримесечие на 2023 г. износът на сектора достигна 1,8 млрд. долара, което е спад от 28% спрямо предходната година „поради геополитическите и инфлационните условия, които удрят световния пазар“, според Индонезийската асоциация на мебелната и занаятчийската индустрия (HIMKI). Абдул Собур, генерален председател на HIMKI, заяви, че в момента износителите се насочват към нововъзникващи пазари или пазари извън традиционните като Европа и САЩ. Спадът в ключовата дестинация за индонезийски дървени мебели и занаяти подтикна Асоциацията към незабавни действия, призовавайки към търсене на нови пазари, за да се запълни празнотата. „Една от тези пазарни ниши е Индия с много бърз растеж, каза той. – Индия ще продължи да расте експоненциално през следващото десетилетие заедно с разширяването на инфраструктурата и свързването на големите градове, както и чрез различни правителствени програми, които насърчават изграждането на нови жилищни райони и увеличаващия се брой офис площи.“
Индонезийските износители на мебели се стремят да завладеят 1% от световния пазарен дял на мебели след значителния спад на износа през миналата година, съобщава „Джакарта Глоуб“. През 2023 г. износът на мебели от Индонезия възлиза на 2,1 млрд. долара, отбелязвайки спад от 23% спрямо предходната година според данни на Индонезийската асоциация на мебелната и занаятчийската индустрия или Asmindo. 55% от износа на индонезийските мебели е за САЩ.
Индонезийската мебелна индустрия работи активно за надхвърляне на 7 млрд. долара износ на мебели през следващите години, като се стреми към приблизително 1% от глобалния пазарен дял. За да се постигне тази цел, трябва да се осигури адекватно снабдяване със суровини, да се инвестира във високотехнологични машини и да се подобри достъпът до големи пазари като Съединените щати и европейските страни.
Индонезийската мебелна и занаятчийска индустрия се сблъсква със засилваща се конкуренция и на вътрешния пазар, тъй като Виетнам и Малайзия активно се стремят да разширят пазарното си присъствие в страната. Възприемането на напреднали технологии е решаваща мярка за увеличаване на конкурентоспособността на индонезийската мебелна и занаятчийска индустрия. HIMKI призова Министерството на промишлеността да отпусне субсидии за технологични иновации в сектора на домашните мебели и занаятите.
HIMKI поддържа положителна перспектива, предвиждайки потенциален темп на растеж от 5-6% в дървопреработвателната индустрия за 2024 г., независимо от икономическите предизвикателства на ключови експортни пазари като Обединеното кралство и Япония. За да стимулира разширяването на пазара, HIMKI е разработил стратегически инициативи и активно проучва възможностите за износ към неконвенционални пазари.
През януари 2024 г. индексът на индустриална ефективност за мебелната промишленост достигна 52,4, сигнализирайки за разширяване и отразявайки доверието на мебелните компании в преобладаващите бизнес условия. Една от инициативите, предприети от Министерството на промишлеността, е текущата програма, насочена към преструктуриране на машини и/или оборудване в секторите на дървообработката и мебелите, която предлага частично възстановяване на разходите за покупки.
Започвайки през 2022 г., общо 24 компании са се включили в програмата, насочена към преструктуриране на машини и оборудване, използвани в дървообработващата и мебелната промишленост, с допълнителни 15 компании, които се присъединяват през 2023 г. През 2024 г. бюджетът, отпуснат за промишлени машини и оборудване по програмата за преструктуриране, ще стигне за подпомагането на още 10 компании.
Пазарът на мебели в Индонезия е доминиран от местни доставчици, тъй като вносът представлява 12,4% от общия размер на пазара през 2022 г.
Основната пречка пред растежа на пазара на мебели в Индонезия е нестабилността на цените на суровините. Колебанията в цените особено на луксозните мебели се дължат предимно на фактори като нарастващите разходи за суровини. Това представлява двойно предизвикателство за ключовите играчи на пазара, които трябва да се борят или с поемането на високите разходи за суровини, или с прехвърлянето им на потребителите чрез продажба на продукти на по-високи цени, като по този начин излагат основните играчи на риск от загуба на пазарен дял.
Като се имат предвид факторите, споменати по-горе, както и инициативите на правителството на Индонезия за увеличаване на стойността на износа на мебели в страната, икономисти прогнозират последователна траектория на растеж за мебелната индустрия в Индонезия с годишен темп на растеж от 6,5% за периода от 2024 до 2033 г. Следователно пазарът на мебели в Индонезия се очаква да достигне 5,80 млрд. щатски долара до 2033 г.
Също така производителите на мебели в Индонезия се очаква да увеличат своите експортни стойности в близко бъдеще. Стойността на износа на мебели в Индонезия се очаква да нарасне до 4,11 млрд. щатски долара през 2033 г. с общ годишен темп на растеж от 8,6%.
Най-добрите мебелни изложения в Индонезия
IFEX – Indonesia International Furniture Expo (IFEX) е едно от най-големите международни търговски изложения в Югоизточна Азия за мебелната и занаятчийската промишленост. За разлика от останалите азиатски панаири за мебели IFEX е специализиран в ръчно изработени продукти, проектирани, изваяни и вдъхновени от естествената красота на Индонезия. Там могат да се видят ръчно изработени дървени продукти за външно обзавеждане, офис мебели, спални, трапезарии и продукти от ратан.
Dyandra Promosindo и Индонезийската асоциация на мебелната и занаятчийската индустрия (HIMKI) като организатори на IFEX се стремят всяко следващо изложение да е по-престижно от предходното. Панаирът дава възможност за свързване на най-добрите играчи в индустрията както в Индонезия, така и в чужбина. IFEX е част и от Asia Furniture Show Circle, който е свързан с изложенията за мебели от Югоизточна Азия.
Деветото издание на IFEX 2024 се проведе от 29 февруари до 3 март 2024 г. в Jakarta Indonesia Expo (JIE) Kemayoran, Джакарта, следващото ще бъде от 6 до 9 март 2025 г.
IFFINA – Indonesia Furniture and Design Expo е международно мащабно изложение за мебели, инициирано от ASMINDO – най-старата мебелна и занаятчийска асоциация в Индонезия, основана през 1988 г. Тази асоциация има 23 регионални комисари в цялата страна и стотици членове от различни видове индустриални предприятия – големи, средни, малки и микро. По време на търговския панаир има и изложба за дизайн, където своята работа показват производители, доставчици, дизайнери и други практикуващи занаятчии.
IFFINA 2024 ще се проведе от 14 до 17 септември 2024 г. в ICE (Indonesia Convention & Exhibition) BSD за единадесети път. Темата на тазгодишното издание е „Устойчиво чрез дизайн“ в отговор на екологичното съзнание, което е неизменно важен въпрос в света на дизайна. IFFINA ще покаже иновативни и креативни екологични дизайни от различни марки.
JIFFINA – международен панаир за мебели и занаяти, който се провежда в Jogja Expo Center, Джокякарта – столицата на регион Джокякарта в Индонезия. В рамките на изложението се представят най-новите тенденции и иновации в мебелната индустрия, участват компании за мебели и занаяти, организират се изложби и посещения в местни мебелни предприятия.
JIFFINA 2024 се проведе от 2 март до 5 март 2024 г., показа най-новите тенденции в мебелния дизайн и представи най-новите колекции от стилно обзавеждане. В осмото издание на панаира се включиха над 300 изложители от Ява и Бали, където посетителите се запознаха с последните постижения на индонезийската мебелна индустрия и занаяти. Темата на изложението бе „Еко начинът на живот, вдъхновяващ завинаги“ и организаторите очакват своите посетители отново на JIFFINA 2025.
Източник: списание ДМТ
Автор: Антоанета Найденова
Антоанета Найденова е завършила „Икономика и управление на вътрешната търговия“ във ВИИ „Карл Маркс“, сега УНСС, но професионалният й опит е в областта на журналистиката и комуникациите. Започва трудовия си път в бизнес отдела на „24 часа, след това в „Дневен Труд“ и се насочва към ПР. Вярва, че когато има желание се намира и начин, а когато няма желание се търсят оправдания.