Отдавна архитектурата на правителствата е обвързана с общите народни идеали. Парламентарните сгради са създадени да отразяват регионалните стремежи и общинските организации. С развитието на архитектурата, дизайнът на някои правителствени сгради става по-модерен с цел да отразява съвременния живот. Следващите проекти представят по-отблизо дизайна на парламентарните сгради, показват съвременни иновации в дизайна и какво може да бъде бъдещето на правителствените сгради:
Национален парламент, Лихтенщайн – Hansjoerg Goeritz Architekturstudio

Изградените външни и вътрешни пространства интерпретират демократичното разделение на властите.
Сградата на шотландския парламент – Енрик Миралес
Десет години след завършването му репутацията на сградата на шотландския парламент най-накрая се предефинира. Сред архитектите и академичния елит той отдавна е обявен за шедьовър на абстрактния модернизъм и може би най-добрата работа в твърде кратката кариера на Енрик Миралес, но същото не важи за общественото мнение. Едва наскоро сградата започва да получава общественото одобрение, което заслужава.
Новият германски парламент, Райхстаг – Foster + Partners
Трансформацията на Райхстага се корени в четири свързани въпроса: значението на Бундестага като демократичен форум, разбиране на историята, ангажимент за достъпност и енергичен дневен ред за околната среда.

MoMА – МУЗЕЯТ НА МОДЕРНИЯ АЛУМИНИЙ
Тайланд. Краят на 20 век. Икономиката на страната процъфтява благодарение на производството и износа на алуминиеви изделия … до Азиатската финансова криза през 1997. Индустрията за производство на изделия от този метал се срива. Именно тази част от историята на Тайланд вдъхновява построяването на MoMА или Музея на модерния алуминий през 2022 г. Проектът е
Sajos културен и административен център, Финладния – HALO Architects

Културният център – Sajos се намира в северната част на финландска Лапландия, в село Инари. Саджос е център на културата и администрацията на саамите (коренното население на Лапландия). В сградата работят осем различни организации, една от които е парламентарната зала на саамите.
Градската порта във Валета, Малта – Renzo Piano Building Workshop

Проектът „Градска порта“ включва пълната реорганизация на главния вход към малтийската столица. Планът за реорганизация се състои от четири части, едната от които е изграждането на нова парламентарна сграда. Новата сградата е изградена от два масивни каменни блока, които са балансирани върху тънки колони, за да придадат на сградата усещане за лекота, като същевременно се вписва перфектно в съществуващото улично оформление.
Последвайте ни в Instagram: mdmagazine
АВТОР:

Велислава Кесарска
Студент – специалност Комуникационен мениджмънт в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. „Обичам да съм постоянно инофрмирана за новостите по света, най-вече ме интересуват изкуството, математиката и дизайна. С интерес следя развитието на технологиите, защото вярвам, че в тях се крие бъдещето на света.“