
Текст: MOSConsult
Виртуална, добавена и смесена реалност са трите типа за презентация, които се развиват изключително бързо дори и в нашия бранш. Разликата между тях е начина на презентация. Виртуалната реалност потапя потребителите в изцяло виртуален свят използвайки специализирани очила, които изолират потребителя от околния свят. Добавената реалност използва камера на мобилно устройство, като гледайки през камерата потребителя добавя обекти в околната си среда. Смесената реалност е комбинация от двете, като се използват очила, които визуализират съдържание, но също така потребителят вижда и околната среда.
Трите типа приложения се използват за различни фокус групи и начини на представяне, като добавената и смесената реалност са подходящи за продуктова презентация, докато виртуалната реалност изцяло пресъздава дигиталния свят и потапя потребителя в големи по мащаб проекти.
Възможности на презентацията във виртуална реалност
През последните две години виртуалната реалност се развива с невероятни темпове в световен мащаб, като основен потребител са създателите на видео игри, хотелиери, които презентират екзотични дестинации в офисите на туристически агенции, ресторантьори, научни институции и болници, които обучават своя персонал и студенти, както и архитекти и дизайнери, които визуализират идеите си.
Възможностите на платформата са неограничени по тип на продуктите, които се презентират, като софтуерните и хардуерните продукти повишават своето качество двойно всеки 6 до 12 месеца.
В интериорния и екстериорен дизайн технологията ни позволява изключително ниво на реалистичност, качеството на материалите и осветлението вече се доближават до добре познатото ни рендиране и визуализация, но основната разлика е, че използвайки очилата за виртуална реалност, вече имаме триизмерно усещане за реалния мащаб на обектите, които придава изключително ниво на реализъм.
Потребителите могат да се разхождат във виртуалната реалност, също така могат да взаимодействат с обектите в нея, хващайки и хвърляйки обекти, премествайки ги, активирайки телевизори и друга техника.
Производителите на обков и оборудване симулират движението на своите механизми показвайки реалната траектория на всеки един обект, начина на отваряне и необходимото пространство за инсталация и нормално функциониране.
Възможна е и смяната на материали, обекти в реално време. Промените стават мигновено без необходимост от презареждане на сцена, обект и др. Предоставяйки възможността на клиента да сменя дизайна на своите помещения и мебели, той активно участва в дизайн процеса заедно със своето семейство в търговски обект или в своя дом и след като приключи симулацията може да запази състоянието на проекта и да го изпрати за калкулация на оферта.
Какво е необходимо за създаването на проект?
Проектите по виртуална, добавена и смесена реалност трябва да бъдат подготвени в CAD CAM или 3D софтуерен проект като:
– imos CAD CAM
– MAXON CINEMA 4D
– Autodesk 3Ds Max
– И др.
Геометрията на обектите и помещенията се генерира от тези продукти и след това се експортира в среда за създаване на виртуалното приложение. Най-добре разработените продукти за интериорен и екстериорен дизайн са Unreal Engine 4 и Unity. Целта на тези софтуерни продукти е да пресъздадат съдържанието за съответния хардуер, както и да добавят логика в проекта.
Под логика се разбира буквално програмиране на компютърна игра. Отваряне и затваряне на врати и чекмеджета се извършва посредством генерираната 3D геометрия и импортирана в Unreal Engine или Unity и след това написване на логика която контролира геометрията.
Стартиране на видео файлове – телевизор, таблет, както и на озвучаване също се програмира в системата. Потребителите могат да симулират готвене в кухня, като доближавайки се до уредите, те издават съответния звук. Могат да спират и пускат уреди и др. техника. Всички тези интеракции се програмират, за да могат да бъдат активирани от потребителите.
Съществуват и специализирани софтуерни продукти, които генерират съдържанието от CAD CAM система директно за презентация във виртуална реалност като imos NET, който има разработена функция за виртуална реалност. Потребителите проектират своя проект и след това го отварят директно в очилата за виртуална реалност, без да е необходима допълнителна обработка.
Друг пример е платформата imos 360, която в съчетание с imos CAD CAM може да презентира продукти разработени в imos CAD CAM директно в добавена реалност на мобилно устройство.
Разбира се интерактивността на тези системи е ограничена и потребителите могат да извършват базови действия като отваряне и затваряне на врати.
Ако искате да разработите презентация с по-високо качество на презентация, както и по-високо ниво на интерактивност е необходимо да притежавате допълнителни умения за програмиране и да обогатите своята презентация в Unreal Engine или Unity.
Важно при разработката на подобен тип съдържание е преживяването и свързани с него специфики. Основно правило е да не движите играча изкуствено, тъй като подобни движения предизвикват замайване. Потребителите трябва да се движат в реалния свят синхронизирано с движенията им в дигиталния. По този начин ако няма забавяне на реакциите или изкуствени движения като например возене в автомобил, където тялото ви сигнализира, че реално стоите на едно място, а мозъкът ви се лъже от виртуалната реалност и ви казва, че се движите.

Типове техника и софтуерни продукти
Техниката, която потребителите използват се определя от фокус групата. Масова практика е инсталацията на система за виртуална реалност в шоурум за продажба на мебели или архитектурно студио. По този начин клиентите трябва да посетят локацията, за да могат да тестват системата, разгледат продуктите и получат професионална консултация.
В този случай системата изисква определено пространство, в което да можете да се разхождате. Това пространство се определя от сензори синхронизиращи пространството във виртуалната реалност.
Потребителят е екипиран с очила и контролери, симулиращи неговите ръце във виртуалния свят.
Актуален продукт, който масово се използва към момента е HTC Vive Pro. Имайте в предвид, че освен очилата ви е необходим компютър, който стартира презентацията. Изискванията към машината са специфични и сравнително високи. Този тип презентация е един от най-скъпите варианти.
Друг тип презентация е употребата на очила за виртуална реалност с вграден компютър. Предшественикът им беше просто стойка с лещи, в която поставяхме мобилните си телефони, но вече на пазара се продават продукти като HTC Focus, които представляват очила с вграден компютър.
Очилата зареждат проекта и презентират без необходимост от сензори и определено пространство. Те се синхронизират с помещението посредством камери монтирани в самите очила.
Потребителят отново има контролери, които симулират ръцете му във виртуалния свят. Този тип е възможно най-портативния, но има известни ограничения в качеството на проектите, тъй като компютърът инсталират в самите очила не може да бъде толкова мощен, колкото стандартен персонален компютър.
Основен потребител за подобен тип презентации са търговците, които трябва да презентират мобилно решение при своите клиенти. Вече не е необходимо те да пътуват със специални компютри, сензори и др., нито да настройват и калибрират помещение на място при клиента.
Големи по мащаб проекти и ограничения на системата
Основен плюс на виртуалната реалност е огромния мащаб проекти, които можете да презентирате. Тъй като сте ограничени в пространството за симулация, не можете да се разхождате безкрайно. За да можем да се придвижваме в големи виртуални площи, използваме така наречената „телепорт“ функция, която позволява на потребителя да се премести от една позиция в друга, без да върви физически.
Използвайки подобни похвати, както и множество други трикове за оптимизация на проектите, можете да разработите цял град от сгради, паркове и градини, автомобили и обществени пространства, които са напълно интерактивни и дори да се разходите във всеки апартамент от сградите и да се настаните в нечий хол за изгледате филм по избор.
Възможностите са неограничени и с напредването на технологиите можете да симулирате огромни по мащаб проекти, без да бъдете ограничавани от обема на проекта.
Основен тип проекти от голям мащаб са летищата, търговските обекти, пристанища, както и жилищни комплекси, основно проекти, които все още са в строеж или дори във фаза на проектиране. Симулирайки във виртуална реалност можете да предвидите ергономията на интериорния дизайн, усещането, както и аварийни стратегии, необходими разстояния за изминаване и др. специфики, които не можете да симулирате в рендеринг среда.