Всеизвестна е връзката между възприятията на човека и дизайна. Възползвайки се от спецификата на сетивата ни, художници, архитекти и дизайнери манипулират съзнанието ни, за да постигнат желаното идейно и емоционално въздействие.
Интересни обаче са усилията на един психотерапевт, доктор по психология, който дълги години изследва възможните начини за влияние върху човека, с цел постигане на пълна релаксация и психическо разтоварване. Той предлага модел на люлка, която въздейства върху психофизическото състояние на човека и впоследствие се обръща към дизайна, за да й придаде необходимата форма.
Резултатът от сътрудничеството между д-р Иван Димитров и младия дизайнер на мебели Георги Миленков е иновативна полифункционална люлка, каквато не съществува до този момент.
Полифункционалната люлка е модел на люлеещ се стол, който действа по принципно нов начин. Носещата основа представлява част от сфера, която се опира само в една точка към пода и това позволява изцяло свободното й движение. За разлика от обикновения люлеещ се стол, при който движението е линейно, полифункционалната люлка генерира неограничен брой движения в различни равнини (фронтална, вертикална и хоризонтална) и посоки на пространството (ляво-дясно, дясно-ляво).
Конструкцията е достатъчно стабилна и изключва възможността за преобръщане. Когато не се ползва или човекът е неподвижен, люлката е в състояние на устойчиво равновесие. Движенията възникват при промяна центъра на тежестта на човешкото тяло. Всички те без изключение са изцяло контролирани от потребителя, който е напълно свободен да подбира тези от тях, които му носят най-голямо удовлетворение и наслада. Именно това разкрепостяващо преживяване за неограничен избор на движения е най-вълнуващото предимство на люлката.
Подобно усещане освен че няма аналог, не може да бъде постигнато при нито една люлка с конструктивно зададени или автоматизирани движения. Всеки човек може да открие “своето” движение и темпо, които му носят максимален физически, а следователно и психически комфорт…
Целият материал може да намерите в >>> списание МД 4/2006.