Разговаряме със създателя на SIN R1 – първият български суперавтомобил, участвал в състезания от сериите GT4 и донесъл 29 подиума и 10 първи места, използван от пилоти аматьори в Европа, САЩ и Австралия.
Интервю на Теодора Николова, снимки SIN CARS
Вие сте инженер. Как стана така, че посветихте живота си на автомобилите?
Някак от самосебеси. Откакто се помня, правя нещо с автомобили. Първите ми спомени са как разглобявам детските си колички, за да видя какво има вътре. Баща ми беше мотоциклетен и автомобилен състезател, чичо ми – мотоциклетен състезател, майстори на спорта. Като малък помагах в гаража на баща ми. Аз също бях състезател. В автомобилния бизнес съм от 30 години, но до момента, в който започнах да се занимавам с бранда SIN CARS, гледах на работата с автомобили като на услуга за някой друг. След 2012 г. със създаването на компанията „Син Карс Интернешънъл” и SIN R1 настъпи прелом.
Как беше създаден дизайнът на SIN R1? Кое беше вдъхновението – друг състезателен автомобил? Птица?
Птица би звучало доста романтично, но не. Бях подновил състезателната си дейност и просто не можех да намеря автомобил, който да отговаря на всичките ми критерии. Накрая реших да опитам да си направя собствен. Така започна всичко. Първият автомобил беше вдъхновен от сериите в Льо Ман от края на миналия век. Произведохме няколко прототипа, но това не беше достатъчно. Започнахме да участваме в специализирани панаири и изложения – там се запознах с много хора с опит в тази сфера, които ми дадоха ценни идеи и съвети.
Окончателния вид на R1 направихме в екип с млади момчета, които тъкмо бяха завършили университета. Разгърнахме идеите, за да стане още по-екстравагантно и по-красиво, като заимствахме и елементи от природата. Гледахме нашият автомобил да не прилича на нито един от съществуващите до момента. И наистина SIN R1 няма нищо общо с нито един от тях.
Решихте да пренесете натрупания опит в производството на спортни автомобили в създаването на по-масов продукт. Какво от дизайна и материалите при SIN R1 запазихте и какво променихте?
През 2018 г. поехме в нова посока с производството на мултифункционалната градска платформа L CITY, насочена към разширяващия се пазарен дял на електромобили и опазването на околната среда. Нямаше да можем да я направим, ако преди това не бяхме разработили нашите суперавтомобили. Технически познания, геометрия, окачване, задвижване, конструкция на шасита, якостни изчисления – всичко това използвахме като опит, за да създадем шаси за електромобил.
Същевременно мислехме как той да бъде с максимално ефективна и приемлива цена. Впрегнахме всичките си знания, натрупани от SIN R1, за да направим мултифункционална платформа, която да може да се прилага трайно в бъдещето. Идеята ни беше с дизайна да покажем, че сме различни от всичко на пазара в момента. От друга страна, искахме да имаме модел, който да остане актуален по-дълго време. Гледахме визията да не е прекалено авангардна и футуристична, за да не излизаме рязко от параметрите на сегашните автомобили по пътищата. Това, което имаме като шаси и мултифункционална платформа, позволява след време да бъде направен ретрофит – да се подменят частите на купето и да се постигне изцяло нова визия. Мисля, че и след 30 години по пътищата ще се виждат наши автомобили.
През тази година SIN CARS започна производството на първата серия електромобили L CITY, като същевременно работи по разширяването на гамата им с лекотоварния електромобил L CITY Koffer, електрическия автобус L BUS и L CITY SUN – електромобил за туристически пътувания.
Източник: СПИСАНИЕ МД