Продуктовият дизайнер Симона Грошевска започва своя професионален път още докато следва в Лесотехническия университет в София. Университетска програма за насърчаване на предприемачеството й дава възможност да стартира свое първо студио за дизайн, с което впоследствие реализира проекти за множество събития и изложби в страната и чужбина. От своите първи проекти за мебели и интериор научава много за цялостния процес – от идеята до крайния резултат, както и да следва целите си с отдаденост и непоколебимост. Особено значим успех е участието й през 2013 година в мебелното изложение в Милано със серията светещи градински мебели Farfalle, които понастоящем са включени в Алманаха Design Super Show 2000-2020, като част от 100-те най-емблематични стола, представяни за последните 20 години в изложението.
В своята работа Симона се вдъхновява от простотата и елегантността на геометричните форми, а имена като Филип Старк, Алесандро Мендини, Патриция Уркиола, Карим Рашид и други са повлияли на избора й да се посвети на дизайна. Макар че извън дизайна тя сякаш има още един отделен живот – допломиран педагог с френски език, фотограф, психодрама терапевт и йога инструктор. Споделя, че за нея получаването на нови знания и надграждането на стари е един непрекъснат процес. Няколко години Симона Грошевска посвещава на раждането и отглеждането на двете си деца, а нейното голямо професионално завръщане идва с поканата от холандската Organisation in Design – Ventura Project за участие в конкурс за авторски мебели, победителите от който ще имат възможност да бъдат част от едно от най-големите и престижни изложения в Близкия Изток – INDEX Dubai 2019. Авторитетно жури прави строга селекция на кандидатурите и определя само 43-ма участници за Европа. Макар шансовете да не изглеждат големи, Симона решава да опита, като изпраща няколко проекта на свои продукти. Журито ги одобрява и това я прави първият български участник в големия международен форум. Въпреки изключително кратките срокове, тя успява да намери производители, с които да реазлизира продуктите си и така се раждат помощната маса Help Me, изработена от мраморна основа, масивна букова дървесина и метален плот, помощната маса Loop от метал и прорязана основа от орех и мрамор и купата за плодове Hats off от инокс и карбон.
Следват редица изложения и участия в Близкия Изток, включително покана от организаторите на IDF Oman в първия по рода си Design Talk, организиран в столицата Мускат през 2020г. В отговор на новите професионални предизвикателства, се заражда и идеята за ново студио, което да предоставя комплексна услуга на своите клиенти – от изграждането на корпоративна идентичност до интериорни и фасадни решения. Така се ражда Si Design Studio. В своите следващи проекти с новото студио Симона Грошевска продължава да черпи вдъхновение от непреходната естетика на минимализма. Целта на Si Design Studio e да създава продукти с ясен фокус върху функцията, внимание към детайлите и прецизно проучване на материалите и въздействието върху околната среда. Последните няколко години са особено продуктивни за Симона Грошевска и нейното студио и за това говорят множеството получени призове – Iconic Award Innovative Interiors и DNA Paris Design Awards през 2021 и 2022 за карбоновата мивка Nami, лампата с мраморна основа Luz, която се върти на 180 градуса и еко лапмата Plant-a-lamp, която след завършване на своя жизнен си цикъл се разгражда до новопоникнали подправки и цветя.
Plant-a-lamp получава и наградата BIG SEE за устойчив дизайн 2022. Последното престижно признание за Симона Грошевска е призът German Innovation Award 2023 за лампата Luz, като официалното връчване на наградите ще се случи в Mузея на бъдещето в Берлин на 23.05.2023г. и ще бъде съпътствано от изложби и презентации на всички отличени проекти.
Текст Цвета Тръпкова, снимки Si Design Studio