
В ерата на бързи промени в технологиите суперматериалите се опитват радикално да преобразят връзката ни със света. Тези нови материали създават, а не унищожават. Те не предоставят краткосрочни решения, а се грижат за устойчивата екологична и икономическа визия на планетата.
Често чуваме за нови технологични решения, но те са само част от научните постижения. Не по-малко важна е областта на химическото инженерство, която през последните години е изобретила някои невероятни материали. Материали, които могат да променят живота ни завинаги. Представяме ви няколко от най-завладяващите и мощни суперматериали, които науката създаде през последните години. Някои от тях може да са ни от полза и в нашата сфера.
1. Биорецептивен бетон
Всички добре знаем колко са замърсени нашите градове. Но всъщност правим ли нещо, за да променим този факт? Създаден в The Bartlett School of Architecture в Лондон, биорецептивният бетон представлява структурен бетон, наслоен с мъхове и лишеи. Тези организми произвеждат кислород и абсорбират CO2 и замърсяванията от въздуха.
2. Плоча от кокосови черупки
60 милиарда черупки от кокосови орехи се изхвърлят всяка година от хранителната промишленост. Тези скъпи за околната среда отпадъци притежават високо съдържание на лигнин, което означава, че могат да се използват за изработване на невероятно здрави плочи без използването на лепило. Така плочите ще могат да бъдат напълно рециклирани и използвани повторно, което ще помогне за запазването на горите.
3. Нанофибри от целулоза
Изобретено от Сюдонг Уанг и Чунхуа Яо от Университета на Уисконсин-Мадисън, това подово покритие, изработено от целулозни слоеве, генерира електричество от стъпване върху него. А с приложението за отброяване на стъпки телефона ще можем да преброим генерираното от нас електричество при ходене в къщи.
4. Алуминиева пяна
Произведен от Cymat Technologies, материалът, наподобаващ пяна, представлява алуминий, в който в разтопен вид е инжектиран въздух. Използва се за външна и вътрешна облицовка на обширни площи, защото е лек и в същото време здрав. Алуминиевата пяна е напълно рециклируема и самата тя е направена от 50% рециклирани материали.
5. Микроводорасли
Представете си, че ви е грижа за околната среда и не искате да чакате 200 години за разграждането на конвенционалните пластмасови отпадъци. Решение на проблема са намерили учени от лабораторията за градска морфогенеза в университета Bartlett. Те събират и отглеждат микроводорасли, от които добиват микробна целулоза, която след процес на ферментация разгражда органичните отпадъци и замърсителите на въздуха до слоести структури. Събраните водорасли също могат да се използват за отглеждане на биопластмаса, която се разгражда за шест месеца.
6. Въздушен гел
Въздушният гел притежава 15 рекорда в Книгата на Гинес, което е повече от всеки друг съществувал някога материал. Познат също като „замръзнал дим“, тъй като наподобава втвърден дим, аерогелът всъщност съдържа 99.8% въздушно пространство, което обяснява полупрозрачния му вид. Този материал е страхотен изолатор.
Аерогелът осъществява мощна защита срещу топлина и студ. С достатъчно количество от него бихте могли да си построите удобна къща на Луната. Друг невероятен факт е, че вътрешните връзки на въздушния гел са толкова сложни, че ако се разпънат, само с един сантиметър от тях има дължина на футболно игрище.
Прочетете още по темата в новия брой на списание DMT.