Автор: Мирослава Петрова
Едно от най-престижните висши училища за дизайн – Академията Айндховен /DESIGN ACADEMY EINDHOVEN/, е изразител на характерния през последните години за холандския дизайн концептуален подход.
Станалите модерни през 20-и век лозунги less is more (по-малкото е повече) или form follows function (формата следва функцията) не само добиват голяма популярност в Холандия, но имат и свое развитие – form follows concept (формата следва концепцията). Максима, която изразява свободата в силата на идеята, в темперамента, в търсенето на пресечена точка между изкуство, архитектура, театър. Международната слава на дизайнерите, завършили Академията Айндховен, се дължи на техните индивидуалистични и находчиви проекти. Често те работят с обикновени материали, но зад всеки продукт се крие провокираща и оригинална идея. Хела Йонгериус (Hella Jongerius), Юрген Бей (Jurgen Bey), Торд Боонтейе (Tord Boontije), Йоб Смеетс (Job Smeets), Рихард Хутен (Richard Hutten), Йорис Лаарман (Joris Laarman) са само някои от тях.
Академията по дизайн Айндховен е основана през 1947 година като училище по изкуствата, но от 1980 година там се преподава само дизайн. Промяната се отразява не само върху развитието на училището, но води и до промяна на философията – вниманието се насочва не към продукта, а към хората, които ще го използват. Мисълта за човека и обществото е отразена в целия образователен процес, а дори и в преднамерено необичайните имена на факултетите като Man and Communication (Човекът и комуникациите, където се изучава графичен дизайн), Man and Living (Човекът и начинът на живот – мебелен дизайн), Man and Mobility (Човекът и движението – дизайн на превозни средства).
Академията Айндховен обучава студенти с присъща вътрешна свобода, които обаче се съобразяват с ограниченията на обществото и възможностите на промишленото производство. В програмата са застъпени дисциплини, които запознават с иновационни материали и технологии, дават информация относно въпроси, свързани с функционирането на търговските марки, отговорността на дизайнерите по отношение на екологията и устойчивото развитие, възобновяването на традиционни техники, съвместното действие на търговия и дизайн, разработват се футуристични идеи и концептуален дизайн.
Образователният процес
Образователната система на Академията по дизайн Айндховен е много по-различна от тази на другите аналогични европейски училища. Деканите на факултетите са практикуващи дизайнери, архитекти или художници с установена практика и световна известност. Те не преподават, а играят важна роля в изграждането на учебната програма, избират лектори, подпомагат контакта със студентите и определят критериите за оценка. Часовете се водят от редовни и хонорувани преподаватели, повечето от които имат свой бизнес и по този начин се осъществява директна връзка между образованието по дизайн и практиката…
Целият материал може да намерите в >>> списание МД 2/2006 г.