NABA (NUOVA ACCADEMIA DI BELLE ARTI MILANO) е академия за изкуство и дизайн, основана през 1980 г. в Милано от група хора на изкуството, между които Guido Ballo, Gianni Colombo, Lucio del Pezzo, Emilio Isgro, Tito Varisco, Luigi Veronesi, които си поставят за цел да променят консервативните идеи на академичното общество посредством въвеждането на нови визии и езици, близки до съвременната артистична практика и креативни професии.
Но това съвсем не означава пренебрегване на традициите, напротив, учебните планове на NABA съчетават традиционни дисциплини с нови дигитални технологии и критични културни проекти в областта на италианския дизайн. Търси се достигането на перфектния баланс между критико-методологията и техническото познание, а това е доста трудно, тъй като изисква едно непрекъснато експериментиране, вечно търсене и близък контакт с артистичната среда. NABA акцентира върху етичните измерения на обучението.
В Академията всеки може да завърши една от следните специалности:
- визуални изкуства
- графичен дизайн
- медиен дизайн
- дизайн (мебелен и промишлен)
- театрален дизайн
- моден дизайн
Обучението по всяка една от дисциплините е 3 години, след което се получава академична диплома, еквивалентна на диплома за завършено висше образование със степен бакалавър на хуманитарните науки. Лекциите се провеждат от понеделник до петък от 9 до 18 часа, като продължителността на всяка лекция е един астрономически час. Средно на седмица се падат по 30 учебни часа. Максималният брой учебни часове на година е 800. Студентът трябва да има присъствие от 60 кредита на лекциите за една година (180 кредита за трите години). Всеки кредит отговаря на 25 учебни часа, включващи в себе си както лекциите, така и упражненията.
Една от най-интересните дисциплини, изучавани в академията, е мебелен и промишлен дизайн. Ролята на дизайнера, който е способен да определи вида, стила и функционалността на продуктите, е изключително важна в днешния свят. За разлика от ранните 60-те, сега дизайнерите притежават по-широко поле на изява в резултат от търсенето на решения на много комплексни проблеми, като се започне от изучаването на материалите и производствения процес и се стигне до различните ефикасни стратегии за определяне подходящото място в пазара, привличащ интереса на компаниите. В процеса на обучение студентите се запознават с основните аспекти от културата на дизайна, интериора и крайните продукти. Курсът има за цел да осигури всички необходими технически и методологически инструменти (ергономия, моделиране, графика), с помоща на които самите студенти да могат да отговорят адекватно на нуждите на професионалния свят. Само по този начин младите таланти ще могат умело да се наложат в различните компании и дизайнерски студиа, подкрепяйки дизайна и производството на обекти, пространства и интериори.
Да учиш в Италия означава разбиране на италианската култура, нейните артистични корени и съвременното развитие в областта на дизайна, ето защо преподавателите в NABA съветват всеки един решил да учи там да се запише на курсове по италиански език толкова скоро колкото е възможно. Това е крайно необходимо тъй като Академията си има своите езикови изисквания:
- за студенти от Азия и Средния Изток изискванията са за взети 500 часа италиански език
- за студенти от Източна Европа изискванията са за взети 360 часа италиански език
- за други европейски студенти изискванията са за взети 320 часа италиански език
- за студенти от Испания и Португалия изискванията са за взети 160 часа италиански език
Академичната година започва в началото на месец септември със задължителен курс по технически италиански, след това следва кратък курс, който подготвя студентите за входящия тест. Самият входящ тест се провежда през първата седмица на месец октомври. Всеки студент, завършил средно образование, може да кандидатства в NABA, стига да има желание и възможност.
АВТОР:
Бистра Шишкова
Инж. Бистра Шишкова завършва специалностите „Механична технология на дървесината“ и „Интериорен дизайн“ в Лесотехническия университет. Учила е „Екология“ в Техническия университет в Будапеща. Десет години се занимава с проектиране на мебели. От 1999 г. е издател и главен редактор на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и от 2005 г. е издател на сп. „МД мебелен дизайн“.