Вдъхновението от заобикалящата среда понякога може да бъде възприето твърде пряко, но и да доведе до смайващи зрителя резултати.
Като част от резидентска програма в Лондонския музей по дизайн, Асиф Кан прилага точно този метод на работа за завършването на своята работа.
Черпейки идеи от градската среда и типичните лондонски растения, дизайнерът избира най-популярния увивен местен вид – текирската мишорка, род Gypsophila заради специфичния начин на преплитане на храста.
Структурата е деликатна, но въпреки това много здрава. С помощта на калъпи и технология за извличане на водата от клетките на растението, мебелите успяват да бъдат изсушени и съхранени в оригиналния си вид. Сложният технологичен процес завършва със запечатване на конструкцията с помощта на смола на основата на ленено семе.
Серията мебели и осветителни тела, носещи наименованието Harvest имат за цел да провокират у зрителя усещане за свързаност с околната среда и да зададат въпроси за някои от основните избори, които правим в живота си – как си взаимодействаме с живите обекти и заобикалящия ни свят, с материалите и по-специално това, с което решаваме да се обградим в ежедневието си. Инсталацията, първоначално подготвена за експозиция в музея по дизайн в Лондон, пътува за Милано, а по-късно и за Япония.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ