Как да бъдеш иноватор? Анализ на бъдещето: как да вземем решението да продължим или не?
От решаващо значение е да се види какво предстои в бъдещето в иновационното пътуване. Затова трябва да намерим начини да предвидим бъдещето, за да можем да се вместим в него. Анализът на бъдещето ни насочва към технологичното ниво, продуктите, нуждите, моделите, законите и разпоредбите, които можем да очакваме в бъдеще.
Всичко се стреми да върви напред на тази планета. Вековете се движат напред, времето напредва, дърветата растат… Благодарение на напредъка на науката и технологиите можем да предвидим, дори да измерим къде ще бъдем след 10 години.
Анализът на бъдещето е вид прогнозиране на тенденциите чрез изследване на различни фактори. За съжаление той се игнорира от много предприемачи и често води до опустошителни резултати за компаниите след години.
Спомнете си за Nokia и Blackberry. Ако бяха предвидили какво ще се случи, какво щяха да променят? Как това би се отразило на индустрията на смартфоните?
Преди да започнете анализа на бъдещето, трябва да бъдат анализирани и разбрани добре днешните технологии, пазар и клиенти. Трябва да се определят съществуващите продукти, технологии, услуги и конкуренти. Анализът на бъдещето трябва да бъде извършен в съответствие с анализа на прозренията, анализа на пазара и анализа на мъдростта.
Начинът да направите това, е като предоставите отговори на примерните ключови въпроси, дадени по-долу. Повече и по-качествени въпроси осигуряват по-точен анализ.
• Какви продукти/технологии/услуги се предлагат днес?
• Какви са навиците на хората днес?
• Какви са изискванията/нуждите на хората в днешно време?
• Какви са съществуващите проблеми/предизвикателства днес?
• Кои са причините за щастието и нещастието на хората?
• Какъв е начинът на живот на хората?
• Самотни ли са?
• Социалният живот излиза ли на преден план?
• Каква е структурата на населението днес?
След като се дадат отговори на тези въпроси, трябва да бъдат проучени и въпросите, свързани с бъдещето:
• Какви ще бъдат предлаганите продукти/технологии/услуги петдесет години по-късно?
• Как се променя тенденцията на вашия продукт или технология, която разработвате?
• Ще се променят ли търсенето/нуждите?
• След петдесет години мислите ли, че ще можете да продадете един милион бройки от вашите продукти, както днес?
• Какви бъдещи проблеми могат да бъдат засегнати от вашия продукт или технология? Какви могат да бъдат опасностите за вас?
• Какви ще бъдат изискванията/нуждите на хората след 50 години?
• Как ще се промени демографската структура?
• Какво ще направите, ако вашите клиенти са само сред младото население?
• Коя ще бъде най-ценната индустрия в бъдеще?
• Готови ли сте да се слеете с бъдещи сектори?
• Ако сте производител на хартия например, бихте ли все още произвеждали традиционни хартии петдесет години по-късно? Или бихте се опитали да се превърнете в интелигентен производител на хартия?
• Ако сте производител на автомобили, бихте ли все още планирали да произвеждате конвенционални бензинови и дизелови автомобили и микробуси след петдесет години?
Трябва сами да отговорите на тези въпроси и да ги подсилите с анкети, интервюта, научни статии и подробни онлайн изследвания. Тенденциите на Google биха били полезни, за да разберем как очакванията и изискванията се развиват с времето. Накратко, трябва да анализирате бъдещето възможно най-подробно въз основа на данни.
Време е да вземете решението „Да продължим или не“.
Вече обсъдихме анализа на прозрението, пазарния анализ, анализа на мъдростта и анализа на бъдещето. Ако можете да работите с опитни експерти, тези анализи ще дадат по-мощни резултати. Има рязко съотношение между усилията, които полагате, и риска от провал. По-високите усилия намаляват значително риска от провал.
Всички тези анализи са отлично оръжие за успех, което трябва да се извършва непрекъснато на етапите на идентифициране на проблеми, проучвания на идеи, разработване на продукти и комерсиализация. Те ясно ще ви покажат нивото на вашия продукт, характеристиките на пазара, неговите плюсове и минуси и накъде трябва да се насочите. Решаващият параметър за успешен анализ е достигането до разнообразни и висококачествени данни (информация, отговори и т.н.). Поради тази причина за анализа трябва да се използват надеждни, научни и подходящи източници. Качеството, плътността, разнообразието и интерпретацията на получените данни са най-важните параметри в процеса на вземане на решения. Решението, което вземете въз основа на данните, може да ви направи крал или да ви провали. Никога не трябва да забравяте това.
Много е важно да интерпретирате данните професионално и да не се заблуждавате, когато решавате дали да продължите с идеята, върху която извършвате анализи, или не. Една от най-големите грешки е, че се самозалъгваме с ненужна мотивация поради интернализирането на идеята. Ако е възможно, моля, работете с доброволни инженери по данни, опитни експерти, които могат да интерпретират правилно данните. Това решение е много важно, защото отсега нататък трябва да инвестирате повече време и пари за тази идея.
Досега обсъждахме проблемния раздел в иновационното пътуване. От следващата статия ще започнем да обсъждаме техниките за генериране на идеи.
Продължавайте да създавате иновации!
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Връзки към предходните четири статии:
КАК ДА БЪДЕШ ИНОВАТОР? АНАЛИЗ НА МЪДРОСТТА
ПАЗАРEН АНАЛИЗ: КАК ДА БЪДЕШ ИНОВАТОР?
КАК ДА БЪДЕШ ИНОВАТОР? АНАЛИЗ НА ПРОЗРЕНИЯТА.
НОВО! НОВАТОРСКО! ИНОВАЦИЯ! ОБЪРКАН ЛИ СИ? НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ…
КАК ДА БЪДЕШ ИНОВАТОР? СИЛАТА Е В РАЗНООБРАЗИЕТО
Д-р Надир Йълдъръм е възпитаник на университета в Мейн, завършил е програма за иновационно инженерство и получава докторска степен за устойчиви биопродукти. През 2014 г. става съосновател на компанията за изследване и разработка на продукти Revolution Research Inc. (RRI) в САЩ. Като главен изпълнителен директор на RRI д-р Йълдъръм получава безвъзмездни средства от Националната научна фондация, Министерството на земеделието на САЩ, Агенцията за опазване на околната среда и Технологичния институт в Мейн за разработване на иновативни, екологични и футуристични продукти. В края на 2017 г. се връща обратно в Турция и започва работа в Техническия университет в Бурса като главен мениджър в офис за трансфер на технологии (Bursatto). Оттогава работи по изработването на стратегическа визия, марширане на ресурси, цялостна организация и максимизиране на финансовите резултати, надзор и изпълнение на ежедневните задачи. Той и неговият мотивиран екип ръководят цели предприемачески, изследователски и развойни дейности, както и дейности по интелектуална собственост за университета.
Д-р Йълдъръм обича да наставлява предприемачите при проектирането и създаването на иновативни бизнес модели, разработването на бизнес планове, изграждане и надзор на здрав екип, създаване на изпълним план за управление на бюджета, стъпки за разработване на продукти и комерсиализация. Той също така преподава уроци по иновационно инженерство, управление на иновации и глобални иновации на бакалавърски и магистърски нива. Изнася ключови речи за иновациите и организира програми с възможност за сертифициране за присъстващите на национални и международни конференции и събития.