„Бизнесът е жив организъм – кръвта на икономиката, реалния живот и потреблението.“
Един вълнуващ разговор за изграждането на мост между различните култури, възможните промени на международния пазар на мебели и ролята на специализираните медии.
Вие сте президент на IAFP, но сте и главен редактор на руското списание „Мебелный бизнес“. Съзнателен избор ли беше това?
А.В.: Парадоксалното е, че по природа съм интроверт. В детството си често си представях, че журналистът е човек, който прекарва много време сам, мисли много, посещава различни събития и пише много. Животът обаче постави всичко на мястото си: оказа се, че работата на журналиста изглежда много по-различно от това, което си представях в детството. Това ми помогна да развия собствения си характер не само в професионален, но и в личен план. В днешно време благодарение на професията си съм много по-комуникативен и готов да приема различни предизвикателства в живота.
Защо мебелите са се превърнали във ваша страст?
А.В.: Бих казал не точно мебелите, а по-скоро самият бизнес. Паралелно с изучаването на журналистика в Московския университет първата ми работа беше като редактор на свободна практика в IT индустрията. Беше интересно преживяване, но се оказа, че съм много по-страстен да работя в театъра като пресаташе – това беше втората ми работа. Театърът е съвсем различен свят: култура, сцена, емоции… По-късно, когато за пръв път отидох при издателя си и разбрах, че това е специализирано издание за мебели, го приех като предизвикателство. В един момент разбрах, че всъщност не става въпрос за мебели. Става въпрос за бизнес – преди всичко икономика и нейните механизми. Увлекателно е как всичко работи. Това също е някакъв вид изкуство. Може да се каже, че бизнесът е изкуство, приключение – със сцена, актьори и емоции. Той също може да се превърне в страст. Пишейки за бизнеса, научавам как всичко работи. Запознавам се с природата на живота, защото бизнесът е жизнена сила.
Силата на бизнеса може да бъде интернационална, както показва IAFP.
А.В.: Да. Международният алианс на специализираните издания в областта на мебелите (IAFP) е семейство от най-добрите списания в света, посветени на мебелите. Вече повече от 23 години успяваме да обединим 17 издатели от цял свят.
Нашата задача е да бъдем партньор за мебелния бизнес, включително производители, търговци на едро и дребно, доставчици, агенции и асоциации. Заедно с нашите колеги създаваме индустриална общност и се стремим към положителни решения на международния пазар.
Откъде идват членовете на Алианса?
А.В.: Опитваме се да балансираме. Нашата асоциация включва представители на Азия и Тихия океан, както и на Европа, Южна и Северна Америка. Това са както най-големите и силно развити пазари, така и средните и нововъзникващите пазари. Но освен страните, които вече са представени от членовете на IAFP, имаме един потенциално огромен пазар „все още в проект“ – имам предвид, разбира се, Африка. От руските мебелни компании знам, че секторът на жилищните имоти, например в Кения, расте бързо. Тези модерни сгради трябва да бъдат оборудвани с мебели (на първо място – кухненски мебели) и докато местната мебелна индустрия в Африка все още не е развита, онези чуждестранни производители, които са готови да изнасят своите продукти на този континент, вече са в играта. Сигурен съм, че един ден IAFP ще има и професионални медийни партньори от Африка.
Въпреки културните различия в Асоциацията възможно ли е да се намери общ език?
А.В.: Ние винаги правим всичко възможно, въпреки че невинаги е лесно. В нашата асоциация има хора от цял свят. Понякога има пропуски в комуникацията поради факта, че работим в различни часови зони. Всички ние сме ангажирани с редовната си работа за нашите медии у дома, докато IAFP е а организация с нестопанска цел. Нашата цел е да развиваме международни връзки, което не е толкова просто – не само заради езика, но и поради различните бизнес подходи и култури в отделните страни. Определяйки собствената си позиция, винаги трябва да бъдете внимателни, защото може би поради културни причини партньорът ви разбира вашето мнение по съвсем различен начин. Затова е важно да слушате, разбирате и интерпретирате внимателно.
Как комуникират помежду си представителите на пазара с различни размери?
А.В.: В Алианса има различни държави – както по-малки, така и такива, които имат наистина значителен потенциал подобно на Китай преди 20 години. Но както показва ситуацията с коронавируса, дори най-добрата позиция на пазара не може да гарантира стабилност. Може да се случи нещо непредсказуемо, което да засегне много различни индустрии и самата световна икономика. Хората са шокирани и обсъждат възможните последици. Това е един вид опит и бизнесът ще трябва да се адаптира, за да се развива. Трудно е да се определят последствията, но, както виждам, кризата може да благоприятства нови и по-напреднали форми на комуникационни канали и инструменти, напр. онлайн. Промени могат да се видят и в дизайна. Възможно е в бъдеще да търсим повече среда за сигурност. Това може да означава увеличение на проектите за жилищен интериор. Трудно е да се предвиди какво точно ще се случи. Бизнесът е жив организъм – кръвта на икономиката, реалния живот и потреблението. Това не е апокалипсис, а предизвикателство.
Какъв е пазарът на мебели в Русия днес?
А.В.: Русия е огромна страна, но все още не и в областта на производството на мебели. Повечето от нашите производители на мебели, които са успешни днес, започнаха в края на 90-те – така че мебелната индустрия в Русия е доста млада, само на около 20 години, и като цяло няма особен интерес от политиците (поне ако сравним мебелната промишленост с петрола и газовия сектор).
Трудно е да се каже дали това е добро, или лошо…
А.В.: Аз съм на мнение, че естествената същност на бизнеса е да подобрява качеството на живот. Разбира се, също така идеята на управляващите е да направят живота по-добър. Ако индустрията може да разчита на подкрепа, то тя да е насочена предимно към износа. Мебелните компании биха искали да получават държавна подкрепа за участие в международни панаири и промоции в чужбина. Процесът не е лесен, но развитието е видимо. Износът на мебели от Русия е сравнително малък. Той обаче расте бързо – с двуцифрени числа през всяка от последните пет години. Развитието на международните контакти също е трудно, тъй като нямаме силен изложбен сектор вътре в страната. Няма силни търговски панаири с всички водещи пазарни участници на едно място, което би могло да насърчи руската мебелна индустрия като цяло.
Как оценявате московския панаир за мебели?
А.В.: Миналата година много значими марки не бяха представени в Москва. Много от тях решиха да правят собствени домашни изложения. Те смятат това за много по-ефективен инструмент, защото с по-ниски финансови разходи може да се достигне до по-подходяща аудитория. От своя страна, от гледна точка на медиите, затварянето се отразява негативно на пазара. Изолацията унищожава работата в мрежа, дискусии и полемики. Бизнесът се нуждае от тази размяна.
Италианските и немските марки все още ли се считат за най-ексклузивни на руския пазар?
А.В.: Обемът на продажбите на италиански и немски продукти е на сходно ниво в Русия. Трябва да призная, че Германия е много добре организирана. Немските компании не очакват някой да им свърши работата вместо тях. Те имат много добра статистика, планиране, прогнози, маркетинг. Русия и Германия имат стабилни бизнес връзки в много отрасли, напр. в автомобилния сегмент. Немският подход към бизнеса е много ясен и предсказуем. Но ако говорим за красотата на дизайна, италианските продукти, разбира се, имат своите почитатели и на руския пазар.
Какъв търговски партньор ви е Китай?
А.В.: Той беше (и все още е) вносител номер едно. Делът на мебелите, които се внасят от Китай в Русия, е около 25% от целия внос. През последните години обаче делът се увеличава най-вече с по-скъпи мебели и компоненти. Всички знаем, че Китай вече не предлага най-евтините мебели за износ. Сегашните тенденции показват покачване на средната класа в Китай, очакванията на китайските потребители по отношение на качеството на продуктите също нарастват. Качеството и цената на поръчаните в Китай стоки като текстил, от който ние сме доста зависими, в момента са по-високи от всякога. Все пак Китай предоставя много мебелни продукти, които не се произвеждат масово в Русия, като напр. стъклени маси, метални и пластмасови мебели.
Какви мебели предпочитат руснаците – класически или модерни?
А.В.: Това е сложна тема и изглежда много различна в зависимост от региона на страната. Има търговци и търговски вериги, които предлагат едни и същи стоки и имат еднакви успехи в цяла Русия. Много зависи от размера на средствата, които са в състояние да изразходват за промоции и реклама и колко космополитни са те. IKEA е популярна в цял свят, но запазва скандинавския си стил, дори когато се продава в Индия.
Какво е мястото на IKEA в Русия?
А.В.: Руският пазар е стратегически важен за IKEA. Знаем, че понякога те започват да тестват конкретни концепции за продажби в Русия и след като постигат успех тук, прилагат тези решения и в други страни. IKEA направи огромен реверанс за индустрията, тъй като се появи на пазара преди повече от 20 години. Те ангажираха много производствени компании за свои партньори и ги принудиха да повишат нивото както на производството си, така и на логистиката. Значителна част от руския пазар започна живота си с IKEA и сега тези компании са лидери на пазара, дори и вече да не доставят мебели за IKEA. И накрая, ако говорим за познаване на марката в Русия, IKEA е единствената марка мебели, известна на всички.
Какъв е моделът на продажба на мебели в Русия?
А.В.: Нямаме различни категории търговци, както е в Германия. В миналото производителят на мебели в Русия можеше да има стотици дилъри, които продаваха мебели на един или няколко производители в различни региони. В днешно време ситуацията е по-сложна. В търговията на дребно руският пазар стана по-концентриран, особено в такива сектори като дивани или матраци. Има само няколко големи производители на тези видове стоки, които произвеждат основно за собствените си търговски мрежи, което затруднява по-малките компании да се конкурират с тях по себестойност и цени. Имаме и силен руски играч на дребно – Hoff, успешно конкуриращ се с IKEA. Hoff развива търговската си мрежа във формат на хипермаркет, поръчвайки своите мебели в аутсорсинг компании. Моделът на франчайзинг също е популярен: производителите разработват собствени концепции за продажби и ги продават като готов бизнес. Не мисля, че това е модел, който ще продължи вечно: пазарът се променя, поведението на потребителите се променя. Начинът на живот днес е много променлив. Всичко се променя, така че ако искате да останете в играта, трябва да сте визионер и да чувствате бъдещето.
Ще принадлежи ли бъдещето на онлайн търговията?
А.В.: Секторът на електронната търговия, разбира се, се разраства в Русия – точно както по целия свят. Вече имаме някои търговци на мебели, специализирани в онлайн продажби. Но не мисля, че онлайн ще унищожи напълно традиционната търговия на дребно в бъдеще. По-скоро говорим за хибридния модел, за сливането на онлайн и офлайн и новите ценности, които традиционните търговци на дребно трябва да предложат на потребителите, за да запазят своята лоялност – и всъщност да оцелеят.
Каква е ролята на бизнес медиите в изграждането на една марка?
А.В.: Изграждането на една марка не започва с контакт с крайния потребител, а преди всичко с B2B клиента. Качеството на комуникацията трябва да е на добро ниво преди всичко с бизнес клиентите. Има много възможности за сътрудничество между доставчици, производители и търговци, а B2B медиите създадат професионален мост между различните бизнес области.
Кои са най-важните цели пред Алианса сега?
А.В.: Днес времената са трудни по целия свят. Има редица предизвикателства, пред които са изправени много индустрии. А мебелната индустрия, обслужваща начина на живот на хората, е една от тези, от които се изисква да бъдат изключително гъвкави и да отговарят на това. Да подкрепяме индустрията по нейния път винаги е основна цел на нашия Алианс. И точно както преди, ние ще положим всички усилия и ще предоставим всички инструменти, за да служим на индустрията по света. Членовете на IAFP са независими медии. Въпреки това, като екип от редактори от цял свят, винаги можем да направим една крачка пред конкуренцията и да осигурим тези изключителни възможности на нашите клиенти и партньори.
Интервюто е предоставено от полското списание BIZNES meble