Строителството с естествени материали започва да придобива все по-широка популярност и експериментите в тази насока продължават да изненадват с интересни открития.
С различни материали за носещи конструкции са експериментирали изследователите в Future Cities Laboratory в Сингапур, докато се спрат на бамбука.
Екипът на д-р Дирк Хебъл разработва нова технология, която ще позволи неговото приложение в бетонови конструкции като заместник на добре познатата ни стомана.
Бамбукът е не само най-бързо растящото растение, от което можем да извличаме дървесен материал, но и пречиства въздуха от въглероден диоксид, може да расте в различни климатични зони и дори има способността да подобрява състава на почвата. Той се използва от векове като конструкционен материал, но едва през последните десетилетия е навлязъл в строителството като арматурен елемент.
Досега опитите да бъде заместена стоманата от бамбук в стоманобетонните конструкции са били слабо успешни, но екипът на Хебъл разполага със съвършено нова технология.
Бамбуковите елементи преминават през процес на карбонизиране, след което се сушат и накрая се импрегнират с водоразредима смола. На следващия етап те се пресоват до желаната форма и вече могат да бъдат използвани на строителната площадка. Бамбукът представлява предпочитан заместител на по-скъпата стомана в много от развиващите се държави по света и екологична алтернатива на икономически развитите страни.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: КЕРАМИЧНИ ПРОДУКТИ ОТ ЦИРКОНИЕВ ДИОКСИД
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ