Различният архитектурен форум БЕЗ СТРАХ на студио Conveyer събра за трети път професионалисти и любители на архитектурата от всички поколения, избрани фирми от строителния бранш и многобройна публика. Този път мястото на срещата беше централното фоайе на УАСГ, така че студентите бяха особено многобройни. Точно това е една от главните цели на организаторите – да ги срещнат с успели български архитекти, които без страх плуват срещу течението и създават стойностна архитектура. Поканени бяха отново лекторите от 2019 г., за да продължат в същия дух „от там, докъдето бяхме стигнали“. След близо четиригодишно прекъсване разговаряме с Ивайло Андреев – един от основателите на Conveyer, архитектите Пламен и Росица Браткови – лектори и Димитър Христов от Ambitio – един от главните спонсори.
Арх. Ивайло Андреев, студио Conveyer
Третото издание на форума мина при голям успех и беше много по-мащабно от предишните. Не може да не сте доволни като организатори, но какво струваше това на вашия екип?
Въпросът е хубав и рядко задаван, защото малко хора имат реална представа как се случва такова събитие. Тези дни направихме равносметка и се оказа, че над 30 човека работиха, някои от тях в продължение на над 9 месеца, за да се възроди и надгради форумът БЕЗ СТРАХ. За да бъде тотално преобразено пространството, което бяхме избрали – централното фоайе на УАСГ, трябваше да бъдат вкарани, а след това и изкарани 25 тона метално скеле и дървени греди. Какво струваше това на екипа? Каквото струва всяка добре свършена работа – пълно раздаване от всеки човек съобразно неговoто време и енергия.
Защо избрахте темата „Извън стандарта“? Имаше различни интерпретации от страна на лекторите, удовлетворени ли сте от чутото?
Вярваме, че поканените от нас лектори успяха да покрият много широк спектър от въпроси в архитектурата и дизайна. Убедени сме също, че всеки човек от публиката е припознал в един или друг лектор нещата, които го вълнуват, и от тази гледна точка смятаме, че форумът беше успешен. Темата за нас е свързана и със самата организация и провеждане на събитието именно в сърцето на архитектурната общност. Голямо наше желание беше да покажем, че архитектурните събития могат и трябва да надскачат стандартната рамка на провеждане.
Общото усещане е, че летвата беше вдигната много високо този път. Всички очакваме продължение и се питаме какво ще бъде?
Трябва да ви признаем, че и ние самите се питаме още какво ще е продължението, но вярваме, че човек винаги трябва да се стреми да надгражда постигнатото. Така че позволете да запазим интригата и изненадата за публиката на четвъртото издание на БЕЗ СТРАХ. Междувременно готвим още интересни неща покрай самия форум. Едно от тях е традиционното публикуване на видеата от лекциите, за да имат възможност и хората, които не са успели да присъстват лично, да се запознаят със споделеното от нашите лектори по време на събитието.
Росица и Пламен Браткови – основатели на архитектурно студио AEDES
„Участвахме и в трите издания на форума и с удоволствие приемаме поканата, надяваме се отново да ни канят. Първо, защото липсват такива форуми и изобщо говоренето за архитектура и второ, защото всеки архитект, който харесва работата си, се радва на възможността да я представи и сподели с други колеги. Оценяваме много високо усилията на организаторите и най-вече факта, че не се отказаха, а продължиха след прекъсването поради пандемията. Нови бяха мястото – форумът създаде нов живот за фоайето на университета, и по-активното присъствие на студенти, за които се надяваме, че е бил полезен. Темата и този път беше достатъчно отворена, за да може да понесе всякаква интерпретация от страна на участниците, което е предпоставка за интересни презентации. Този път най-важните ни проекти за изминалите две години, които могат да бъдат представени, са конкурсните ни проекти. За съжаление нито един от тях няма да бъде реализиран, което в известен смисъл ги поставя автоматично извън някакъв стандарт. И четирите проекта засягат въпроси от обществен интерес и тъй като ще си останат само в нашия творчески архив, искахме да ги покажем, обсъдим и да повдигнем въпросите, които сме заложили в тях. Всяка от темите е актуална, някои са болезнени, а немалко от гостите на форума са били и участници в конкурсите за Южния парк и за българския павилион на Биеналето. Започнахме презентацията си с уговорката, че ще говорим за собствения си стандарт и че всяко развитие е свързано с подобряване на този стандарт. Ако в първата си сграда сме следвали един стандарт за качество на проекта, то, надяваме се, във всяка следваща този стандарт е по-висок, тъй като отново самите ние го задаваме. Да останеш задълго в собствения си стандарт, без да го промениш, означава да изпаднеш в рутина и да загубиш желанието да ставаш по-добър.“
Димитър Христов, мениджър на фирма Ambitio
„Ambitio подкрепя форума от първото му издание. Според нас е много важно да се дават добри примери от практиката, а при БЕЗ СТРАХ има голямо количество от тях. Организаторите положиха много усилия за трансформацията на фоайето, като по този начин заредиха и нас с енергия за изграждане на щанд, който да има добавена стойност. Темата ИЗВЪН СТАНДАРТА в нашата дейност е ежедневие. Бихме я интерпретирали в смисъл, че в България все пак е хубаво да се движим по стандарти, но те да бъдат по-добри във всички сфери на дейност. Най-силно впечатление на форума ми направи положителната настройка на всички участници и публиката в събитието. Трябва да има такива форуми, защото те събират хора, които мислят извън стандарта, като по този начин дават решения за проблемите и вдигат нивото на цялата ни заобикаляща среда.“
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .