Всяка година само в Европа се използва над 4 320 000 тона пластмаса под формата на
ламинат за хартия. Той се влага в кориците на книги, учебници, каталози, списания, визитни картички и десетки други видове изделия, които ежедневно се ползват от всички. Ламинатът предпазва хартиените изделия и ги прави по-здрави за дълго време, но за съжаление комбинацията от хартия, лепило и ламинат ги прави нерециклируеми.
Две млади и предприемчиви българки предлагат решение на проблема – биоразградимо ламиниращо фолио като екологична алтернатива на пластмасовия ламинат.
Анджела Иванова е фотограф и предприемач с години опит в печатарството, а Гергана Станчева е илюстратор и дизайнер с няколко стартъпа зад гърба си. През 2017 г. създават стартъпа LAM’ON и започват да работят по създаването на изцяло компостируема детска книжка.
След дълго неуспешно търсене на биоразградим ламинат решават, че ще се съсредоточат върху разработването на такъв. Започват работа по проекта заедно с доц. д-р Филип Ублеков, специалист по биополимери, и създават биоразградимо ламиниращо фолио от царевица, съдържащо нетоксичен лепилен слой. Попаднало в почвата, то се разгражда за около година, може да се разтвори дори в студената морска вода.
„Как започна всичко? Един ден просто получих имейл, в който пишеше: „Ние сме Гери и Анджи и имаме идея да правим биоразградимо фолио” – казва доц. д-р Филип Ублеков, При нас обикновено нещата приключват на фазата на прототипа и рядко се стига до производство на готов краен продукт. Когато се запознах с тях, срещнах потенциал и много голямо желание да създадем окончателния продукт. Започнах да им обяснявам, че това изисква доста време и пари, че въобще не е лесна задача. Не съм пробвал да ги разубеждавам, но исках да са наясно как стоят нещата в действителност. Истината е, че получих първия им имейл през 2018 г., а ни отне три години да стигнем до днешния етап. Това въобще не е малко време.“
„Клиентите ни са печатници и издателски къщи. В Европа има над 120 хиляди печатници, като една средноголяма такава в България изразходва 10 тона ламинат на месец. Ежегодно всяка една от тези печатници е отговорна за поне 2 тона вредни емисии в атмосферата – така наречените ЛОС (летливи органични съединения), асоциирани с редица заболявания като хронична мигрена, дихателни затруднения и дори рак” – споделя Гергана Станчева, съосновател на LAM’ON.
„Нашата цел е колкото може повече продукти за краткотрайна употреба да се ламинират с биоразградимo ламиниращо фолио. За пример можем да дадем National Geographic. Ако световният му тираж само за една година се ламинира с LAM’ON, бихме спестили употребата на над 267 732 кг пластмаса и намалили парниковите газове с около 401 598 кг еквивалент на въглероден двуокис” – допълва Гергана.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: БЪДЕЩЕТО НА ХАРТИЯТА
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ.