До 15 октомври включително са в продажба билетите РАННО ПИЛЕ за международния симпозиум за дизайн Мелба, местата в залата са ограничени — само 200. Събитието ще се състои в Топлоцентрала от 11:00 до 17:00 и е част от единствения в България фестивал за дизайн Мелба (01 – 10 ноември 2024).
След 15 октомври билетите за симпозиума ще са на редовна цена от 95 лева до изчерпване на количеството.
Със седем издания, които доведоха в София десетки емблематични специалисти в областта на дизайна, огромен брой изложби, лекции, дискусии, класове, фестивалът Мелба вече е централно събитие за местната сцена. Лекционният симпозиум е сърцето на фестивала. Тази година организаторите от Комплект ще ни срещнат на живо с шестима автори в областта на графичния и комуникационен дизайн, дизайн изследванията на материали, илюстрацията, арт дирекцията, кураторската работа, продуктовия дизайн и колекционерските обекти.
Сцената на зала 1 в Топлоцентрала ще посрещне Сийтал Солaнки, дизайнер, автор, основател и директор на лондонското студио Ma-tt-er. През 2019 г. списание The Observer я включва в списъка дизайнери, които могат да променят света, а CNN я нарежда сред гласовете на промяната в модната индустрия. В ежедневната си практика Соланки работи с големи марки и институции с цел етична и умна употреба на материалите. Сред тях, например, Nike за редизайн на London Air Max и с Converse за производството на обувки от рециклирана пластмаса.
Макс Енрих е дизайнер на мебели и обекти от Барселона, който предизвиква общоприетите възприятия за естетика и функционалност. Неговите проекти влизат в увлекателна игра с пропорции, цветове и материали; сред последните му мебели е дървена етажерка, вдъхновена от стълба, с извита метална скулптура за витрината на бутика Hermès в Барселона. Макс участва в редица изложби за концептуални и експериментални мебели, а неговата работа е отразена в престижни медии като Wallpaper*, ICON Design, Elle Decoration, AD и Neo2.
Като лектори ще чуем още Брам Брьорсе и Мауриц Вотерс, основатели на Studio Airport, независима практика в областта на графичния дизайн и филма, която изследва пресечните точки на тези две дисциплини. През последните 10 години студиото печели множество национални и международни награди, включително The Webby Awards, Awwwards и European Design Awards. Studio Airport е съосновател на „Kapitaal“ – печатно студио и изложбено пространство. Сред техните клиенти са Emergence Magazine, Greenpeace International, Stedelijk Museum Breda и Холандското министерство на културата.
Анна Сарвира е илюстратор, куратор и арт директор, родена в Киев, базирана в Кьолн. Работила с престижни организации като UNICEF, Музея на модерното изкуство в Ню Йорк и Британския съвет, нейни произведения са представяни в CBS News, Bloomberg и Forbes. През 2014 г. заедно с Олег Гришченко и Олена Старанчук Анна основава Pictoric Illustrators Club – културна организация, която популяризира илюстрации на украински автори. След началото на войната в Украйна Pictoric стартира проекта #SupportUkrainePIC, който показва ежедневието по време на военните действия. От март 2022 г. досега колективът е организирал над 40 изложби. Фестивалът за дизайн Мелба също е домакин на изложбата в парка на НДК.
По време на международния симпозиум Мелба посрещаме двамата основатели на списание MacGuffin — нидерландските изкуствоведи и дизайнери Кирстен Алгера и Ернст ван дер Хувен. Вече 10 години те представят по завладяващ начин интересния живот на широко употребяваните и прозаични предмети от бита в издание, което излиза 2 пъти в годината и се превръща в явление и колекционерска страст за своите читатели. Всеки брой е посветен само на едно нещо — стената, буквата, дънерът, например, са последните три теми. Самият обект не е основен фокус, а отправна точка за изследване на различни перспективи. Като част от фестивала ще има и специално представяне на последния брой The Wall в компанията на Кирстен и Ернст в книжарница МАХАЛА.
По повод симпозиума Мелба в София пристига и Мария Йеглинска-Адамчевска, дизайнер и изследовател. Нейните проекти обхващат индустриален дизайн, дизайн на изложби, както и изследователски проекти. През 2012 година тя основава своя офис за дизайн и изследвания във Варшава. Йеглинска-Адамчевска е съкуратор и дизайнер на Полския павилион на Лондонското биенале за дизайн през 2016 година. Сред клиентите й са Ligne Roset, Kvadrat, Plato, Trame, Vitra, Hermès, Puro Hotels, Биеналето за дизайн в Сент-Етиен, Музеят на модерното изкуство във Варшава. Фестивалната програма е във Фейсбук и Инстаграм профилите на Melba Design Initiatives, както и на уебсайта festival.melba.bg.
За МЕЛБА
Фестивалът за дизайн МЕЛБА смесва различни перспективи към дизайна в разнообразни творчески активности – международен симпозиум, изложба-преглед на българския дизайн, съпътстващи изложби, работилници, лекции и др. Той е част от МЕЛБА – поредица от инициативи за дизайн, която културните продуценти от Комплект стартират през 2017 г. Проектът бързо се превръща в уникална платформа със силна общност и внимателно подготвено съдържание: МЕЛБА онлайн двуезичен АРХИВ на съвременни български дизайнери, СРЕЩИ с местни герои на дизайна и годишен ФЕСТИВАЛ в София.
За Комплект
Комплект е агенция за културен мениджмънт и консултации с фокус върху дизайна и други креативни практики. Основатели и двигатели на организацията (2015 г.) са Адриана Андреева и Бояна Гяурова, които имат над 10 години професионален опит в сферите творческа консултация, културен мениджмънт и редакторска работа, с фокус дизайн и визуална култура. Комплект е създател и продуцент на ежегодния международен фестивал за дизайн в София – Мелба.