Начинът на живот на хората се променя. Демографските изменения удължават живота на хората от където произлизат специални потребности, когато силите намаляват. Изискванията към строителството като например големината на помещенията и разпределението се променят, отварянето на жилищното пространство към трапезарията и кухнята ги прави по използвани, както и преобразуването на индустриални сгради в жилищни площи променя очакванията от мебелите. Същевременно се променя и начинът, по който става производството. Новите технически възможности на индустриалното масово производство, новите или съвсем променените канали за търговия, интернет продажбите, функциониращи денонощно – това са фактори, които допълнително променят бранша.
Как ще живеем утре?
По основния въпрос за бъдещия начин на живот, експертите се обединяват около мнението, че интеграцията на все повече техника в ежедневието ще направи много от мебелите излишни. Местата за пребиваване стават все по-важни и осъзнаването защо посещаваме определени места ще се откроява много по-силно. Големите библиотеки например няма да се посещават само заради книгите, а и заради съществуващата там концентрираща атмосфера. Развитието, определено от специалистите като “The power of places” показва, че хората които искат да посетят дадено място се интересуват от него много по-задълбочено. По интернет виждаме как изглежда хотелската стая, предварително разглеждаме местата, на които искаме да се срещнем с приятелите си. За повечето хора най-важното място е собствения дом и на него се отдава много по-голямо значение.
В бъдеще все повече неща ще се правят заедно в къщи, доказателство за това е увеличаващия се пазар на домашното кино.
Демографските промени, с все по-големите очаквания от живота, въздействат върху начина, по който хората ще живеят в бъдеще.
В частните домове, по мнение на специалистите, отделните зони също ще се променят и подчертаят. Оттук следва и повишаване на интереса към мебели, които не изпълняват само една функция, защото жилищните зони ще се дефинират с все по-флуидни концепции.
Така домакинството се превръща в център на свързани в мрежа места, където ще протича животът на хората.
Повече от покрив над главата
Начинът и стилът на живот през последните десетилетия се промени значително. Ако преди 60 години домът беше преди всичко покрив над главата, днес телевизорът и телефонът във всяко помещение са нормален стандарт, а тенденцията за изграждане на домашна мрежа на управление, например с LAN-кабели и вкарването на все повече техника в домакинството е нещо точно толкова нормално, както и останалите инсталации. Свързването на рутера с централата на системата за сигурност, където се обединяват и всички останали елементи на домакинството се определя с понятието “Smart Home”. Днес това се определя като подкрепящо ежедневието допълнение, което същевременно трябва да бъде в услуга на всеки член от домакинството. Става въпрос за “Design for all”. Кухнята не е само кухня за пенсионери. При това техниката остава средство, което да улеснява живота на хората.
Техниката трябва да обслужва човека, а не човекът да обслужва техниката. „Smart Home” означава точно това – домът трябва да обслужва обитателите.
Контролът на жилищата се осъществява чрез сензори и се управлява дистанционно, което в повечето случаи се осъществява без необходимост от кабели. Благодарение на безжичната технология става възможно директно приложение към мебелите, без да се търсят както досега решения за интегриране.
Индивидуално или серийно производство
Съгласно мнението на специалистите изобщо не става въпрос серийното производство да измести индивидуалното. Мнението, че и двете ще се развиват в бъдеще е изразено категорично от експертите. Но и при двата варианта производителите трябва да държат процесите под контрол и да организират компактно и ефективно протичането на производството. За да се приложи тази концепция на практика, веднъж завинаги трябва да се забрави мисълта, че закупуването на една машина само по себе си ще повиши продуктивността.
Различните области на предприятието трябва да бъдат обединени и синхронизирани помежду си.
Различни екселски таблици, недостатъчно използване капацитета на машините и забавянията в следствие на липсващи доставки водят до дълги съществуващи проблеми и често до много рекламации и недоволни клиенти. За в бъдеще се очертават клиенти, които със снимка в ръка отиват в мебелната къща, изискват разработването на триизмерен вариант на желания интериор и след това очакват да получат информация за датата на доставката. Не е далече времето, когато клиентите ще могат да проверят през виртуалната мрежа кога ще получат поръчката си.
При поръчка в търговката мрежа, естествено, всички данни така ще се предават към производителите, че автоматично ще се прави поръчката за материалите, ще се задвижи комуникацията с машините, а служителите ще получават всички необходими данни директно на работните си места. Благодарение на оптималното проектиране и управление всички машини ще са натоварени много по-ефективно, отколкото са днес. Това пести средства, време и създава доволни клиенти.
Естествено описаното е все още сън от бъдещето, но голяма част днес е налично, технически е възможно и приложимо. За да се синхронизира съвместната игра на всички части са необходими редица организаторски действия, които да придвижат производството на мебели напред, а и това ще предостави нови шансове.
В тази връзка в последно време се чува все по-често понятието „Industrie 4.0”. Има се предвид индустриално производство чрез създаване в мрежа на IT и комуникационни техники с мрежа от услуги и данни, позволяващи изграждането на интелигентната фабрика (Snart factory) с дигитализирани, саморегулиращи се процеси. Така в идеалния случай възниква добре смазана машина, чиито части бавно се износват.
Софтуерните експерти разясняват колко важни са виртуалните симулации и еволюцията до процесите на „Industrie 4.0”, така че в крайна сметка всичко да протича оптимално. Симулациите помагат предварителното установяване на проблемите в реалното производство и тяхното отстраняване.
Но за да се постигне всичко това преди всичко е необходим високо квалифициран екип, защото в основат трябва да стои разбирането на собствените фабрични процеси и обвързването на служителите с новата система на функциониране. Мебелната индустрия и за в бъдеще ще се нуждае от иновации и нови технологии. За постигане на истински напредък са необходими креативни решения, водещи до откритие, което естествено после да бъде развито до пазарно зрял продукт. Реализацията става с високо образовани служители, модерни форми на обучение във висшите учебни заведения и разбирането за обучение през целия живот.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ