Проф. Живков, започвате втори мандат като председател на Управителния съвет на БКДМП, но преди да кажете какви ще са приоритетите Ви, можете ли да кажете какво постигна Камарата през последните три години?
Поех управлението на Управителния съвет на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост в един доста труден момент, в разгара на ковид кризата. Последваха и други предизвикателства – недостиг на дървесина, войната в Украйна, енергийна криза и др. Това, което искам да кажа за дейността на Камарата през периода 2021 – 2024 г., е, че тя остана единна и е единствената браншова организация, представляваща фирмите в секторите на дървообработващата и мебелната промишленост в България. През този период чествахме 30 години от създаването на Камарата и сменихме нейната визуална идентичност. Благодарение на активната работа от страна на Управителния съвет и екипа на Камарата изградихме солиден имидж пред държавните институции и те вече ни приемат като равнопоставен партньор, с който могат да се обсъждат всички проблеми и да се търсят решения. Една от големите крачки напред бе назначаването на PR в екипа на Камарата. Това доведе до съществено медийно присъствие, в което не само поставяхме наболелите проблеми, но и представяхме добрите практики в бранша и издигахме неговия имидж в обществото. За първи път България бе домакин на заседание на Европейската конфедерация на мебелната индустрия. През 2022 г. представители от Италия, Франция, Германия, Австрия, Нидерландия, Кипър, Турция, Белгия, Швеция, Норвегия, Дания, Ирландия, както и от ИКЕА, заседаваха в София. Проведените през 2022 и 2023 г. национални годишни конференции станаха емблема за такива събития и бяха не само форум за обмен на идеи, но и място за неформални срещи и дори забавление. Стартирахме и две значими кампании – „Мебелите на България – традиции и иновации“ и „Заедно за опазване на горите“. Развихме и присъствието си в социалните мрежи. Работихме по 9 международни и национални проекти. БКДМП организира или участва в значителен брой различни конференции, форуми, дискусии и др.
В новия Управителен съвет влязоха доста млади хора, можете ли да разкажете повече?
В новия Управителен съвет влязоха пет нови членове, а останалите шест бяха членове и на предходния. Този процес на обновяване се налага от една страна от ограниченията на устава на Камарата, според който не може да участваш повече от два последователни мандата в управлението, но от друга страна това е възможност за значително освежаване и развиване в положителна посока на дейността на Управителния съвет. Наистина този път УС бе сериозно подмладен. Това е естествено продължение на случващото се в бранша, а именно че все повече представители на втора генерация собственици се включват в бизнеса на родителите си. Трима от новите членове на УС вече са поели ръководни длъжности в семейните мебелни фирми – Десислава Данева („Мебел Стил“ ООД), Евгения Божерянова („Валиян“ ООД) и Лора Казакова („Хералд“ ООД). Други двама нови членове също са представители на младите в бранша – Жельо Черкезов („Ламина“) и Петър Дишков („Кроношпан България“ ЕООД).
Впрочем преди повече от 10 години аз бях инициаторът да се въведе мандатност в управлението на БКДМП и да се намали срокът на един мандат от 5 на 3 години. Сега мога да кажа, че това работи отлично, защото застояване за повече време води до рутина и пасивност, а всеки нов член на УС или на КС внася и нещо ново. Освен това веднъж преминал през структурите на Камарата, гледаш по друг начин на работата ѝ, знаеш през какви трудности минава и какви проблеми се решават.
С какви предизвикателства се сблъскаха двата сектора в периода 2021 – 2024 г.? Знаем, че поехте управлението на Камарата в разгара на ковид кризата, но освен нея имаше ли и други проблеми?
Заради ковид кризата активността на Камарата се беше свила, изложения не се провеждаха от 2020 г., липсваха и годишните конференции, фирмите се бяха концертирали върху оцеляването си. Това доведе и до дефицит в бюджета на Камарата. Тук е мястото да отбележа, че благодарение на мъдрото ръководство в предишните мандати натрупаните финансови резерви позволиха дейността на Камарата да продължи по обичайния си начин.
През 2021 г. се разрази и кризата с дървесината в България, която стана силно ограничен ресурс, а по-късно пък цените ѝ нараснаха спекулативно. Покрай войната в Украйна започна и енергийната криза. Всичко това мобилизира до крайност екипа на Камарата и Управителния съвет и започнахме да работим в различни направления. За решаването на проблемите се проведоха поредици от срещи с ръководствата на министерства, политически партии и организации, парламентарни групи и парламентарни комисии във връзка с казуса „дървесина“, които вървяха с променлив успех.
Към проблемите, с които се сблъсква браншът през последните години, мога да отбележа и нелегалния внос на мебели от Турция. Той започва да взима все по-голям дял от пазара на българските производители.
Предизвикателство пред Камарата е нестабилната политическа ситуация. На практика ние нямаме дългосрочни партньори от различните ведомства и съответно няма трайна и устойчива политика.
Като член на борда на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (ЕFIC) имате поглед и върху ситуацията в другите държави в Европа, наблюдавате ли разлики между проблемите на българските производители и останалите на Стария континент?
Донякъде проблемите ни с другите държави в Европа са идентични, например липса на квалифицирана работна ръка, увеличена конкуренция от мебели, произвеждане в трети за ЕС страни, нарастваща тежест на законодателните ограничения и т.н. Мога също да отбележа, че в Западна Европа криза в мебелния сектор има и тя все повече се задълбочава. Като че ли засега България не е засегната толкова много от проблемите на големите страни в бранша.
Нека освен за проблеми да поговорим и за възможности и перспективи. Как смятате, че през следващите три години ще се развиват двата сектора, чиито интереси защитава Камарата? Какви са прогнозите Ви?
Искрено се надявам, че следващите три години нашите два бранша ще се развиват и ще имаме възможност да надграждаме постигнатото. Може би ако в Западна Европа има криза, България има шанс да се възползва от това и да вземе част от дела на тези производители, които затварят или намаляват производството си.
И в по-конкретен план: какви са приоритетите, които сте заложили пред Браншовата камара?
Сред основните приоритети са запазване единството на Камарата, увеличаване броя на членовете, развитие на двете изложения, постоянна работа в защита интересите на членовете на Камарата, работа в помощ на образователните институции, организиране на обучения за членовете на Камарата, организиране на търговски мисии и др. Искаме и да поставим българската мебелна промишленост на световната сцена, като направим български щанд на мебелното изложение в Милано.
Какво ще се случва с изложенията? Смятате ли, че тенденцията за възраждането им и за възобновяване на личния контакт между клиенти и изложители ще е валидна и за България? Видяхме тълпите от посетители и в Милано, и в Турция, и в Китай.
Изложенията са сред постоянните точки на дискусии в УС на БКДМП. Дори сред нас има противоречиви мнения, но все пак новият Управителен съвет е твърдо решен да възобнови блясъка на двете ни изложения – мебелното и това за материали, машини и технологии. Към днешна дата решението за разделяне на двете изложения е в сила. „Експомебел“ остава ежегодно и е насочено към мебели, интериорен текстил и аксесоари. През следващата година ще се проведе на 18 – 21 февруари. „Техномебел“ ще се провежда на всяка нечетна година, като през 2025 г. ще бъде в периода 21 – 24 октомври. Аз лично вярвам, че едно добре организирано изложение с качествени изложители и съпътстваща програма може да бъде успешно и да привлича посетители, като се превърне в отлична възможност за лични контакти между клиент и изложител.
А какви са плановете Ви по линия на образованието, което винаги е било сред приоритетите на Камарата?
Нека да започна с професионалното образование, там са насочени немалка част от нашите усилия за подкрепа и съдействие за развитието му. Участваме в работна комисия към МОН за актуализация на учебните програми на професионалните гимназии. Ежегодно взимаме участие в националното състезание „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ за ученици от професионалните гимназии. Екипът на Камарата и членове по места подпомагат всячески образователния процес, включително и чрез обзавеждане на кабинети и лаборатории. Дуалното обучение вече се наложи в нашия бранш и много фирми наемат ученици за своето производство. Една от основните ни цели за професионалното образование е да издигнем неговия имидж и да бъдат привлечени повече млади хора за обучение в него, с което да осигурим квалифицирана работна ръка за нашия бранш.
Традиционно Камарата подкрепя и висшето образование, като наш основен партньор е Лесотехническият университет. Ежегодно представяме нашата дейност и потенциалните възможности за кариерно развитие по време на откриването на учебната година, когато се провежда събитие под мотото „Запознаване с професията“. Членове на Камарата участват и в подобряване на учебната среда, като финансират изграждането на нови лаборатории. Фирмите от бранша оказват и сериозна помощ в провеждането на различни практики, стажове, дипломни работи и др. за студентите. По предложение на УС на БКДМП преди 4 години бе открита нова специалност в Лесотехническия университет – „Компютърни технологии в мебелната индустрия“, която вече има завършен първи цикъл от бакалавърската степен. И през следващия мандат се надявам да продължи отличното сътрудничество между факултет „Горска промишленост“ и Камарата.
Какво предстои до края на годината?
Освен регулярната ни работа, свързана със защита интересите на двата бранша, изпълнение на приоритетите ни и подпомагане на фирмите членове, през тази есен имаме и две големи събития.
На 3 октомври в хотел „София Балкан Палас“ организирахме конференция на тема „Кръгова икономика и екодизайн – възможности и предизвикателства“. Целта на събитието бе да е полезно и практично, с фокус върху регламента на ЕС за проектиране на устойчиви мебели.
Лекторите бяха много интересни, поканихме ключови участници като председателя на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC) Еди Снайдеро. Той говори за аспектите на кръговaта икономика както от гледна точка на ЕFIC, така и от позицията на собственик на много голям бизнес – Snaidero Grоup. Включи се също и проф. Паникос Путзиурис, преподавател в Judge Business School към Университета в Кеймбридж, който говори за предприемачеството и развитието на семейния бизнес.
Другото голямо събитие, което подготвяме, е Годишната конференция на БКДМП, която ще се проведе на 22 и 23 ноември в хотел „Рила“, Боровец. Отново ще направим двудневен форум, на който в първия ден ще изнесем интересни данни за пазара на мебели, предвидени са важни за сектора теми като кръгова икономика, модернизация на производството, налагане на българската индустрия и др. През втория ден сме заложили на практически насочени уъркшопи, които традиционно са в помощ на фирмите по наболели за тях проблеми, или пък предстоящи нововъведения и иновации в производството. Традиционно ще раздадем годишните ни награди, като сме подготвили и изненади за присъстващите.
А кое е най-голямото предизвикателство, пред което ще бъдете изправени с новия Управителен съвет?
Бих разделил предизвикателствата на преки и непреки. Към първите спадат острият недостиг на квалифицирана работна ръка в сектора, нелегалният внос от Турция, урегулиране на пазара на дървесина в България. Към непреките предизвикателства са политическата нестабилност в България, очакваните промени и появата на нови изисквания, свързани с кръговата икономика.
Накрая искам да изкажа благодарност на членовете на Управителния и на Контролния съвет за положените усилия през този труден период на управление – 2021 – 2024 г. Огромна благодарност към екипа на Камарата, особено на изпълнителната директорка г-жа Даниела Петрова, която имаше период, в който трябваше с много ограничен човешки ресурс да решава много задачи. Пожелавам успешен мандат на новия управителен съвет на БКДМП!
Източник: Списание ДМТ 05/2024