Екипът на шуменското студио за четвърти път спечели награди от конкурса „Българска мебел на годината“ 2024
Love 2 Design спечели първо място в категорията „Концептуален дизайн“ сред професионалистите в десетото юбилейно издание на конкурса „Българска мебел на годината“. Деветчленното жури им отреди наградата за тяхното иновативно кресло О’Плетка и специалната награда за най-добре представен проект. В същия ден, няколко часа по-късно, шуменското студио спечели и специалната награда за високите естетически качества и индивидуалност на забележителен проект от конкурса за интериорен дизайн Dibla Design Awards. Призът е за обнояването на експозиционните зали на Регионалния исторически музей в Шумен по иновативен начин, който осигурява повече интеракции на посетителите с изложените експонати.
Love 2 Design е екип от млади хора, работещи по разнообразни проекти с обща кауза – проектиране, визуализиране и създаване на различни продукти по идеи на клиенти, които да улесняват живота им. В работата си те умело съчетават модерните тенденции и технологии с традиционните похвати. Шуменското студио е основано от Михаел Върбанов и Емил Личев.
Както става ясно от името О’Плетка, то е вдъхновено от традиционните български плетива, но ще бъде изработено чрез високи технологии за максимална прецизност на металната основа. Креслото се състои от две части, които се отделят, като долната се превръща в маса, а горната може да се използва като нисък фотьойл. Креслото е изненадващо леко, въпреки че е изработено от метална решетка, в която ръчно са вплетени цветни текстилни въжета, придаващи атрактивен вид и предлагащи безброй цветови комбинации. Всички материали са рециклируеми, а меките тапицирани детайли за седалката и облегалката гарантират комфорт. О’Плетка е с дървени крачета, които са закрепени чрез прокарани през тях текстилни въжета.
Креслото събра и най-голям вот от публиката, което му донесе още една награда от конкурса. „Щом интересът на хората към О’Плетка е толкова голям, ще се постараем да го направим за следващата година или ще се опитаме да намерим производител“, коментира след церемонията по награждаването Емил Личев.
Това не е единствената първа награда за екипа на Love 2 Design от конкурса „Българска мебел на годината“. През 2018 г. те заеха първото място със своята умна закачалка Sense. В нея е инсталирана т. нар. „измервателна станция“, чрез която дава на собственика обратна връзка в реално време за атмосферата в помещението, в което се намира. Това се случва чрез мобилно приложение и 5 сензора, които измерват замърсеност на въздуха от летливи органични съединения, сила на осветеност, сила на шум, температура и влажност. Приложението е „if – then“ (ако – то) базирано и работи и с други „умни“ мебели и електроуреди.
Закачалката Sense успява да впечатли български и чуждестранни дизайнери и предизвиква интереса на хора от различни страни. Доказателство за това е, че през 2019 г. Михаел Върбанов и Емил Личев вземат бронзовото отличие в категорията „Мебели, декоративни елементи и дизайн на домашни артикули“ в престижния конкурс A’Design Award & Competition. Те получават приза си по време на церемония в салона на миланската опера „Ла Скала“.
С тази награда иновативната закачалка, която следи температурата, влажността, качеството на въздуха, нивата на шум и осветеност в стаята, се подреди сред най-добрите дизайн продукти в света и бе представена със самостоятелна страница в годишния каталог на победителите в конкурса. Тя беше отличена и в конкурса Big SEE за дървен дизайн през 2020 г.
През 2019 г. Love 2 Design зае трето място в конкурса „Българска мебел на годината“ със своята пейка Sense. Тя е високотехнологична мебел, отразяваща съвременните тенденции в мебелния дизайн. Естествените материали и прецизната изработка насочват фокуса върху всеки детайл. С адаптивната си седалка пейката следва контура на тялото и променя визията си от строго фиксирана към индивидуална. Усещането да седиш върху нея, е забавен баланс между мекост и твърдост. Пейката разполага и с автоматично отварящото се чекмедже. Благодарение на високотехнологичния механизъм Easys Electromechanical Opening System и допълнително вградения обемен сензор само с едно движение на крака човек може да отвори безконтактно чекмеджето. Светлинната индикация на пода подсказва за внедрената иновация.
През 2017 г. шуменското студио спечели втората награда със заседателната маса Exclusive от конкурса „Българска мебел на годината“, както и вота на посетителите на изложението „Светът на мебелите“ в Интер Експо Център. Масата е изработена от висококачествени материали и с добавени иновативни функции. Базовият модел е разработен за 8 човека с размери 2200 х 1000 х 750 мм, като има възможност да се произведе и за повече или по-малко хора. При сядане на всяко място на заседателната маса постепенно се появява меко осветление, което преди това е невидимо и маркира зоната на седящия. Сензорите, които управляват осветлението, не засичат други обекти освен човешкото тяло. Като допълнение на всяко работно място в масата са вградени безжични зарядни устройства, чрез които всеки може да зареди телефона си по време на заседанието. В Exclusive е поставена и вградена централна конзола, която излиза чрез докосване и издърпване и дава възможност за свързване на лаптоп, проектор за презентации и/или таблет към захранване 220V, както и допълнителен USB порт. В допълнение на страхотния дизайн на масата всички тези функции създават усещане за модерна и иновативна офис среда.
„В работата си ние се стараем да предложим и да изпълним всичко, което даден човек иска за своя проект. Това е нашето желание – да изработваме проекти, които се отличават не само със стил, а и с безкомпромисно качество и функционалност, разказва Михаел Върбанов. – Водени от любовта към красивите и практични неща, нашата цел е да проектираме, визуализираме и създадем уникални продукти, от които имате нужда. Споделете мечтата си, за нас ще бъде чест да ви помогнем да я реализирате, защото това е нашето призвание.“
Екипът на Love 2 Design е изграден от специалисти, които са убедени, че няма непостижими неща. Много от похватите и идеите им може да изглеждат екстравагантни в началото, но след като ги визуализират, става ясно, че удобството и модата вървят ръка за ръка. Те обичат дизайна и се опитват да предложат на всеки клиент баланс между цена и качество. Разчитат на планиране, професионализъм и отдаденост към работата, съобразяват се с изискванията на хората и работят дотогава, докато не постигнат онзи краен резултат, който да удовлетворява както клиентите, така и тях самите.
Шуменското студио работи не само в областта на продуктовия дизайн и разработването на нови продукти, но и в областта на интериорния дизайн. Те изготвят визията на интериора с подробна документация за изпълнението и реализацията на всеки детайл от помещенията. Това включва и фотореалистични визуализации, които помагат на клиентите да видят предварително как биха изглеждали помещенията с всичките им ефекти като отблясъци, матови повърхности, стъкла, огледала и други.
Освен че създава компютърен модел на интериора, студиото предлага и неговото изпълнение и реализация с всичките му необходими дейности като ремонти, производство и монтаж на мебели, закупуване на електроуреди, осветителни тела и аксесоари. Екипът извършва и авторски надзор при реализацията на създадения от тях интериор.
Сред интериорните дизайн проекти, с които студиото се гордее, са тези за образователните и културните институции. Създали са проекти за STEM и STEAM пространства в над десет училища и образователни институции. Вече са изпълнили поне 5 STEM кабинета за деца от различни възрастови групи и работят по мебелировката на други пространства в училищата. Проектирали са и десетки експозиционни зали за исторически музеи и художествени галерии. Експертизата им при работа с пространства от този тип е високо ценена, тъй като анализират и съгласуват всеки детайл с уредниците и кураторите на залите и спазват изискванията за тематико-експозиционния план. Убедени са, че изложбения дизайн е важна част от представянето на историко-културното българско наследство пред широката аудитория.
Има и други проекти, различни от интериорния дизайн, с които студиото се гордее, като осъществяването на „Виртуална историческа разходка“ за Регионален исторически музей – Шумен и Национален историко-археологически комплекс „Плиска“. Разработили са и историческо-развлекателно приложение за очила за виртуална реалност, чрез което се популяризира Националният историко-археологически резерват „Мадара”, както и по други социални проекти като Младежка сфера, Recycle art – Шумен и Библиотека на дърво.
Екипът на студиото винаги приема като вълнуващо предизвикателство задачата да оформи пространствения дизайн на всеки стартиращ или опитен бизнес, тъй като от това зависи както оптимизирането на работните процеси, така и повишаването на продуктивността на служителите и увеличаването на проджабите. Love 2 Design има опит в проектирането на хотели, заведения, ресторанти, дентални кабинети, козметични студиа, оптики, шоуруми, изложбени зали, магазини, офиси на големи и малки компании. Обзавели са над 500 офисни пространства с хиляди работни места. Занимават се и с проектиране и реализиране на жилищни пространства, където акцентът пада върху създаването на семеен уют.
„Това, което ни отличава от другите, е страстта към новите технологии и модерните подходи за проектиране. Смятаме се за иновативни и социално отговорни към обществото, в което се намираме. Това най-много си личи от доброволческите инициативи, които вземаме присърце“, казва Михаел Върбанов.
Източник: списание ДМТ
Автор: Антоанета Найденова
Антоанета Найденова е завършила „Икономика и управление на вътрешната търговия“ във ВИИ „Карл Маркс“, сега УНСС, но професионалният й опит е в областта на журналистиката и комуникациите. Започва трудовия си път в бизнес отдела на „24 часа, след това в „Дневен Труд“ и се насочва към ПР. Вярва, че когато има желание се намира и начин, а когато няма желание се търсят оправдания.