Австралийски учени са постигнали успех в опитите си да създадат генетично модифицирана реколта цветен памук. Целта е да се изместят токсичните багрила и синтетичните материали, използвани за оцветяване на памучните тъкани. От една страна, това може да помогне в здравословен план на хората (синтетичните оцветители могат да включват формалдехид и тежки метали, които оцветяват кожата и причиняват рак), а от друга – на природата, тъй като синтетичните материали имат дълъг период на разграждане.
Инструментите на синтетичната биология и генното инженерство може да се окажат част от решението. Някои сортове памук, съществуващи от хилядолетия, са с естествен цвят на тъмен шоколад, светлокафяви и дори сиви. Те традиционно се използват в ръчно тъкани текстилни изделия, но с индустриалната революция естествено пигментираният памук отстъпва място на белия. Това се налага поради по-дългите и по-качествени влакна. Да се боядисва, е евтино и не е нужно специализирано оборудване или иновативни методи за прибиране на реколтата.
През 80-те и 90-те години хората стават по-внимателни към околната среда. Започва постепенно възраждане на естествено пигментирания памук. Доставчиците му често са малки органични ферми. И все пак естественият памук като цяло е по-скъп за производство, цветовата гама е ограничена, а качеството на влакната е по-ниско от това на белия.
През 1993 г. се заговаря за добавяне на цветни гени към памука. Две биотехнологични компании – Agracetus и Calgene, планират да инжектират гени от растението индиго, за да направят син памук. Опитите така и не водят до резултат. Но технологиите напредват много през последните десетилетия.
В оранжерия в Канбера се намират масиви от малки оцветени пъпки от памукови растения. Гените за цвят, използвани от австралийската научно-изследователска агенция CSIRO, са само първата, но доста обещаваща стъпка. Успоредно с работата за многоцветен памук екипът има дългосрочен проект за изработка на синтетичен. Синтетични материали като полиестер и найлон заливат околната среда и причиняват огромни щети. Цел номер едно на екипа е да изследва свойствата на хиляди растения, за да установи полезни качества като еластичност, водоустойчивост и др.
Остават предизвикателствата дали този памук от ново поколение ще може да се произвежда в разнообразни цветове и дали ще се достигне до масово отглеждане на въпросните модифицирани растения.
Следете СПИСАНИЕ ДМТ за още любопитни и интересни новини.