Вероятно няма човек, който да не е виждал водонапорна кула. Най-често запустяла, обрасла в треволяци стара постройка, на която почти никой не обръща внимание. Как бихте реагирали, ако някой ви предложи да живеете в подобна архаична сграда? Изглежда невъзможно… но не съвсем.
За телевизионния продуцент Ръсел Харис и неговата съпруга Джанет идеята да преустроят старата водна кула в град Лим в обитаем, удобен дом се превръща в мечта на живота им. Построена през 1870 г., тя не е използвана до 1997 г., когато е закупена от семейство Харис. През 2004 г., след осем години на проектиране, много вложени средства и лични усилия, кулата е обновена и превърната в красиво семейно жилище, където те и до днес живеят с двете си деца.
Проблемът как тясната, но висока викторианска сграда да бъде удобно използвана, намира блестящо решение – около нея е изградена пристройка във формата на пръстен, където се помещават дневната, работните кабинети и кухнята, а самата кула е превърната в многоетажна спалня. Цялото обзавеждане е упражнение по минимализъм с белите си подове и кухнята Poggenpohl, както и арт осветлението Lutron. Къщата кула в Лим печели наградата на Кралския институт на британските архитекти за 2006 г.
Не по-малък ентусиазъм и усилия са били необходими на английската архитектка Елспет Биърд за възстановяването на четиридесетметровата водонапорна кула в Мунстед, Англия. Огромната изоставена постройка й отнема седем години, за да се превърне в днешния й красив дом. Желанието на младата архитектка е да запази максимално оригиналния дизайн и духа на построената през 1898 г. кула. Издържана отвън в керемиденочервено, отвътре старинната сграда е аранжирана и обзаведена в тежък, почти викториански стил. Всеки етаж е обособен като отделно помещение – с фоайе на партера, три спални помещения, съответно от първия до третия етаж, следвани от кухня, а на последния етаж, където някога се е намирал водният резервоар, е разположена голяма всекидневна на две нива, обляна от светлината на цели трийсет прозореца. Кулата в Мунстед печели множество престижни архитектурни награди, сред които The Downland Design Award ‘94 и регионалната награда на КИБА за 1994 г.
Реновирането на стари, надживели времето си сгради, явно е изключително привлекателно не само за ексцентричните вкусове на обитателите им, но и за архитекти и дизайнери. Подобен е проектът на холандското студио Zecc Architecten, които възстановяват старата водонапорна кула в град Зойст, Утрехт. Уникалният дизайн съчетава простите, изчистени линии на високите помещения със новаторски решения и модерно обзавеждане. Предназначението на постройката сякаш е повлияло върху оформянето на пространството – цялостната визия е малко авантюристична – с подобните на корабни каюти стаи и стълбища, плавните метални повърхности и резките контрасти между помещенията. За този свой проект студиото получава холандската награда Watertorenprijs 2004 за възстановяване и редизайн.