Уличните художници са тези, които правят заобикалящият ни, понякога скучен и сив свят, разнообразен и интересен.
На всеки се е случвало, докато върви по улицата да види някаква арт инсталация или картина на уличен художник, която така да изпъква в монотонността на града, че да има способността да те усмихне и да ти оправи настроението за целия ден.
По-голямата част от улично изкуство е позиционирано по фасадите на сградите или върху поредния еднотипен трафопост. Целта е да бъде на нивото на очите ни, за да се вижда лесно от преминаващите. Френските художници Елън и Питър обаче решават да творят мащабно като използват площта на земята. Такъв тип картина се забелязва и съответно оценява доста по-трудно от минувачите, защото същината и се вижда от по-мащабния “птичи” поглед. Въпреки това те решават просто да творят.
Дуото Елън и Питър по отделно са улични художници, случайното им запознанство през 2007г., общите теми и комуникацията помежду им ги кара да обединят идеите и талантите си и така създават уличните картини на спящи хора. През последното десетилетие те правят фурор със своите унесени в сън герои.
Първите им творби са направени върху хартия с китайско мастило, но след това те гонят перспективата – избират големи площи – самолетни писти, покриви и дори огромни зелени полета, върху които да позиционират своите интересни геройчета. Някои от тях са изобразени спящи, други сънуващи леглата си или правещи слънчеви бани. Изкуството на Елън и Питър се разпростира на толкова квадратни метри, че действително може да бъде оценено само от птичи поглед.
Един от проектите им “Лилит и Олаф” – изображение на спяща жена, до която, сякаш паднала през пръстите и е позиционирана фигурата на Крал Олаф Първи, който е управлявал Норвегия от 995 до 1000г. Това е най-голямото изображение открито до момента – творбата се разпростира на цели 226 040кв.м. в покрайнините на Ставангер.
Освен интересните концепции на творбите, художниците Елън и Питър определено мислят мащабно и знаят как да осъществят идеите си.
АВТОР:
Милена Галанова
Студент – специалност Журналистика в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“