Предлагаме на вниманието ви десетте правила за добър дизайн, формулирани от родения през 1932 г. във Висбаден немски дизайнер Дитер Рамс, смятан за един от най-влиятелните дизайнери на двадесети век.
Работата му е тясно свързана с името на световноизвестната компания Braun, в която ръководи отдела за дизайн между 1961 и 1995 г., както и с компанията Vitsoe, съвместно с която през шейсетте години създава емблематичната система етажерки и полици 606, а по-късно и столовете 620.
В края на 70-те Дитер Рамс е все по-загрижен за състоянието на света наоколо: „Непроницаем безпорядък от форми, цветове и звуци”. Давайки си сметка за своя принос към света на предметите, той се пита: „Добър ли е дизайнът ми?”
На базата на своя богат опит в зората на осемдесетте години Дитер Рамс формулира правилата за добър дизайн, които остават известни в история като The Commandments или Десетте постулата на добрия дизайн. Според тях добрият дизайн притежава следните качества:
1. Добрият дизайн е новаторски
Не копира съществуващ дизайн, но и не се създава нещо ново единствено в името на оригиналността. Същността на иновацията трябва да бъде ясно видима във всички функции на продукта.
2. Добрият дизайн e полезен
Продуктът трябва да служи за определена цел както с основните си, така и с допълнителните си функции. Най-важната задача на дизайна е да оптимизира удобството при ползването на продукта.
3. Добрият дизайн е естетичен
Качеството „естетика” на един продукт е неразделна част от неговата практичност.
4. Добрият дизайн е разбираем
Добрият дизайн помага на продукта да бъде разбран от потребителя, като в най-добрите случаи, продуктът говори сам за себе си и спестява дългото и досадно четене на упътвания и ръководства за употреба.
5. Добрият дизайн е дискретен
Продуктите, удовлетворяващи този критерий, обикновено са средства или инструменти, а не декоративни елементи и произведения на изкуството. Следователно техният дизайн трябва да бъде неутрален и да оставя поле за себеизразяване на потребителя.
6. Добрият дизайн е почтен
Продуктът с почтен дизайн не трябва да претендира за качества, които всъщност не притежава и да манипулира потребителите.
7. Добрият дизайн е дълготраен
Няма нищо дизайнерско в продукт, който остарява още на следващия ден. Това е една от основните разлики между предмет със стойностен дизайн и всички останали предмети еднодневки.
8. Добрият дизайн е завършен
През погледа на потребителя целостта и прецизността на дизайна са синоними на продукта и неговите функции.
9. Добрият дизайн щади околната среда
Мисия на дизайнера е да мисли за природата и да допринася за опазването й, както и разумно да използва в работата си суровините и материалите. Това включва не само физическото замърсяване на нашата среда, но и нейното визуално замърсяване и разрушение.
10. Добрият дизайн е, колкото е възможно, по-малко дизайн
Това правило връща дизайнера назад към чистотата, естествения външен вид и простотата на дизайна.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ