Автор: Росица Паунова
Първото, което ни обхваща при погледа към детска градина KITA, е жизнерадостно настроение. Второто пък е чувство на задоволство, че този проект е български.
Плод на задълбочен предварителен анализ и проучване на спецификите при изграждане на детски градини, намиращата се в софийския квартал Драгалевци KITA е една различна детска градина.
Екипът на conveyerе разнищил и решил проблеми, които от години правят впечатление, стане ли дума за детски градини в българската столица. Оставяйки настрана всеизвестния недостиг на такива заведения в София, старите детски градини от 70-те и 80-те години на миналия век си остават някак сиви и безлични и видимо се нуждаят от ремонт и реконструкция.
Затова при проектирането на KITA архитектите от conveyer Ивайло Андреев и Ангел Савлаков залагат на съвременни международни тенденции като проникване на големи количества дневна светлина, използване на естествени материали като дървесина, видим бетон и метал, обособяване на разнообразни вътрешни пространства.
Основното предимство на тази детска градина е наличието на архитектурен характер – ярък, жизнерадостен и приветлив. Две части от сградата – „червената къща“ и „жълтата къща“ – приютяват две детски групи. Обединява ги обща обвивка, в която от северозапад е поместен входът за родители и деца. Слънчевите южни зони са отделени за игра, а в светлите източни зони са разположени пространствата за групите.
Етажното разпределение следва общата логика за една съвременна детска градина. Просторно и светло е, а в двете крила, червеното и жълтото, зоните за игра и зоните за спане са разположени една над друга. Вместо една до друга, както стандартно е прието в съществуващите детски градини в България. Така и двете зони за игра получават равен достъп до двора, а вътрешните стълби играят ролята на активни елементи в интериора.
Цветовете също преминават като свързваща нишка от фасадите към вътрешните пространства. Всички елементи са премислени и съчетани в полза на общата идея и това личи в думите на създателите от conveyer: “Идеята за детската градина в голяма степен е формирана както от особеностите на терена – дълъг и тесен, с наклон от запад на изток, така и от желанието за създаване на уникална сграда, даваща възможност за игри и забавления на децата.“