Насилието над жени е голям проблем в световен мащаб. Случаите на насилие стават все повече и освен разговори по темата, трябва да помислим за допълнителни начини за превенция. В тази връзка студенти от университета Брунел разработват продуктови концепции. С тях те искат да помогнат на жените да се защитят от физически и сексуален тормоз. Предложенията са специално за американския бижутер Tiffany&Co. Всеки един от продуктите е базиран на нововъзникващи технологии, които смятат, че ще бъдат наложени през следващите 10 до 15 години.
На изложението New Designer за завършили дизайн в Лондон студентите представиха своите продукти в реалните им размери. Целта на изложението е да предложи на големи компании начин, по който могат да помогнат за справяне с нарастващите страхове около насилието срещу жени.
Идея
Според студентите от Брунел компании като Tiffany&Co трябва да поемат инициативата, като създават продукти, които да помогнат в борбата с насилието над жени, тъй като те вече се ползват с доверието им и имат голяма аудитория, която да повярва в иновативните технологии с цел превенция.
В този дух техните продуктови концепции са завършени в подписа на марката Tiffany Blue, като всеки е проектиран за използване в различна обстановка от дискотеката до работното място.
Ето и продуктите:
Чаша със сензор за вещества
За да помогне на жените да се чувстват по-сигурни, докато са навън, студентът Хенри Копланд създава чаша с интелигентен сензор, вграден в основата й. Той ще мига в червено, когато открие, че напитката е подправена с упойващи вещества с цел насилие над жените. След поставяне на чашата в съдомиялна, сензорът се нулира и тя отново може да бъде използвана.
Устройство против нежелани снимки
Често се случва в градски транспорт или на публично място, жените да бъдат притеснявани от хора, които искат тайно да ги снимат. Устройството разработено от студентката Васяна Патриция, представлява касета в джобен размер, която излъчва инфрачервени сигнали. Тези сигнали кодират и блокират снимката, а папаракът, вместо снимка на телефона си получава съобщение, че е хванат. Технологията вече се използва, например на яхтата на Роман Абрамович има устройства със същия инфрачервен сигнал, който да блокира заснемането.
Огърлица срещу нападение на обществено място
По логиката на своята състудентка, Софи Лейзенби разработка огърлица предназначена за вечерите, в които жените се прибират сами. Огърлицата има LED светлини, интегрирани в предната и задната част на устройството, които заедно със сензори за импулс и движение откриват и спират потенциални заплахи. При активиране, светодиодите излъчват ярки проблясъци и светкавици, за да отвлекат вниманието на извършителя, давайки му чувство за дезориентираност и световъртеж.
Колие с възможност за записване на насилието
Друга носима технология под формата на огърлица е проектът предназначен за работно място на Клои МакКорт. Тя вгражда устройство за разпознаване на движение и камера в едно на пръв поглед интересно колие. При активиране на сензора за насилие, цвета на устройството се променя и предупреждава човека да спре действията си. При евентуално продължаване на насилието, камерата ще запише действието, а записът автоматично се праща в HR отдела на компанията. Този тип устройство е много подходящо защото не разкрива информация за жертвата, тоест не е тя човекът подал оплакване за насилието. Това е голям проблем при жертвите на насилие – те се чувстват застрашени от последствията, които ще ги сполетят ако споделят на някого за случилото се.
Колие с камера Колие за самозащита
Да помислим за последствията
Освен проектите за превенция от насилие се появява и такъв, който се грижи за последствията. Нормално е след такова преживяване човек да има нужда от терапия и спокойствие. В тази връзка, Стенли Бинс разработва огледало, което може да бъде използвано по всяко време и лекува чрез EMDR терапия (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) това е терапия, за която се казва, че е най-подходяща при пост-травматични стресови състояния. Пачът, който се съдържа в огледалото, излъчва вибрации, които повлияват на съзнанието и помагат по-лесно да бъдат преминати моменти на неприятни спомени.
АВТОР:
Милена Галанова
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“